Najciekawsze informacje z rynku:
Regał Nowości » Aktualności

Aktualności

Lidl wydaje kolejną książkę! Tym razem do zdobycia „Jeść zdrowiej. Warzywa i owoce”!

Ósma książka Lidla „Jeść zdrowiej. Warzywa i owoce” została wydana w liczbie 2 mln egzemplarzy. Będzie można ją dostać za wydanie w Lidlu 300 zł na zakupu. Sieć stworzyła ją we współpracy z Instytutem Żywności i Żywienia. W pracach nad książką uczestniczyli również Karol Okrasa, Daria Ładocha, Kinga Paruzel oraz Paweł Małecki. Wkład w książkę miała także Polska Federacja Banków Żywności.

jesc zdrowiej

Książka podzielona jest na dwie części – edukacyjną oraz część z przepisami. W pierwszej części znajdują się skondensowane informacje m.in. na temat Nowej Piramidy Żywienia, zaleceń dietetycznych, wartości odżywczych zawartych w owocach i warzywach czy niemarnowania żywności.

Druga część to zestaw przepisów, które pozwolą na przygotowanie warzywno-owocowych posiłków na śniadanie, lunch, kolację, a nawet deser.

Sytuacja zdrowotna Polaków pogarsza się. Od lat mamy do czynienia z epidemią otyłości, która jest przyczyną wielu chorób m.in. cukrzycy typu 2 czy nadciśnienia tętniczego. Głównym źródłem tych schorzeń jest nieprawidłowe żywienie. W sytuacji pogarszającego się zdrowia Polaków najmocniejszą bronią jest prewencja – poprawa sposobu odżywiania oraz wzrost aktywności fizycznej. Ważne, by wiedza na temat zdrowego odżywiania była powszechna. Dzięki współpracy Instytutu Żywności i Żywienia z firmą Lidl Polska wielu konsumentów uzyska dostęp do prostego opracowania na temat zdrowego odżywiania, które daje szansę na poprawę naszego zdrowia - mówi prof. dr hab. n. med. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.

Książka „Jeść zdrowiej. Warzywa i owoce” będzie dostępna w promocji w sklepach Lidl w całej Polsce od 13.11.2018 do 8.12.2018 lub do wyczerpania zapasów. Aby zdobyć jeden z egzemplarzy, należy zebrać sześć naklejek. Każda naklejka będzie przyznawana klientowi za zakupy o wartości minimum 50 zł.

zmien zycie na zdrowsze

Przypomnijmy, Lidl wydał do tej pory siedem książek kucharskich: „Jeść zdrowiej”, „Rodzinna kuchnia Lidla”, „Cukiernia Lidla”, „Kuchnia Polska według Pawła Małeckiego – słodka”, „Kuchnia Polska według Karola Okrasy – słona”, „Ryby są super ” oraz Okrasa kontra Pascal”.

Krakowianka ukradła ponad 140 książek podczas Targów Książki w Krakowie!

Nawet pięć lat więzienia grozi kobiecie, która okradła stoiska księgarskie na Targach Książki w Krakowie. 

Kobieta, podając się za przedstawiciela mediów, w ciągu dwóch dni z różnych stoisk zrabowała kilkadziesiąt maskotek oraz niemal 140 książek i audiobooków o wartości sięgającej 10 tys. zł – wyjaśnia rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.

„Amatorka literatury” – jak nazwali złodziejkę policjanci – została zatrzymana, gdy wraz z częścią ukrytych w walizce łupów próbowała opuścić teren Targów Książki.

Jak się okazało, w mieszkaniu zatrzymanej krakowianki policjanci ujawnili także kilkadziesiąt innych tytułów, które poprzedniego dnia zostały przez nią skradzione – informuje Sebastian Gleń z małopolskiej policji.

Targi Książki w Krakowie

Wśród skradzionych przedmiotów były książki, audiobooki i maskotki – ich wartość opiewa na łączną sumę 10 tys. zł. Wszystkie przedmioty zostały zwrócone właścicielom.

W komisariacie zatrzymana usłyszała zarzut kradzieży (art.278KK), do popełnienia którego się przyznała. Swój czyn tłumaczyła trudną sytuacją finansową. Jak wyjaśniła, zrabowane książki oraz maskotki zamierzała w najbliższym czasie spieniężyć. Podejrzanej grozi do 5 lat pozbawienia wolności. 

Ceniona vlogerka przedstawia swoją wizję światów równoległych!

Porwania na planecie Z

Trzynaście osób zostaje zakładnikami bezwzględnych terrorystów z innego plemienia. Wśród uwięzionych są politycy, celebryci, turyści i zwariowane studentki. Wydarzenia relacjonują cyniczni do bólu dziennikarze, według wskazówek ze strony rządowej. Ale komu będziesz kibicować na końcu?

Porwanie na planecie Z jest pierwszą częścią postmodernistycznej trylogii o młodych ludziach, którzy wierzyli, że mogą pokonać reżim. To pełna czarnego humoru opowieść o przyjaźni, miłości, rozczarowaniach, manipulacji, a przede wszystkim o konieczności odłożenia na bok swoich uprzedzeń i otwarcia na drugiego człowieka, żeby osiągnąć wspólny cel.

PS. Czwarta wojna międzyplanetarna będzie wojną na informacje.

Porwania na planecie Z - Natalia Kuntić

Oto zaprawka do poznania „Porwania na planecie Z” – debiutu książkowego Natalii Kuntić, znanej dotąd z vloga Kawa i Awangarda. Przy kreacji uniwersum autorka z przymrużeniem oka obficie czerpie ze swoich wspomnień z multikulturowego akademika, z dłuższego pobytu w Moskwie i… z niejednej ostrej imprezy w towarzystwie przedstawicieli międzynarodowych kręgów reklamy i mediów. Pod powierzchnią żartów, anegdotek i sercowych kłopotów kryją się jednak poważne, uniwersalne pytania, które szczególnie nabierają mocy w dzisiejszych niespokojnych czasach post-prawdy oraz rywalizacji między cywilizacjami.

Książka jest momentami absurdalnym, momentami rozrywającym serce i trzymającym w napięciu czasoumilaczem dla osób pełnoletnich. Młodsi będą przeżywać problemy razem z bohaterami, starsi przypomną sobie czas spędzony na studiach, kiedy owoców z drzewa dobra i zła smakowało się po raz pierwszy, a w wolnych chwilach między kolokwiami a pracą na śmieciówce w gastronomii próbowało się zmienić świat – pisze o swej książce autorka.

Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa poczytne.pl i cieszy się dużym zainteresowaniem, między innymi wśród dziennikarzy.

Można ją nabyć wprost na stronie wydawnictwa: poczytne.pl/produkt/porwanie-na-planecie-z 

A i niebawem w kameralnych księgarniach stacjonarnych!

poczytne

Pracownicy warszawskiej księgarni nieoczekiwanie reagują na kradzieże książek!

Z jednej z warszawskich księgarni zniknęła znacząca liczba książek. Pracownicy napisali bardzo żartobliwe ogłoszenie i powiesili je na drzwiach sklepu.

Dużo się mówi o kryzysie czytelnictwa w Polsce. Jednak okazuje się, że nawet jeśli coraz mniej osób deklaruje, iż kupuje i czyta książki, to ciągle są osoby, które z miłości do dobrej powieści są gotowe posunąć się nawet do przestępstwa.

Art Bookstore

Dużym poczuciem humoru i wysokim poziomem kultury osobistej wykazali się księgarze z Art Bookstore w warszawskim Zamku Ujazdowskim. Z ich sklepu zniknęła znacząca liczba książek co najmniej trzech poczytnych autorów, a ci postanowili napisać bardzo eleganckie w treści ogłoszenie do osób, które sprawcami owego zaginięcia były:

Kochani złodzieje!
Jest nam niezmiernie miło, że cenicie dobrą literaturę. Rozkochaliście się w Virginii Woolf, Gombrowiczu, Herbercie. Niewątpliwie macie świetny gust. Prosilibyśmy jednak, abyście wszelkie kradzieże zgłaszali przy kasie, ułatwi to nam ewidencję posiadanych przez nas książek.
Miłego czytania!
Pozdrawiamy serdecznie,
Księgarze i Księgarki z Art Bookstore

Treść listu, choć uprzejma w treści, pokazuje jednak, że kradzieże nie są tolerowane. Jak mówi kodeks karny, za „przestępstwo kradzieży cudzej rzeczy ruchomej” grozi kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

Dzięki Waszej pomocy Pan Włodek z Tczewa ma nowego żuka!

W pożarze stracił jedyne źródło utrzymania – żuka i ponad tysiąc książek. Jedna z jego klientek zorganizowała zbiórkę pieniędzy. Chciała zebrać na nowy samochód dla pana Włodka, a w miesiąc na koncie pojawiło się ponad 80 tys. zł.

zrzutka Pan Włodek

Pan Włodek, zwany Włodkiem Książkowym, od 13 lat sprzedawał książki ze starego żuka. Samochód stał na miejskim targowisku w Tczewie na podporach z cegieł. 6 września nieznani sprawcy go podpalili. Pożar wybuchł o piątej nad ranem, targowisko było puste. Wandali nie udało się złapać do dzisiaj, mimo że sprawa została od razu zgłoszona na policję. Pan Włodek mieszka z mamą, utrzymywał się ze sprzedaży książek. W pożarze spłonęło ich łącznie ok. 1,5 tys.

Pan Włodek z Tczewa ma nowego żuka

Szczęściem w nieszczęściu okazała się Katarzyna Gapska, fotografka z Tczewa, jedna z klientek pana Włodka. Założyła zbiórkę na portalu crowdfundingowym i w miesiąc udało się zebrać ponad 80 tys. zł.

Przechodziłam obok spalonego samochodu pana Włodka. Siedział i wyglądał jak siedem nieszczęść. Zaczęliśmy rozmawiać o książkach, kilka od niego kupiłam, za co on z kolei kupił mi loda, żebyśmy mogli dłużej pogadać – opowiada pani Katarzyna. – Zapytałam, czy czegoś mu nie potrzeba. Odpowiedział, że paru starych książek, bo wiele się spaliło, i że chętnie by przygarnął jakiegoś starego żuka. 10 września wrzuciłam post na Facebooka, że szukam dla pana Włodka starych książek i żuka. Nie minęło nawet pięć minut, a znajomi zaczęli mnie bombardować pytaniami o numer konta. Uruchomiłam więc zbiórkę publiczną na portalu zrzuta.pl. Ludzie nie tylko wpłacali pieniądze, ale też przysyłali książki, niektórzy jedną, dwie. To piękny gest, że podzielili się z nami wszystkim, co mieli. Po tym wszystkim pan Włodek stał się innym człowiekiem.

Księgarnia Literacka zniknie z mapy Radomia?

Bliska likwidacji jest księgarnia im. Witolda Gombrowicza przy ul. Żeromskiego 83 w Radomiu. Jak 11 października poinformowała „Gazeta Stołeczna” w części „Wyborcza Radom”, jej właścicielka wywiesiła na drzwiach ogłoszenie „Lokal na sprzedaż”.

Księgarnia Literacka radom

Ludzie kupują coraz mniej książek, od trzech lat mamy stratę i znikąd pomocy – mówi Róża Domańska, właścicielka jedynej w Radomiu Księgarni Literackiej. Wystawiła lokal na sprzedaż, ale ma nadzieję, że księgarnię uda się uratować.

To jedyna księgarnia w mieście, w której można kupić wydawnictwa Radomskiego Towarzystwa Naukowego. To tu promowano i sprzedawano twórczość Witolda Gombrowicza, na Żeromskiego 83 chodziło się po ambitne tytuły, których nie oferowały inne księgarnie. Tu też spotykali się miłośnicy literatury, aby podyskutować o wydawniczych nowościach i laureatach literackich nagród.

Istniejemy od 1989 roku. Wtedy jeszcze księgarnia należała do Domu Książki. Wprowadziliśmy się do nowo wybudowanego budynku przy Żeromskiego 83, jeszcze nawet przed lokatorami – wspomina Róża Domańska. Właścicielką księgarni została w 1998 roku, wykupiła lokal od spółdzielni mieszkaniowej i niewielką osiedlową księgarnię zaczęła przekształcać w Księgarnię Literacką, która wkrótce zyskała patrona – Witolda Gombrowicza.

Paradoksalnie w maju tego roku odbył się benefis Róży Domańskiej, podczas którego została odznaczona przez prezydenta miasta medalem Bene Merenti Civitas Radomiensis, a medal Pro Masovia wręczył Zbigniew Gołąbek, radny sejmiku Mazowsza, który powiedział „jest pani w Radomiu instytucją, w której mamy zawsze oparcie i do której się ludzie garną. Kulturalny Radom byłby uboższy bez pani”.

Róża Domańska – jak przekazała Małgorzacie Rusek, autorce artykułu w „Gazecie Stołecznej” – próbowała rozmawiać z władzami Radomia, ale usłyszała, że miasto nie ma pieniędzy, aby finansowo wesprzeć księgarnię. I twierdzi, że księgarnie mogłaby prowadzić dalej jej pracownica, ale potrzebuje „tylko wsparcia finansowego”.

Żywe witryny w Empiku! Ciekawa akcja z okazji 70-lecia sieci!

Z okazji jubileuszu Empik prowadzi akcję pod hasłem „70 lat spotkań z kulturą”. W jej ramach okna wystawowe wybranych salonów sieci będą nawiązywać do czytelni i kawiarni dawnych klubów Międzynarodowej Prasy i Książki (MPiK), a w części z nich pojawią się ludzie czytający książki lub prasę oraz słuchający muzyki.

70 lat spotkań z kulturą
Okna wystawowe nawiązujące do wystroju czytelni i kawiarni w dawnych klubach MPiK, pojawią się w Empikach w wybranych galeriach handlowych i przy najczęściej uczęszczanych ulicach w Warszawie, Łodzi, Krakowie i Gdańsku. Będzie można je oglądać od października do listopada. Retro stylistyka specjalnie zaprojektowanej przestrzeni wystaw sklepowych nawiązuje do tej z klubów MPiK.  Tłem dla dla książek i winyli w witrynach mają być charakterystyczne dla epoki meble, akcesoria i rośliny.

Żywe witryny

Dodatkowo, w Warszawie, Łodzi i Gdańsku specjalnie zaprojektowane instalacje „ożyją”. W sklepowych wystawach pojawią się ludzie, którzy będą czytać książki lub prasę i słuchać nastrojowej muzyki z gramofonu.

70 lat spotkań z kulturą 2

Żywe witryny Empików można oglądać 27-28 października w Empiku Junior przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie i łódzkiej Manufakturze, 3-4 listopada – w Empik Forum Gdańsk  przy Targu Siennym.

Pierwszy klub Międzynarodowej Prasy i Książki został otwarty w październiku 1948 r. w Warszawie przy placu Unii Lubelskiej. Salon prasy zagranicznej stał się wtedy miejscem spotkań warszawiaków, czytelnią i kawiarnią.

Witryny objęte jubileuszową akcją:

od 3 października do 13 listopada:

  • Empik Junior Warszawa, Marszałkowska 116/122
  • Empik Warszawa, Nowy Świat 15/17
  • Empik Kraków, Rynek Główny 23
  • Empik Manufaktura Łódź, Karskiego 5

od 26 października do 13 listopada:

  • Empik Forum Gdańsk, Targ Sienny 7

Żywe witryny:

6–7 października:

  • Empik Junior Warszawa, Marszałkowska 116/122
  • Empik Manufaktura Łódź, Karskiego 5

27–28 października

  • Empik Junior Warszawa, Marszałkowska 116/122
  • Empik Manufaktura Łódź, Karskiego 5

3–4 listopada

  • Empik Forum Gdańsk, Targ Sienny 7

„Upoluj swoją książkę” – druga edycja projektu startuje już w listopadzie!

2 listopada rusza tegoroczna odsłona projektu „Upoluj swoją książkę”, dzięki któremu uczniowie szkół średnich na terenie całego kraju będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków. Do akcji Instytutu Książki, Krakowskiego Biura Festiwalowego i platformy e-bookowej Woblink.com, która potrwa do 30 listopada, zaproszono 1000 szkół średnich.

W ramach projektu do szkół trafią specjalne plakaty z okładkami 12 książkowych bestsellerów i kodem QR. Po jego zeskanowaniu przy pomocy smartfona, uczniowie na miesiąc otrzymają darmowy dostęp do książek w formie e-booka i audiobooka. Projekt zostanie wsparty szeroką kampanią promocyjną, mającą kreować modę na czytanie.

upoluj

Akcja jest organizowana z inicjatywy Instytutu Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e-bookową Woblink.com, które z ogromnym sukcesem od pięciu lat realizują ogólnopolską akcję, promującą czytelnictwo „Czytaj PL”, obejmującą dotychczas swoim zasięgiem kilkanaście największych polskich miast. Akcja „Czytaj PL” jest jednym z elementów programu „Kraków Miasto Literatury UNESCO”, za którego realizację odpowiada Krakowskie Biuro Festiwalowe. Instytut Książki zamierza wnieść do dotychczasowych form działania nową jakość i nowe idee. Są one związane z popularyzacją czytelnictwa wśród młodzieży szkolnej, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom uczniów i zachęcić ich do obcowania z literaturą w atrakcyjny dla nich sposób.

Projekt „Upoluj swoją książkę” oprócz wykorzystania nowych technologii w promocji czytelnictwa ma na celu popularyzację różnych form książki elektronicznej (e-booki, audiobooki), kreowanie mody na czytanie wśród młodzieży przez wykorzystanie narzędzi, kanałów komunikacji i języka bliskich nastolatkom oraz ukazanie czytelnictwa jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: akcja.czytajpl.pl

Czytanie to jego drugie życie! Pan Włodzimierz w wyniku podpalenia stracił Żuka i 1500 książek!

Pan Włodzimierz od 13 lat sprzedaje na tczewskim targowisku używane książki. Utrzymuje z tego siebie i 80-letnią mamę. Z powodu pożaru potrzebuje naszego wsparcia. Pomożemy?

Historię pana Włodka znamy dzięki pani Kasi, która opisała ją na swoim Facebooku.

Od Pana Włodzimierza kupiłam wiele książek. Lubię z nim porozmawiać, bo ma ogromną wiedzę i pasję. Twierdzi, że bez czytania nie jest w stanie zjeść kanapki. Dziś zobaczyłam go na pogorzelisku… był smutny, ale i tak przepytał mnie z lektur pozytywistycznych. - napisała na Facebooku Katarzyna Gapska.

Pan Wlodzimierz

Dzięki szybkiej akcji pani Kasi znalazła się już osoba, która sfinansuje samochód dla pana Włodka.

Jeśli ktoś chce podzielić się książkami z panem Włodzimierzem, może przesyłać je na adres:
Kobieciarnia Domu Inspiracji
ul. Lecha 4/2
83–110 Tczew

Możecie również wesprzeć pana Włodzimierza poprzez wpłatę dowolnej kwoty przez stronę zrzutka.pl

zrzutka zuk

Powrót akcji – TYSIĄC POWODÓW BY CZYTAĆ! Empik wspiera biblioteki szkolne!

Każdy zakup z kartą „Mój Empik” wspiera biblioteki szkolne! Rusza 3.edycja akcji TYSIĄC POWODÓW BY CZYTAĆ!

Przystępując do mój empik, otrzymujesz wiele benefitów, jednak to nie tylko korzyści dla Ciebie, to także wkład w rozwój czytelnictwa wśród dzieci. Każdy zakup w programie to cegiełka na rzecz zakupu nowości książkowych dla bibliotek w szkołach podstawowych. Każdego roku 10 placówek wyłonionych w konkursie Tysiąc powodów by czytać otrzymuje po tysiąc wybranych przez siebie książek. Zapoznaj się z REGULAMINEM konkursu. Wspólnie zapełniamy półki w bibliotekach szkolnych!

TYSIĄC POWODÓW BY CZYTAĆ

W konkursie mogą startować biblioteki szkół podstawowych – zgłoszenia są przyjmowane na stronie Empik.com/biblioteki do 26 września. Aby wziąć udział, należy przesłać wykonany przez uczniów, oryginalny plakat zachęcający rówieśników do czytania i wytłumaczyć jego koncepcję. 500 pierwszych podstawówek, które zgłoszą się do udziału w konkursie, otrzyma fotoksiążkę ufundowaną przez Empikfoto; na uczniów czeka też 10 pakietów po 10 książek od wydawnictwa Wilga, które powędrują do co pięćdziesiątej zgłoszonej szkoły.

W drugim etapie konkursu, rozpoczynającym się 1 października i trwającym trzy tygodnie, zadecydują internauci. Wtedy rozpocznie się głosowanie – uczestnicy dostaną od Empiku specjalne materiały, które pomogą im zachęcić ludzi do oddania głosu na ich pracę. Każdy będzie mógł głosować raz dziennie.

Jakie książki? Decydują dzieci

Ogłoszenie 10 placówek, które otrzymały najwięcej głosów (pięć małych szkół podstawowych do 120 uczniów i pięć większych) – 25 października. Na przełomie stycznia i lutego książki zostaną rozwiezione do bibliotek.

W poprzednich dwóch edycjach wzięło udział ponad 800 szkół, a zagłosowało 238 tys. osób. Zestawy po tysiąc książek powędrowały do 20 szkół podstawowych w całej Polsce, m.in. w Sławęcinie, Lgocie Małej, ale też w Warszawie i Gdańsku. Na nagrodę organizator przeznacza część kwoty z każdego zakupu z kartą Mój Empik, którą mają już 3 miliony kupujących.

Przewiń do góry strony