Najciekawsze informacje z rynku:
Regał Nowości » Aktualności

Aktualności

5 powodów, dla których uwielbiamy czytać na plaży!

Lato to taki szczególny moment w roku, który zachęca nas do wyjścia z domu, przebywania wśród zieleni, podziwiania przyrody i łapania promieni słońca. Pozostał jeszcze, co najmniej miesiąc, aby wybrać się w wakacyjną podróż np. na plażę. Myśląc o plaży, morzu czy wypoczynku w plenerze nie może zabraknąć również książki w naszych rękach.

Regał Nowości

Oto kilka powodów, dla których plaża i książki są doskonałymi towarzyszami.

1. Kiedy jesteś na plaży, nie ma wokół ciebie zbyt wielu rozrywek. Tylko ty, fale, i słowa autora.

2. Plaża jest odskocznią i ucieczką od szarej rzeczywistości, pracy i zgiełku miasta. A jaki może być lepszy towarzysz niż książka?

3. Kiedy jesteś otoczony przez naturę, czujesz się zainspirowany, aby udać się na literacką przygodę.

4. Książka stanowi dobry początek do rozmowy. Jest to niebanalny sposób, aby poznać nowych przyjaciół na plaży.

5. Kiedy jesteś na wakacjach, twój umysł jest znacznie bardziej otwarty na niesamowite historie i wielkie przygody – nie myślisz o szkole czy pracy.

Big Book Festival i literacki mural na warszawskim Mokotowie!

W Warszawie w ramach Big Book Festival powstaje mural literacki. Bea Uusma, autorka Ekspedycji wygrywa plebiscyt na kolejnego ulubionego pisarza, którego wizerunek dołączy do wielkiej kilkunastometrowej ściany na warszawskim Mokotowie.

Literacki Mural 3

Mural to inicjatywa Fundacji „Kultura nie boli”, która organizuje co roku Big Book Festival. Malowidło nawiązuje bezpośrednio do festiwalu, ponieważ znalazły się na nim podobizny pisarek i pisarzy, którzy gościli na dotychczasowych edycjach imprezy. Na spacerowiczów spoglądają więc Swietłana Aleksijewicz, Zadie Smith, Sylwia Chutnik, Magdalena Parys, Karl Ove Knausgaard oraz Zygmunt Miłoszewski.

Literacki Mural 5

Autorem literackiego muralu Big Book Festival jest Wojciech Taki Myk Wiśniewski, jeden z najciekawszych artystów sztuki graffiti w Polsce. Malował na ulicach Berlina, Pragi, Budapesztu, Londynu, Paryża i Barcelony. W swoich pracach łączy rożne techniki malarskie. Miłośnik sztuki ulicy, graffiti, sitodruku i dobrej literatury.

Literacki Mural 1

Big Book Festival jest wydarzeniem wyraźnie miejskim i mocno powiązanym z Warszawą. Nie mógłby odbyć się w innym mieście, jest przesycony tutejszą energią i osobowościami. Zależało nam, aby za sprawą muralu wpisać się na stałe w miejski pejzaż, zostawić żywy ślad. Żywy, bo dziś mural liczy 50 metrów długości i stanowi zapis dotychczasowej historii festiwalu, ale z czasem będzie się wydłużał” – dodaje Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli”.

Kolejną sposobność do przekonania się o tym, jak literatura może ożywić przestrzeń miejską, będziemy mieli już od 22 do 24 czerwca, kiedy to odbędzie się 6. edycja Big Book Festival. Tegorocznym hasłem imprezy jest „Ekspedycja. Zapomnij o granicach!”, a wydarzenie będzie mieć miejsce na terenie Fun Park & Arena Wspinaczkowa przy ul. Merliniego 2 (w pobliżu Warszawianki).

Literacki Mural 2

Gośćmi festiwalu będą m.in. Annie Proulx, Michel Bussi, Sigríður Hagalín Björnsdóttir, Bea Uusma, Linda Polman, Laline Paull, Wojciech Chmielarz, Joanna Bator, Sylwia Chutnik, Marta Guzowska i Małgorzata Kalicińska.

„Odkryj książkę na nowo” – Plener Literacki w Szczecinie!

Od 15 do 17 czerwca na Jasnych Błoniach w Szczecinie odbywać się będzie Plener Literacki „Odkryj książkę na nowo”.

U progu wakacji, w najlepszym czasie do nadrobienia czytelniczych zaległości, miłośnicy książek będą mogli wybierać spośród kryminałów, reportaży, historii miłosnych czy poradników, a co najcenniejsze – wziąć udział w spotkaniach i zdobyć autografy ponad 20 ulubionych autorów.

Gośćmi będą m.in. wielokrotnie nagradzani i doceniani za twórczość literacką Justyna Kopińska i Łukasz Orbitowski. Miłośnicy kryminałów i literatury sensacyjnej będą mogli spotkać się z Ewą Ornacką – dziennikarką śledczą i reportażystką, Leszkiem Hermanem, nazywanym szczecińskim Danem Brownem, czy autorem trylogii o inspektorze Suderze – Markiem Stelarem. Dziennikarz radiowy, pisarz i fotograf Roman Czejarek zdradzi  sekrety pracy w radiu i tajemnice Szczecina. Znana aktorka Anna Seniuk opowie o miłości, teatrze i swoich pasjach. Nie zabraknie atrakcji dla fanów programów kulinarnych Tomka Jakubiaka. Wspólnie z Joanną Jakubiak, fachową nianią i właścicielką agencji opiekunek, podzielą się opisanymi w książce przepisami, z którymi doskonale poradzi siebie każdy tata, nawet jeśli dotąd sam nie zrobił choćby jajecznicy. Na czytelników czekają autorki powieści obyczajowych, Sylwia Trojanowska, trenerka biznesu i Dorota Schrammek. A Justyna Bednarek i Jagna Kaczanowska opowiedzą o swojej powieści, a także o sekretnym języku kwiatów. Młodzież szkolna będzie mogła spotkać się z uznanymi autorami: Marcinem Szczygielskim i Jerzym Zielonką.

W tym roku gościem specjalnym Pleneru będą Węgry, które zaprezentują rekordową ilość węgierskich nowości książkowych, wydanych podczas Roku Kultury Węgierskiej w Polsce 2016-2017, największego wydarzenia kulturalnego w historii stosunków polsko-węgierskich. Specjalnie dla uczestników Pleneru Ignác Romsics przedstawi „Historię Węgier” napisaną specjalnie dla polskiego czytelnika.

Program: http://www.muratorexpo.pl/targi/plener-literacki-w-szczecinie/program/

Na Jasnych Błoniach, pięknym i lubianym przez spacerowiczów placu, swoją ofertę przedstawią 34 oficyny wydawnicze w tym m.in.: Akapit Press, Agora, Media Rodzina, Wydawnictwo Debit, Sonia Draga, Wydawnictwo ZNAK, Nasza Księgarnia, Wydawnictwo „JEDNOŚĆ”, Książkowe Klimaty, Wydawnictwo KAMELEON, Księży Młyn, Kluboksiegarnia FiKa oraz Węgierski Instytut w Warszawie.

Lista wystawców: http://www.muratorexpo.pl/targi/plener-literacki-w-szczecinie/wystawcy/

Częścią Pleneru będzie ogłoszenie laureatki Gryfii – Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki, organizowanej przez „Kurier Szczeciński”. To jedyny taki laur literacki w Polsce – przyznawany wyłącznie pisarkom. Sobota, 16 czerwca, upłynie pod znakiem spotkań ze wszystkimi nominowanymi do tegorocznej nagrody autorkami: Martyną Bundą, Weroniką Gogolą, Patrycją Gryciuk, Moniką Piątkowską oraz Katarzyną Wężyk. A laureatkę siódmej już edycji nagrody poznamy tego samego dnia podczas wieczornej gali.

Inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia jest Szczecińska Agencja Artystyczna, a jego współorganizatorem Murator EXPO, przy merytorycznej współpracy spółki Targi Książki.

Piątek i sobota (15-16 czerwca) – 11.00-19.00, niedziela (17 czerwca ) – 11.00-17.00.

Uroczyste otwarcie Pleneru – piątek, 15 czerwca, godz. 12.00 (na scenie).

„Apetyt na czytanie” – kulinarna Noc Bibliotek! Akcja w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy!

9 czerwca w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy odbędzie się impreza pod hasłem „Apetyt na czytanie”. Będzie to wolska odsłona Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. W ramach wydarzenia odbędą się spotkania, warsztaty, zajęcia plastyczne, literackie i muzyczne oraz cały szereg atrakcji towarzyszących dla dorosłych i dla dzieci. 

Noc Bibliotek BP Wola - baner

Impreza „Apetyt na czytanie” ma na celu promowanie książek w kontekście popularnych obecnie trendów związanych z kulinariami i zdrowym odżywianiem oraz zachęcanie mieszkańców Woli i całej Warszawy do poszukiwania kulinarnych inspiracji. Pomogą w tym eksperci, którzy zachęcą uczestników do testowania nowych smaków, poszerzania swojej wiedzy na temat zdrowego odżywiania oraz zgłębiania tajników kulinarnej ekonomii. Monika Mrozowska opowie o swoich pomysłach na przygotowywanie zdrowych posiłków dla dzieci, dietetyk Agnieszka Piskała zdradzi, jak za pomocą diety zadbać o zdrowie i ładną sylwetkę, a szef kuchni Jan Kuroń opowie o mądrym przechowywaniu produktów i gotowaniu w zgodzie z zasadami gospodarności.

Kulinarna Noc Bibliotek pozwoli także odkryć smaki związane z dziedzictwem kulinarnym dzielnicy Wola. Odbędzie się to za sprawą prezentacji projektu „Kociołek Wolski” oraz interaktywnych warsztatów kulinarnych przygotowanych przez Spółdzielnię Socjalną Wola.

Noc Bibliotek BP Wola - program

Uczestnicy imprezy będą mogli miło spędzić czas w towarzystwie członków swoich rodzin, znajomych, sąsiadów i innych miłośników kulinariów. Gdy rodzice będą poznawali przepisy i zdobywali wiedzę z zakresu gotowania, dzieci będą mogły skorzystać z przygotowanych specjalnie dla nich zabaw i animacji. Dodatkowo jednym z elementów programu wydarzenia będzie rozstrzygnięcie konkursu „Czytelnik Roku”, który przez ostatnie miesiące rozbudzał apetyty na czytanie w wolskiej Bibliotece.

Kulinarna Noc Bibliotek odbędzie się w budynku Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wola m. st. Warszawy przy al. Solidarności 90. Wstęp wolny.

(Do)wolność czytania – ciekawa kampania społeczna pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu!

Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu przygotowali kampanię społeczno-edukacyjną „(Do)wolność czytania”, której celem jest zachęcanie do czytania, dzielenia się książkami oraz korzystania z innych form czytelnictwa.

Hasło tegorocznego 15. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2018 było impulsem do powstania kampanii o tym samym tytule.

Ideą kampanii jest zachęcanie do czytania, dzielenia się książkami oraz korzystania z innych form czytelnictwa. Opolskie środowisko ludzi kultury, sztuki, sportu, mieszkańcy Opola oraz bibliotekarze zachęcają społeczeństwo do częstszego sięgania po książkę w różnym formacie (książka tradycyjna, elektroniczna, audiobook), a co za tym idzie również do odwiedzania biblioteki. „(Do)wolność czytania” to także rozwój umysłowy, kulturalny, daje nieograniczone możliwości.

Głównym punktem kampanii jest spot filmowy, który zrealizowano we wnętrzach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Wsparcia udzilili: Igor Przebindowski, Krystyna Słodczyk, Dominika Gorgosz, Agnieszka Zientarska, Rafał Mościcki, Karolina Gorzkowska, Anna Dydzik, Piotr Jurkowski, Magdalena Warakomska, Sandra Murzicz, Gajana Galstjan, Kazimierz Mazur, Łukasz Szuba, Malwina Ratajczak, Sabina Sago

Bibliotekarze: Arkadiusz Ceglarski-Schulz, Magdalena Schatt-Skotak, Martyna Kawka, Magdalena Iwachów, Joanna Żółtowska, Ewa Sumlińska, Michał Urbanowicz, Michał Baranowski, Izabela Stachowicz-Okoń, Karolina Kowal.

Nie będzie literackiego Nobla 2018. Wszystko przez skandale seksualne w Akademii Szwedzkiej!

Akademia Szwedzka nie przyzna literackiego Nobla za 2018 r. Nagroda zostanie wręczona w 2019 r. Akademia chce w ten sposób odbudować zaufanie nadwyrężone po ujawnieniu molestowania seksualnego w bliskim jej środowisku.

W swym oświadczeniu przyznająca literackiego Nobla Akademia Szwedzka przekazała, że decyzja została podjęta m.in. z powodu „zmniejszonego zaufania publicznego do Akademii”. Instytucją tą wstrząsały ostatnio skandale związane z molestowaniem seksualnym oraz przeciekami dotyczącymi laureatów literackiego Nobla.

W tym roku literacka Nagroda Nobla nie będzie przyznana

Co do zasady nagroda powinna być przyznawana co roku, ale decyzje o odroczeniu przyznania nagrody w historii zdarzały się już kilkukrotnie. Jedną z okoliczności mogących wpłynąć na takie postępowanie jest sytuacja w której ciało przyznające nagrodę może być uznane za niewiarygodne – piszą członkowie Akademii w specjalnie opublikowanym oświadczeniu.

Od 1901 r. Akademia Szwedzka wręczyła wyróżnienie 110 razy. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury nie został ogłoszony w 1914, 1918 i 1935 r. oraz w latach 1940-1943.

Skandal wstrząsnął Akademią Szwedzką oraz całą Fundacja Nobla w listopadzie 2017 roku, gdy 18 kobiet oskarżyło Jean-Claude’a Arnaulta, męża członkini akademii Katariny Frostenson, o molestowanie seksualne.

Jean-Claude Arnault miał też być źródłem przecieków o laureatach Nagrody Nobla m.in. w 1996 r., kiedy Nobel trafił w ręce polskiej poetki Wisławy Szymborskiej, a także wtedy, gdy nagrodzono Elfriede Jelinek (2004 r.), Harolda Pintera (2005), Jeana-Marie Gustave’a Le Clézio (2008), Patricka Modiano (2014), Swietłany Aleksijewicz (2015) oraz Boba Dylana (2016). Sam Arnault twierdzi jednak, że jest niewinny.

„A ja żem jej powiedziała” – Katarzyna Nosowska wyda książkę opartą na filmikach z Instagrama!

Katarzyna Nosowska podbiła internet swoimi zabawnymi nagraniami na Instagramie. Okazuje się, że na podstawie popularnej serii filmików, powstanie książka!

Instagram Katarzyny Nosowskiej (www.instagram.com/nosowska.official) to absolutny hit, który zdobył serca tysięcy osób. Liderka Hey, na swoim profilu używa zabawnych filtrów, komentując przy tym rzeczywistość i bieżące sprawy, co niesamowicie podoba się ludziom.

Stwierdziłam, że skoro ludzie w komentarzach piszą, że ich to bawi, że się uśmiechają, to pomyślałam, że w tych jakże miejscami siermiężnych czasach uśmiech to jest coś, co jest niezwykle cenne – powiedziała Nosowska w programie „Między Słowami” Hanny Lis. Piosenkarka uznała zatem, że jeżeli ma moc sprawienia, że tysiące osób uśmiechną się każdego dnia, to „taka powinność wobec świata” bardzo ją interesuje.
Na fali popularności serii, ogłoszona została premiera książki Katarzyny Nosowskiej, która będzie nosić tytuł ‚A ja żem jej powiedziała’. Wydawnictwo będzie zbiorem 50 żartobliwych opowiadań, które opatrzone będą dodatkowo ilustracjami.

W opowiadaniach znajdziemy zabawne opisy świata show-biznesu, które będą bardzo podobne do tego co znamy z instagramowego profilu Nosowskiej. Książka ukaże się 23 maja nakładem wydawnictwa Wielka Litera.

A JA ŻEM JEJ POWIEDZIAŁA

Jest nawet na Instagramie taki filmik, w którym stwierdzam, że to, że zwolniło się parę miejsc na liście lektur szkolnych, nie oznacza, że od razu muszę wydawać książkę. Ale to było silniejsze ode mnie. To nie jest nic wielkiego, to jest jakaś taka propozycja na plażę, na wyjazd, do pociągu. Pomyślałam sobie, że to jest świetna forma przedłużenia tej komunikacji, którą uprawiam w mediach społecznościowych. Nie oszczędzam tam siebie, sporo o sobie opowiadam – skomentowała Nosowska w programie „Między Słowami”.

Ruszyła akcja „Wiersze w mieście”!

Uwaga promocja jakiej nie było! WIERSZE GRATIS. Ponad 100 tysięcy wierszy w przeszło 200 miejscach w kwietniu będzie można dostać gratis w Warszawie. „Wiersze w mieście” rozpoczęły się już 3 kwietnia i potrwają do końca miesiąca. I będą bodaj największą akcją promującą poezję w Europie.

Wiersz będzie można dostać np. podczas zakupów w sklepie spożywczym, wizyty u fryzjera, przy zamówieniu kawy w kawiarni. W klubach znajdować się będą plakaty, z których wiersz można oderwać jak numer telefonu z ulicznego ogłoszenia. Poezja pojawi się też na przystankach autobusowych.

Wiersze w mieście 2

W tym roku akcja zwiększa zasięg – nie tylko poprzez potrojenie liczby nośników, ale i dołączenie kolejnych państw. Autorami wierszy jest 18 europejskich poetów, a motywem przewodnim: wolność.

Autorzy reprezentują różnorodność tradycji, kultur oraz poglądów twórców z różnych zakątków naszego kontynentu. Tegoroczna edycja „Wierszy w mieście” jest drugą z kolei i wyewoluowała z organizowanej przez 6 lat kampanii „Wiersze w metrze”.

Tematem tegorocznej edycji „Wierszy w mieście” jest wolność. Wolność, która w poezji oznacza swobodę twórczą w doborze języka i sposobu opisu świata. Wolność pisana z dużej i z małej litery i rozumiana w najszerszy możliwy sposób: jako wolność narodu, wolność jednostki, wolność wyboru postaw wobec dylematów współczesności, wolność podejmowania decyzji o swoim życiu.

Chcemy także postawić pytania o granice wolności i o jej przeciwieństwo: ograniczenie i zniewolenie. Pragniemy nawiązać zarówno do toczących się wokół nas sporów i debat, jak i – pośrednio – do rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i inne kraje w Europie Środkowo-Wschodniej – komentuje Bogusława Sochańska, dyrektorka Duńskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

Wiersze w mieście 3

Lista poetów:

 • Elfriede Gerstl – Austria
 • Inger Christensen – Dania
 • Doris Kareva – Estonia
 • Hugo Claus – Flandria
 • Menchu Gutiérrez – Hiszpania
 • Paula Meehan – Irlandia
 • Jehuda Amichaj – Izrael
 • André Simoncini – Luksemburg
 • Jan Wagner – Niemcy
 • Michał Jagiełło – Polska
 • Fernando Pessoa – Portugalia
 • Teodora Coman – Rumunia
 • Dumitru Crudu – Republika Mołdawii
 • Ivan Štrpka – Słowacja
 • Mehmet Narlı – Turcja
 • Lubow Jakymczuk – Ukraina
 • Ifor ap Glyn (Narodowy Poeta Walii) – Walia, Wielka Brytania
 • Renato Gabriele – Włochy

Organizatorem projektu „Wiersze w mieście” jest EUNIC Warszawa, czyli Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej w Warszawie. Działania są współorganizowane przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Akcja prowadzona jest do końca kwietnia. Obejmuje osiedlowe sklepy, kawiarnie, zakłady usługowe, przystanki autobusowe, kluby na terenie całej Warszawy.

Dokładne lokalizacje dostępne są na stronie http://www.wierszewmiescie.eu

„Czytam do ostatniej kropli krwi” – zostań honorowym krwiodawcą! Fabryka Słów zaskakuje nową akcją!

W ramach akcji „Czytam do ostatniej kropli krwi – zostań honorowym krwiodawcą” można wzbogacić się nie tylko o dobry uczynek, ale także o jedną z książek Wydawnictwa Fabryka Słów. Oficyna proponuje wymianę krwi na książki. W dniach od 4 do 15 kwietnia – wystarczy udać się do punktu krwiodawstwa, oddać krew, a następnie wysłać zdjęcie lub skan potwierdzający wykonanie zadania pod adres konkurs@fabrykaslow.com.pl. 

Czytam do ostatniej kropli krwi

REGULAMIN KONKURSU „CZYTAM DO OSTATNIEJ KROPLI KRWI”

1. Organizatorem Konkursu jest Wydawnictwo Fabryka Słów.
2. Kontakt z organizatorem: konkurs@fabrykaslow.com.pl
3. Konkurs rozpoczyna się dnia 4 kwietnia 2018 i trwa do godziny 23:00 dnia 15 kwietnia 2018
4. Fundatorem nagród w konkursie jest Fabryka Słów.
5. Nagrodami w konkursie są:
Książki wydane nakładem Wydawnictwa Fabryka Słów sp. z o.o.o dostępne w magazynie wydawcy.
6. Każdy Uczestnik Konkursu może wygrać tylko jedną nagrodę.
7. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: konkurs@fabrykaslow.com.pl
8. Wygrywa każda osoba, która w terminie 4.04.-15.04.2018 honorowo odda krew i prześle na wskazany adres mailowy: zdjęcie podczas oddawania krwi oraz zdjęcie, bądź skan zaświadczenia potwierdzającego oddanie krwi w danym dniu.
Tytuł maila: „Czytam do ostatniej kropli krwi”.
W treści zgłoszenia musi zostać podany adres do wysyłki nagrody, koniecznie z adresem mail dla kuriera, oraz tytuł wybranej książki.
Możliwy jest osobisty odbiór nagrody w warszawskim biurze wydawnictwa, po uprzednim umówieniu się.

PRZED ODDANIEM KRWI.
Zanim udasz się do centrum krwiodawstwa musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Sprawdź: krwiodawcy.org/droga-dawcy

Karolina Żebrowska i jej „100 lat piękna” podbija internet!

Polska youtuberka – Karolina Żebrowska dokonała rzeczy wydawać by się mogło niemożliwej. Zaledwie w ciągu 2 minut i 45 sekund pokazała w prosty, piękny sposób opowieść o modzie, jak i o historii Polski.

100 lat piękna

Czekałam na polską wersję tak długo, że aż zrobiłam ją sama. W internecie pojawiły się już różne „edycje” – amerykańska, hinduska, rosyjska, ale ja miałam wrażenie, że polska byłaby zupełnie inna – głównie dlatego, że przez ostatnie stulecie nie mieliśmy zbyt wiele okazji, by wyglądać modnie. I co jest absolutnie godne podziwu, mimo wszystkich przemian politycznych i zawirowań historii kobiety robiły wiele, żeby i tak być stylowymi – napisała autorka w komentarzu zamieszczonym pod filmem.

Nagranie, w którym prezentuje ostatnie 10 dekad mody w Polsce ma już ponad 546 tysięcy wyświetleń w serwisie Youtube.

Zrobiłam nalot na krakowskie second-handy, przekopałam rodzinne szafy, grzebałam w archiwach. O polskiej modzie nie da się mówić odrębnie, bez odniesienia jej do tego, co działo się w kraju – mówi Karolina Żebrowska, młoda krakowianka, której ostatni film „100 lat piękna” bije rekordy popularności w serwisie YouTube.

Filmik kończy się dwoma dekadami – latami 90 i początkiem XXI wieku. Pierwsza z nich tryska kolorem, młodością i fascynacją zachodnimi produktami, druga, ta bliższa naszych czasów wydaje się bardziej neutralna, bezpłciowa, mało konkretna. Przy niej Karolina stawia znak zapytania i pozostawia widza w refleksji nad modą, historią i kulturowym dziedzictwem.

Według niektórych Karolina w niecałe trzy minuty zrobiła dla historii Polski więcej niż większość rządowych instytucji.

Przewiń do góry strony