Najciekawsze informacje z rynku:
Regał Nowości » Aktualności

Aktualności

Gdańska biblioteka wysyła tajemnicze paczki…. A w niej książka oraz tajemniczy list ze wskazówkami!

Tajemnicze przesyłki, randka w ciemno, spotkanie autorskie w nieznanym miejscu – gdańscy bibliotekarze planują cykl niestandardowych happeningów promocyjnych zachęcających do wypożyczania i czytania książek. – Bo czytanie to nie tylko rozrywka w pojedynkę – przekonują.

Gdańska biblioteka wysyła tajemnicze paczki

Kilkudziesięciu czytelników z Gdańska otrzymało ostatnio tajemnicze, niezapowiedziane paczki. W środku znajdował się nowy kryminał Larsa Keplera pt. ‚Stalker’. Paczka zawierała również fotografię i list ze wskazówkami, które pozwalały wytropić tytułowego stalkera. Okazało się, że są nim gdańscy bibliotekarze, którzy na podstawie wypożyczeń i upodobań literackich czytelników, wytypowali tych, którzy wezmą udział w ich grze.

Chcemy odczarować nieco wizerunek bibliotek i dać naszym czytelnikom powód do dobrej zabawy – tłumaczy Przemysław Czaja, kierownik Działu Promocji Literatury oraz Działu Marketingu i Public Relations w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku.

Ale akcja ‚Stalker’ to dopiero początek. Bibliotekarze chcą m.in. pomóc miłośnikom książek nawiązywać pomiędzy sobą relacje, dlatego planują zorganizować… randkę w ciemno dla czytelników (na podstawie wypełnionej w filiach ankiety i analizy konta bibliotecznego). Szykują także tajemnicze spotkanie autorskie. Zainteresowani poznają jedynie termin spotkania, a następnie autokar zawiezie ich do miejsca docelowego. Dopiero na miejscu dowiedzą się, kto jest bohaterem spotkania.

Liczymy na zaufanie czytelników do bibliotekarzy. Gwarantujemy, że nic złego się im nie stanie, w zamian będą mieli okazję wziąć udział w niesamowitej przygodzie z literaturą. Może być mrocznie, ale tez intrygująco i na pewno bardzo emocjonująco – zapowiada Czaja.

Dwie nowe książki o Harrym Potterze pojawią się jeszcze w tym roku! Nie lada gratka dla fanów!

Listopad będzie pięknym miesiącem dla fanów sagi o Harrym Potterze. Wydawnictwo Bloomsbury zapowiedziało na ten miesiąc wypuszczenie dwóch zupełnie nowych książek. Wszystko z okazji świętowania 20. rocznicy powstania „Kamienia Filozoficznego”.

Dwie nowe książki o Harrym Potterze pojawią się jeszcze w tym roku!

Obydwie książki będą wydane przy okazji otwarcia dedykowanej Harry’emu Potterowi wystawy Biblioteki Brytyjskiej „A History Of Magic”.

Pierwsza z nich - „Harry Potter: A History of Magic, The Book of the Exhibition” (Harry Potter: Historia Magii), ma zabrać czytelników na „podróż przez przedmioty, których czarodzieje uczyli się w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie”. Ma zostać wydana w formie dużego albumu, w którym znajdą się szkice książek o Harrym Poterze autorstwa J. K. Rowling oraz eseje dotyczące wystawy, autorstwa innych brytyjskich pisarzy. Na książkę już można składać zamówienia na oficjalnej stronie Bloomsbury, a jej koszt to równowartość 130 złotych.

Harry Potter powraca

Druga książka - „Harry Potter, A Journey Through a History of Magic” ( Harry Potter – Podróż przez historię magii), ma zaś opowiedzieć przeróżne historie o świecie Harry’ego Pottera; zaklęciach, magicznych stworzeniach, czarodziejach i czarownicach. Książka nie ma jeszcze oficjalnej okładki, ale wiadomo, że liczy 144 strony i kosztuje niewiele ponad 60 złotych.

5 powodów, dla których uwielbiamy czytać na plaży!

Lato to taki szczególny moment w roku, który zachęca nas do wyjścia z domu, przebywania wśród zieleni, podziwiania przyrody i łapania promieni słońca. Pozostał jeszcze, co najmniej miesiąc, aby wybrać się w wakacyjną podróż np. na plażę. Myśląc o plaży, morzu czy wypoczynku w plenerze nie może zabraknąć również książki w naszych rękach.

Sierpien

Oto kilka powodów, dla których plaża i książki są doskonałymi towarzyszami.

1. Kiedy jesteś na plaży, nie ma wokół ciebie zbyt wielu rozrywek. Tylko ty, fale, i słowa autora.

2. Plaża jest odskocznią i ucieczką od szarej rzeczywistości, pracy i zgiełku miasta. A jaki może być lepszy towarzysz niż książka?

3. Kiedy jesteś otoczony przez naturę, czujesz się zainspirowany, aby udać się na literacką przygodę.

4. Książka stanowi dobry początek do rozmowy. Jest to niebanalny sposób, aby poznać nowych przyjaciół na plaży.

5. Kiedy jesteś na wakacjach, twój umysł jest znacznie bardziej otwarty na niesamowite historie i wielkie przygody – nie myślisz o szkole czy pracy.

Sonia Draga przeprowadzi „Księgarskie rewolucje” – niczym Magda Gessler w restauracjach!

Wydawnictwo Sonia Draga z siedzibą w Katowicach, założone i prowadzone przez Sonię Dragę od 2000 roku zdobywa coraz większą rzeszę fanów. Wszystko to za sprawą niezwykłej intuicji wydawanych przez Sonię Dragę powieści. To dzięki niej właśnie, czytamy dziś między innymi: Charlotte Link, Dana Browna czy E.L. James. 

W 2013 roku Sonia Draga otrzymała tytułu „Wydawca Roku 2012″ przyznawany przez „Magazyn Literacki Książki”, tytuł Bestseller sieci Empik za „Pięćdziesiąt twarzy Greya” i przychód ze sprzedaży książek na poziomie 29 mln zł.

Idąc za ciosem Sonia Draga – prezes zarządu Wydawnictwa Sonia Draga oraz sieci księgarni Bookszpan, planuje stworzyć poradnik dla małych księgarń.

Draga

Niczym Magda Gessler, wkroczy do księgarni, zdiagnozuje problem, poszuka rozwiązania, zaproponuje zmiany, które sprawią, że księgarnia stanie się miejscem, do którego chce się przychodzić, kupować książki i promować czytelnictwo.

Celem zadania jest również zaprezentowanie księgarzom nowoczesnych i skutecznych metod zarządzania i promowania księgarń, czego skutkiem ma być wzrost popularności księgarń i czytelnictwa w społecznościach lokalnych. Zrealizowane filmy zostaną udostępnione w internecie, w szczególności w kanałach dedykowanych księgarzom w całej Polsce, tak, aby stały się dla nich źródłem dobrych praktyk i inspiracją do metamorfoz swoich księgarń. – czytamy w projekcie.

W każdym odcinku programu Sonia Draga pomoże zdiagnozować problemy, z którymi borykają się autorskie księgarnie w małych miejscowościach na Śląsku. Zaproponuje zmiany, które sprawią, że księgarnie staną się miejscami, do których chce się przychodzić i będą ważne dla lokalnej społeczności. Księgarze poznają skuteczne metody zarządzania i promowania księgarń, co wpłynie na wzrost ich popularności.

Do końca roku powstanie kilka odcinków „Księgarskich rewolucji”, które będzie można zobaczyć m.in. na YouTube. Zrealizowane filmy zostaną udostępnione w internecie,  w szczególności w kanałach dedykowanych księgarzom w całej Polsce.

Projekt realizowany przez Manufaktura Wiedzy Estakada, dofinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

Już jest zwiastun ekranizacji kryminału Jo Nesbo „Pierwszy śnieg”. Fassbender jako Harry Hole!

„Pierwszy śnieg” norweskiego króla kryminału Jo Nesbo po polsku ukazał się siedem lat temu – to książka z flagowego powieściowego cyklu Nesbo o komisarzu Harrym Hole’u. Powieść w Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego. W adaptacji filmowej gburowatego policjanta zagrał Michael Fassbender.

pierwszy snieg Jo Nesbo ekranizacja

Ktoś w Oslo wymierza bestialskie kary zamężnym kobietom. W pobliżu miejsca zbrodni zawsze odnajdywany jest śniegowy bałwan. „Pierwszy śnieg” to historia seryjnego mordercy. Za śledztwo bierze się Harry Hole, mrukliwy, zrezygnowany, ale piekielnie dobry policjant – typowy glina ze skandynawskich kryminałów.

Film wyreżyserował Szwed Tomas Alfredson, który w 2011 r. zrobił świetnego „Szpiega” na podstawie powieści Johna le Carré z Garym Oldmanem w roli głównej. Można więc założyć, że Alfredson ma rękę do adaptacji filmowych.

To nie pierwsza książka Nesbo, która została przeniesiona na duży ekran. W 2011 r. zekranizowano jego thriller „Łowcy głów”. Film był hitem – obejrzało go 11 proc. Norwegów.

Film wejdzie do kin w Polsce 13 października 2017.

Nagroda Bookera 2017! Oto 13 najlepszych powieści anglojęzycznych!

W minioną środę 26 lipca ogłoszono tzw. szeroką listę nominacji do nagrody Man Booker Prize, wyróżnienia przyznawanego przez Anglików dla najlepszej książki anglojęzycznej. W tym roku jury wybierało najlepsze powieści spośród 144 tytułów. 

Na liście nominowanych jest m.in. Arundhati Roy, która powróciła z powieścią po 20 latach – w 1997 r. ukazał się jej „Bóg rzeczy małych”. Roy tłumaczyła, że pisanie fikcji jest podobne do skały osadowej, zbiera się kolejne warstwy i nie można tego ani przyspieszyć, ani opóźnić. Zauważone zostały także Zadie Smith (powieść „Swing time” ukaże się po polsku jesienią) oraz Ali Smith (jej najnowsza książka to literacka odpowiedź na brexit), które mają już na koncie wcześniejsze nominacje.

nominowany Booker 2017

Przewodnicząca jury Lola Young tak komentowała tegoroczne nominacje: „Ukazują szerokie spektrum – nie tylko głosów i stylów literackich, ale także bohaterów, kultur, wieku i płci”. Dodała też, że mimo różnorodności książki łączy wspólny mianownik: „Chociaż podejmowane przez nie tematy mogą być ciężkie, siłą tych książek jest afirmacja życia”.

nominowani Booker 2017

Lista jest faktycznie różnorodna. Obok literackiego establishmentu (np. Paul Auster) – podkreślają organizatorzy – na liście znalazła się trójka debiutantów. To 29-letnia Fiona Mozley i 38-letnia Emily Fridlund. Trzeci debiutant jest specyficzny. Chodzi o słynnego autora opowiadań George’a Saundersa, który napisał swoją pierwszą powieść. „Wyborcza” pisała o nim: „W ojczyźnie uchodzi za kogoś więcej niż najlepszego żyjącego autora opowiadań”, a jego zbiór „10 grudnia” można przeczytać po polsku.

Tzw. krótką listę, czyli 6 nominowanych, poznamy 13 września. Zwycięzca - wyniki 17 października – otrzyma 50 tys. funtów.

Pełna lista nominowanych:

1) „4 3 2 1”, Paul Auster (Stany Zjednoczone)
2) „Days Without End”, Sebastian Barry (Irlandia)
3) „History of Wolves”, Emily Fridlund (Stany Zjednoczone)
4) „Exit West”, Mohsin Hamid (Pakistan-Wielka Brytania)
5) „Solar Bones”, Mike McCormack (Irlandia)
6) „Reservoir 13”, Jon McGregor (Wielka Brytania)
7) „Elmet”, Fiona Mozley (Wielka Brytania)
8) „The Ministry Of Utmost Happiness”, Arundhati Roy (Indie)
9) „Lincoln in the Bardo”, George Saunders (Stany Zjednoczone)
10) „Home Fire”, Kamila Shamsie (Wielka Brytania-Pakistan)
11) „Autumn”, Ali Smith (Wielka Brytania)
12) „Swing Time”, Zadie Smith (Wielka Brytania)
13) „The Underground Railroad”, Colson Whitehead (Stany Zjednoczone)

Danuta Chlupová zwyciężczynią konkursu „Literacki Debiut Roku”!

Kapituła konkursu wyłoniła spośród ponad 200 nadesłanych zgłoszeń najlepszy polski debiut – jest nim „Blizna” Danuty Chlupovej.

Autorka w swojej książce przedstawiła tragiczne losy wioski leżącej po czeskiej stronie Śląska Cieszyńskiego. Natomiast w czasie wojny zginęło tam kilkudziesięciu Polaków. Na tle wydarzeń historycznych rozgrywają się osobiste dramaty fikcyjnych bohaterów. Poznajemy ich blizny fizyczne i psychiczne, które mają wpływ na ich miłosne i moralne wybory.

Podczas rozmowy z Tomaszem Olszewskim, prowadzącym galę, dowiedzieliśmy się, że ta historia jest autorce bardzo bliska. Niedaleko jej domu stoi pomnik, który upamiętnia tamto wojenne wydarzenie. Oprócz tego, Danuta Chlupová jako dziennikarka miała okazję rozmawiać z wieloma świadkami historii i wysłuchać wielu opowieści, które skłoniły ją do napisania książki.

Danuta Chlupová zwyciężczynią konkursu Literacki Debiut Roku

Drugie miejsce w konkursie na Literacki Debiut Roku zajęła Ewa Brol-Mecner. Jej „Krakowski kwintet” opowiada o piątce nieudaczników, którzy zakładają na krakowskim Kazimierzu firmę Non omnis moriar i odnoszą spektakularny sukces, organizując teatralne ceremonie pogrzebowe dla zamożnych staruszków.

Natomiast trzecie miejsce przypadło Piotrowi Biedrzyckiemu i jego powieści przygodowo-podróżniczej pt. „Siedemdziesiąt siedem słoni”. Jest to zapis podróżniczych i sensacyjnych przygód bohatera na tle współczesnych Indii, gdzie znajdziemy slumsy, bollywood, narkotykową intrygę oraz słonie.

Książka Danuty Chlupovej zostanie wydana jeszcze w tym roku. Premierę będzie miała podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

Empik rozwija nowy koncept sklepów – Mole Mole dedykowany pasjonatom czytania!

Grupa Empik dynamicznie rozwija, niezależnie od swojej sieci salonów, nowy koncept sklepów dedykowany pasjonatom czytania. W ciągu półtora miesiąca na rynku pojawiło się aż 6 księgarni Mole Mole, a wkrótce dołączy do nich kolejna. Plany przewidują otwarcie jeszcze 15 lokalizacji do końca roku.

mole mole 2

Bardzo dobre wyniki sprzedaży w nowo otwieranych księgarniach i przyjazne reakcje ze strony klientów – wielbicieli dobrej literatury, potwierdzają, że Mole Mole z sukcesem wpisuje się w księgarską mapę Polski – mówi Ewa Szmidt-Belcarz, prezes Grupy Empik.

Pierwsze księgarnie Mole Mole otwarto w maju w centrach handlowych M1 w Zabrzu i Czeladzi, następnie dołączyły do nich flagowe lokalizacje w Krakowie i w Markach pod Warszawą. Od 8 czerwca czytelników przyciąga księgarnia Mole Mole w Kołobrzegu, a od końca czerwca można dostać dobrą książkę w Galerii Ostrowiec w Ostrowcu Świętokrzyskim. 7 lipca rozpocznie działalność księgarnia w Łomży (Galeria Veneda). Empik planuje dalszą dynamiczną ekspansję Mole Mole i otwarcia kolejnych punktów w małym i średnim formacie – o powierzchni od 70 do 250 m2. – Plany są bardzo ambitne i przewidują, że do końca roku otworzy się nawet 15 nowych księgarni – informuje Ewa Szmidt-Belcarz. Zarząd Mole Mole myśli również o rozwoju formatu franczyzowego, który umożliwi jeszcze wyższą dynamikę rozwoju sieci.

mole mole 3

Mole Mole to małe, kameralne, przytulne a jednocześnie nowoczesne księgarnie z bogatą ofertą tytułów ze wszystkich gatunków. W każdej lokalizacji znajdziemy atrakcyjny wybór tytułów z literatury polskiej i zagranicznej, biografie, reportaże, poradniki.

Jesteśmy szczególnie dumni z szerokiego wyboru nowości wydawniczych oraz oferty dla najmłodszych czytelników – mówi Ewa Szmidt-Belcarz. Jak dodaje, klienci znajdą w Mole Mole również akcesoria do pakowania i wybór najbardziej popularnych artykułów piśmiennych.

Pierwsze tygodnie sprzedaży pokazują, że klienci Mole Mole najchętniej sięgają po kryminały, książki dla dzieci i młodzieży oraz powieści obyczajowe. Prawie każdy odwiedzający wychodzi z księgarni z więcej niż 1 książką.

mole mole

W Mole Mole pracują prawdziwi pasjonaci czytania, którzy chętnie doradzają w wyborze i polecają ciekawe tytuły. Nic więc dziwnego, że klienci bardzo chętnie rozmawiają z nimi o literaturze – dodaje Prezes Grupy Empik.

20 bibliotek na 20-lecie Provident Polska!

Provident Polska rozpoczął współpracę z Fundacją Zaczytani, w ramach której zbierze książki dla 20 wybranych oddziałów szpitalnych w całej Polsce. Celem akcji jest przekazanie 6 tys. książek, co pozwoli uruchomić w wybranych placówkach przyszpitalne biblioteki.

Z okazji 20-lecia działalności Providenta na polskim rynku postanowiliśmy zorganizować zbiórkę książek dla dwudziestu szpitali zlokalizowanych w różnych miastach na terenie całej Polski. Chcemy w ten sposób przyczyniać się do promocji czytelnictwa. Wierzymy też, że przekazane przez nas książki pomogą pacjentom choć na chwilę znaleźć odskocznię od szpitalnej codzienności.Dzięki współpracy z Fundacją Zaczytani mamy pewność, że pomoc trafi we właściwe miejsca i do osób, które jej potrzebują –  mówi Agnieszka Krajnik, koordynator ds. społecznej odpowiedzialności biznesu w Provident Polska.

Fundacja Zaczytani wspiera dzieci, młodzież oraz dorosłych przebywających w szpitalach oraz promuje czytelnictwo, by odmienić codzienność w polskich placówkach służby zdrowia. Od 2013 roku uruchomiła już ponad 400 bibliotek przyszpitalnych. W najbliższych miesiącach, dzięki współpracy z Provident Polska, zostanie otwartych kolejnych dwadzieścia, m.in. w Kaliszu, Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Warszawie, Rzeszowie oraz Ostrowcu Świętokrzyskim.

Otwarcia poprzedzi zbiórka książek, która właśnie wystartowała i potrwa do 21 lipca. Mogą się w nią włączyć zarówno pracownicy i doradcy, jak i klienci Providenta. Książki posłużą do wyposażenia bibliotek zarówno na oddziałach dla dzieci, jak i dla dorosłych. Uruchomienie pierwszego punktu ma nastąpić pod koniec sierpnia. Wolontariusze Providenta zostaną także przeszkoleni przez pracowników Fundacji z bajkoterapii. Zdobyte umiejętności będą mogli wykorzystać w czasie spotkań z pacjentami.

Od czterech lat jesteśmy z małymi pacjentami, tworząc dla nich biblioteki w szpitalach. Czas na kolejny krok. Stworzyliśmy Ogólnopolski Program Bajkoterapeutyczny, dzięki któremu będziemy oswajać lęk przed szpitalem, chorobą, samotnością, a także uczyć empatii, akceptacji emocji oraz dawać chwile radości i ukojenia. W fundacji wierzymy, że rola książki i opowieści jest nie do przecenienia w budowaniu tożsamości małego człowieka. Bajki tworzą najbliższą rozumieniu dziecka rzeczywistość, dając wsparcie w sytuacjach  kryzysowych i pomagając się z nimi uporać. Dzięki współpracy z firmą Provident program ruszy w aż 20 szpitalach. Nie możemy się już doczekać, kiedy wraz z 70 wolontariuszami będziemy mogli wesprzeć małych pacjentów i ich rodziców.  Razem, jak w najlepszej powieści, możemy przenosić góry – podsumowuje Agnieszka Pawlak, prezes Fundacji Zaczytani.

Program Mój Empik z kolejnym rekordem – 2 mln klientów!

2 mln uczestników w niespełna 10 miesięcy – to nowy rekord programu Mój Empik. O sukcesie Mojego Empiku świadczą również 42-proc. udział transakcji z kartą w ogólnej sprzedaży, wysokie wskaźniki otwieralności personalizowanej komunikacji mailowej czy 10 tys. książek przekazanych bibliotekom szkolnym.

Kim są uczestnicy pierwszego uczącego się programu lojalnościowego w Polsce? Aż 70 proc. z dwóch milionów odbiorców stanowią kobiety, blisko 80 proc. to osoby do 40. roku życia, a 190 tysięcy osób korzysta z programu poprzez aplikację mobilną.

Przedstawiciele Empiku nie kryją zadowolenia z imponującego poziomu rekrutacji i podkreślają, że w tak krótkim czasie Mój Empik zdobył zaufanie i stał się jednym z najpopularniejszych programów lojalnościowych w Polsce.

Atrakcyjne promocje, trafione rekomendacje – takie benefity z uczestnictwa najczęściej wymieniają sami posiadacze karty. – Aktywności naszych klientów potwierdzają, że program jest dla nich użyteczny, a na tym najbardziej nam zależało. Uczestnicy Mojego Empiku pozytywnie reagują na kierowane do nich rekomendacje nowości wydawniczych, a także tytułów proponowanych na podstawie ich wcześniejszych transakcji. Często decydują się na ich zakup – mówi Mira Dobek, dyrektor marketingu Empiku.

Program Mój Empik, poza oferowaniem korzystnych rabatów i promocji, indywidualnych rekomendacji dopasowanych do upodobań odbiorcy, pełni też rolę informatora kulturalnego. Promuje najciekawsze wydarzenia lokalne – zarówno w salonach Empik, jak i poza nimi, często z dodatkowymi ofertami promocyjnymi i konkursami dla klientów.

Podobno trudno jest się umówić z Davidem Lagercrantzem. Mnie się to jednak udało! Wystarczyło tylko wygrać konkurs Mojego Empiku, w którym nagrodą był lunch z pisarzem. To była piękna rozmowa o książkach, o pisaniu i o innych sprawach. A David Lagercrantz sprawił, że poczułam się, jakbym sama znalazła się nagle w powieści – mówi laureatka konkursu, Agnieszka z Krakowa.

W naszych dalszych działaniach będziemy koncentrować się na budowaniu wiedzy o klientach i doskonaleniu personalizacji tak, by rekomendować klientom jak najlepiej dobraną ofertę. Planowane są nowe, bardzo atrakcyjne promocje na różne kategorie produktów tak, aby każdy znalazł coś ciekawego dla siebie – mówi Barbara Fitał, menadżer ds. programu lojalnościowego w Empiku.

Mój Empik ma również wymiar społeczny. Uczestnicy programu przyczyniają się do zapełniania półek bibliotek i wspierania rozwoju czytelnictwa wśród dzieci. Na początku 2017 roku pierwsze 10 placówek wyłonionych w konkursie internetowym otrzymało od Empiku po tysiąc wybranych książek. Kolejna edycja akcji i przyjmowanie zgłoszeń od bibliotek szkolnych z całej Polski startuje już we wrześniu.

Program Mój Empik wystartował w sierpniu 2016 roku i po 100 dniach zapisało się do niego aż milion osób. Program jest całkowicie bezpłatny i daje uczestnikom wiele korzyści. W salonach i na stronie internetowej są dostępne atrakcyjne oferty rabatowe dla wszystkich posiadaczy karty –  zarówno tej plastikowej, jak i mobilnej.

Przewiń do góry strony