Najciekawsze informacje z rynku:
Regał Nowości » Aktualności

Aktualności

Czytanie to jego drugie życie! Pan Włodzimierz w wyniku podpalenia stracił Żuka i 1500 książek!

Pan Włodzimierz od 13 lat sprzedaje na tczewskim targowisku używane książki. Utrzymuje z tego siebie i 80-letnią mamę. Z powodu pożaru potrzebuje naszego wsparcia. Pomożemy?

Historię pana Włodka znamy dzięki pani Kasi, która opisała ją na swoim Facebooku.

Od Pana Włodzimierza kupiłam wiele książek. Lubię z nim porozmawiać, bo ma ogromną wiedzę i pasję. Twierdzi, że bez czytania nie jest w stanie zjeść kanapki. Dziś zobaczyłam go na pogorzelisku… był smutny, ale i tak przepytał mnie z lektur pozytywistycznych. - napisała na Facebooku Katarzyna Gapska.

Pan Wlodzimierz

Dzięki szybkiej akcji pani Kasi znalazła się już osoba, która sfinansuje samochód dla pana Włodka.

Jeśli ktoś chce podzielić się książkami z panem Włodzimierzem, może przesyłać je na adres:
Kobieciarnia Domu Inspiracji
ul. Lecha 4/2
83–110 Tczew

Możecie również wesprzeć pana Włodzimierza poprzez wpłatę dowolnej kwoty przez stronę zrzutka.pl

zrzutka zuk

Powrót akcji – TYSIĄC POWODÓW BY CZYTAĆ! Empik wspiera biblioteki szkolne!

Każdy zakup z kartą „Mój Empik” wspiera biblioteki szkolne! Rusza 3.edycja akcji TYSIĄC POWODÓW BY CZYTAĆ!

Przystępując do mój empik, otrzymujesz wiele benefitów, jednak to nie tylko korzyści dla Ciebie, to także wkład w rozwój czytelnictwa wśród dzieci. Każdy zakup w programie to cegiełka na rzecz zakupu nowości książkowych dla bibliotek w szkołach podstawowych. Każdego roku 10 placówek wyłonionych w konkursie Tysiąc powodów by czytać otrzymuje po tysiąc wybranych przez siebie książek. Zapoznaj się z REGULAMINEM konkursu. Wspólnie zapełniamy półki w bibliotekach szkolnych!

TYSIĄC POWODÓW BY CZYTAĆ

W konkursie mogą startować biblioteki szkół podstawowych – zgłoszenia są przyjmowane na stronie Empik.com/biblioteki do 26 września. Aby wziąć udział, należy przesłać wykonany przez uczniów, oryginalny plakat zachęcający rówieśników do czytania i wytłumaczyć jego koncepcję. 500 pierwszych podstawówek, które zgłoszą się do udziału w konkursie, otrzyma fotoksiążkę ufundowaną przez Empikfoto; na uczniów czeka też 10 pakietów po 10 książek od wydawnictwa Wilga, które powędrują do co pięćdziesiątej zgłoszonej szkoły.

W drugim etapie konkursu, rozpoczynającym się 1 października i trwającym trzy tygodnie, zadecydują internauci. Wtedy rozpocznie się głosowanie – uczestnicy dostaną od Empiku specjalne materiały, które pomogą im zachęcić ludzi do oddania głosu na ich pracę. Każdy będzie mógł głosować raz dziennie.

Jakie książki? Decydują dzieci

Ogłoszenie 10 placówek, które otrzymały najwięcej głosów (pięć małych szkół podstawowych do 120 uczniów i pięć większych) – 25 października. Na przełomie stycznia i lutego książki zostaną rozwiezione do bibliotek.

W poprzednich dwóch edycjach wzięło udział ponad 800 szkół, a zagłosowało 238 tys. osób. Zestawy po tysiąc książek powędrowały do 20 szkół podstawowych w całej Polsce, m.in. w Sławęcinie, Lgocie Małej, ale też w Warszawie i Gdańsku. Na nagrodę organizator przeznacza część kwoty z każdego zakupu z kartą Mój Empik, którą mają już 3 miliony kupujących.

Już 12 września czas na rekord Polski w czytaniu książek na głos!

Sztafeta czytelnicza to trwający 24 godziny przejazd autokarem, w trakcie którego pisarze i pracownicy Empiku będą czytać na głos fragmenty książek. Wydarzenie jest elementem obchodów jubileuszu 70-lecia Empiku.

Akcja rozpoczyna się w Warszawie od spotkania w salonie Empik Junior (ul. Marszałkowska) z Witoldem Szabłowskim, cenionym reporterem i dziennikarzem. Rozpocznie on sztafetę czytając na pierwszym odcinku książkę ,,Merhaba’’, czyli odświeżoną i uzupełnioną wersję swojego bestsellerowego zbioru reportaży ,,Zabójca z miasta moreli’’, nominowanego do Nagrody Literackiej ,,Nike’’. Autor opisuje w niej historię z 1958 roku, która miała miejsce w… Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki, czyli dzisiejszym Empiku.

sztafeta autorzy

Po czytaniu autor i pracownicy Empiku biorący udział w biciu rekordu, wsiądą do autokaru i ruszą w stronę Gdańska. W drodze będą kontynuować czytanie na głos, co 30 minut książka będzie przekazywana kolejnej osobie. W każdym z miast planowane są półgodzinne przystanki. Będzie można porozmawiać z ulubionym autorem, zdobyć jego autograf oraz zamienić kilka słów z uczestnikami.

Gdy empikowy team dotrze do Gdańska przekaże ,,książkową pałeczkę’’ kolejnej grupie bijącej rekord.  Pracownicy wyruszający w podróż z Miasta Neptuna przeczytają ,,Ósmy cud świata’’ w towarzystwie autorki powieści – Magdaleny Witkiewicz.

Kolejnym kierunkiem czytelniczego autokaru będzie Szczecin – tam nastąpi nocna zmiana czytelniczej warty. Stąd autobus wyruszy do Poznania, gdzie do uczestników dołączy Ryszard Ćwirlej – dziennikarz i autor bestsellerowych powieści kryminalnych, których akcja toczy się w Wielkopolsce. Odda on w ręce sztafetowych czytelników powieść ,,Masz to jak w banku’’.

Kolejnym miastem na trasie jest Wrocław, w którym do autokaru wsiądzie Wojciech Chmielarz. W czasie drogi do Katowic pisarz rozpocznie czytanie swojego thrillera ,,Żmijowisko’’.

Cała przygoda zakończy się w Krakowie, do którego wraz z reprezentacją Empiku wyruszy Łukasz Orbitowski – polski guru literatury grozy. Nieprzewidywalna, trzymająca w napięciu fabuła jego powieści ,,Exodus’’ dostarczy czytelnikom mocnych wrażeń.

sztafeta mapa

TRASA SZTAFETY:

PRZYSTANKI

12 września, środa

START: Warszawa – Gdańsk

12:00 Empik Junior – spotkanie z Witoldem Szabłowskim, miejsce autokaru pl. Defilad Warszawa

19:00 ul. Targ Węglowy, Gdańsk

Gdańsk-Szczecin:

19:30 ul. Targ Węglowy, Gdańsk

2:00 ul. Mariacka, przy pl. Solidarności, Szczecin

13 września, czwartek

Szczecin-Poznań:

02:30 ul. Mariacka, przy pl. Solidarności, Szczecin

06:30 Al. Marcinkowskiego, przy Muzeum Narodowym, Poznań

Poznań-Wrocław:

07:30 Al. Marcinkowskiego, przy Muzeum Narodowym, Poznań

10:00 pl. Czysty, przy Domu Towarowym Renoma, Wrocław

Wrocław-Katowice:

10:30 pl. Czysty, przy Domu Towarowym Renoma, Wrocław

13:30 pl. Szewczyka przy wejściu głównym Dworca PKP, Katowice

Katowice-Kraków:

14:00 pl. Szewczyka, przy wejściu głównym Dworca PKP, Katowice

META: 16:00 parking, przy Centrum Handlowym Kazimierz, Kraków

„Nalewki z piwniczki farmaceuty”, czyli jak wiedzę połączyć z pasją!

Dobrą nalewkę może przygotować każdy. Nie jest wymagana ani skomplikowana wiedza na temat surowców, ani fachowe wykształcenie. Warto jednak być świadomym, iż odpowiednio przyrządzony i spożywany trunek może mieć właściwości lecznicze. W niedawno wydanej książce „Nalewki z piwniczki farmaceuty”, Marek Ellnain (doktor farmacji, który pasję do tworzenia nalewek łączy z codzienną pracą w aptece), dzieli się fachową wiedzą.

Nalewki z piwniczki farmaceuty

Nalewki cieszą smakiem i leczą!

„Nalewki z piwniczki farmaceuty” to blisko 50 sprawdzonych receptur. Wzbogacone są one o fachowy komentarz (właściwości zdrowotne, ale też możliwie interakcje z lekami) oraz porady i wskazówki przydatne podczas sporządzania trunków.

Nalewki są taką samą postacią leku naturalnego jak syrop czy napar. W celach leczniczych zwykle stosuje się nalewki komponowane z ziół. Często odmierza się je na krople i miesza w kieliszku z wodą. Profilaktycznie można stosować nalewki z niektórych owoców, jak choćby z aronii, która ma działanie przeciwutleniające i obniżające ciśnienie tętnicze krwi, należy jednak pamiętać że mówimy tu o małych ilościach, rzędu 25 ml dziennie. Bardzo ważny jest umiar i zdrowy rozsądek mówi Marek Ellnain.

Nalewka na przeziebienie

W poszukiwaniu doskonałych połączeń. Dla zdrowia i smaku!

Tak naprawdę nie ma nalewki idealnej, perfekcyjnej. Najważniejszy jest tu smak i gust wykonującego. Dobra będzie właśnie ta nalewka która zachwyci naszych gości przy stole, a nie zdobędzie złoty medal na międzynarodowym konkursie. Dlatego właśnie istnieją różne przepisy na te same nalewki, dlatego używa się alkoholu o różnej mocy i stosuje zmienny dodatek cukru. Finalny efekt oceniamy sami, wyciągamy wnioski i bogatsi o nowe doświadczenia… przygotowujemy kolejny nalew!dodaje.

nalewka na jagodach jałowca

Dlaczego nalewki warto przyrządzać samodzielnie?

Obecnie różnego rodzaju nalewki kupić można bez większych problemów w sklepach monopolowych oraz spożywczych. Produkowane są przez liczne koncerny, które w swoich recepturach odwołują się do tradycji oraz dawnych metod wytwarzania. – Czy jednak jest to prawda? Czy naprawdę przestrzegają rygorystycznych zasad komponowania nalewek, wśród których najważniejsza mówi, iż o dobrej nalewce trzeba po prostu na jakiś czas zapomnieć, a później, kiedy już dojrzeje, należy odnaleźć ją w piwnicy?pyta Marek Ellnain.

8 rzeczy ktore warto wiedziec

Wydawcą „Nalewek z Piwniczki Farmaceuty” jest Wydawnictwo Gaj. Książka ma twardą oprawę. Przepisy i komentarze wzbogacają autorskie ryciny przygotowane przez bydgoską graficzkę, Katarzynę Tużylak.

O autorze:

Marek Ellnain

Marek Ellnain, doktor nauk farmaceutycznych. Na co dzień pracuje w aptece. Zajmuje się także lekami pochodzenia naturalnego, głównie surowcami ziołowymi, medycyną alternatywną oraz tradycyjną fitoterapią. Tytuł doktora uzyskał w 2013 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, w dziedzinie farmakognozji. Pasję tworzenia nalewek, eksperymentowania ze smakiem oraz aromatem, zaszczepił w nim ojciec, a pierwszy trunek stworzył jeszcze przed rozpoczęciem studiów farmaceutycznych. Za najtrudniejszą w przygotowaniu uważa nalewkę z kozłka, a jego ulubioną jest pigwówka. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec trójki dzieci.

5 powodów, dla których uwielbiamy czytać na plaży!

Lato to taki szczególny moment w roku, który zachęca nas do wyjścia z domu, przebywania wśród zieleni, podziwiania przyrody i łapania promieni słońca. Pozostał jeszcze, co najmniej miesiąc, aby wybrać się w wakacyjną podróż np. na plażę. Myśląc o plaży, morzu czy wypoczynku w plenerze nie może zabraknąć również książki w naszych rękach.

Regał Nowości

Oto kilka powodów, dla których plaża i książki są doskonałymi towarzyszami.

1. Kiedy jesteś na plaży, nie ma wokół ciebie zbyt wielu rozrywek. Tylko ty, fale, i słowa autora.

2. Plaża jest odskocznią i ucieczką od szarej rzeczywistości, pracy i zgiełku miasta. A jaki może być lepszy towarzysz niż książka?

3. Kiedy jesteś otoczony przez naturę, czujesz się zainspirowany, aby udać się na literacką przygodę.

4. Książka stanowi dobry początek do rozmowy. Jest to niebanalny sposób, aby poznać nowych przyjaciół na plaży.

5. Kiedy jesteś na wakacjach, twój umysł jest znacznie bardziej otwarty na niesamowite historie i wielkie przygody – nie myślisz o szkole czy pracy.

Big Book Festival i literacki mural na warszawskim Mokotowie!

W Warszawie w ramach Big Book Festival powstaje mural literacki. Bea Uusma, autorka Ekspedycji wygrywa plebiscyt na kolejnego ulubionego pisarza, którego wizerunek dołączy do wielkiej kilkunastometrowej ściany na warszawskim Mokotowie.

Literacki Mural 3

Mural to inicjatywa Fundacji „Kultura nie boli”, która organizuje co roku Big Book Festival. Malowidło nawiązuje bezpośrednio do festiwalu, ponieważ znalazły się na nim podobizny pisarek i pisarzy, którzy gościli na dotychczasowych edycjach imprezy. Na spacerowiczów spoglądają więc Swietłana Aleksijewicz, Zadie Smith, Sylwia Chutnik, Magdalena Parys, Karl Ove Knausgaard oraz Zygmunt Miłoszewski.

Literacki Mural 5

Autorem literackiego muralu Big Book Festival jest Wojciech Taki Myk Wiśniewski, jeden z najciekawszych artystów sztuki graffiti w Polsce. Malował na ulicach Berlina, Pragi, Budapesztu, Londynu, Paryża i Barcelony. W swoich pracach łączy rożne techniki malarskie. Miłośnik sztuki ulicy, graffiti, sitodruku i dobrej literatury.

Literacki Mural 1

Big Book Festival jest wydarzeniem wyraźnie miejskim i mocno powiązanym z Warszawą. Nie mógłby odbyć się w innym mieście, jest przesycony tutejszą energią i osobowościami. Zależało nam, aby za sprawą muralu wpisać się na stałe w miejski pejzaż, zostawić żywy ślad. Żywy, bo dziś mural liczy 50 metrów długości i stanowi zapis dotychczasowej historii festiwalu, ale z czasem będzie się wydłużał” – dodaje Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli”.

Kolejną sposobność do przekonania się o tym, jak literatura może ożywić przestrzeń miejską, będziemy mieli już od 22 do 24 czerwca, kiedy to odbędzie się 6. edycja Big Book Festival. Tegorocznym hasłem imprezy jest „Ekspedycja. Zapomnij o granicach!”, a wydarzenie będzie mieć miejsce na terenie Fun Park & Arena Wspinaczkowa przy ul. Merliniego 2 (w pobliżu Warszawianki).

Literacki Mural 2

Gośćmi festiwalu będą m.in. Annie Proulx, Michel Bussi, Sigríður Hagalín Björnsdóttir, Bea Uusma, Linda Polman, Laline Paull, Wojciech Chmielarz, Joanna Bator, Sylwia Chutnik, Marta Guzowska i Małgorzata Kalicińska.

„Odkryj książkę na nowo” – Plener Literacki w Szczecinie!

Od 15 do 17 czerwca na Jasnych Błoniach w Szczecinie odbywać się będzie Plener Literacki „Odkryj książkę na nowo”.

U progu wakacji, w najlepszym czasie do nadrobienia czytelniczych zaległości, miłośnicy książek będą mogli wybierać spośród kryminałów, reportaży, historii miłosnych czy poradników, a co najcenniejsze – wziąć udział w spotkaniach i zdobyć autografy ponad 20 ulubionych autorów.

Gośćmi będą m.in. wielokrotnie nagradzani i doceniani za twórczość literacką Justyna Kopińska i Łukasz Orbitowski. Miłośnicy kryminałów i literatury sensacyjnej będą mogli spotkać się z Ewą Ornacką – dziennikarką śledczą i reportażystką, Leszkiem Hermanem, nazywanym szczecińskim Danem Brownem, czy autorem trylogii o inspektorze Suderze – Markiem Stelarem. Dziennikarz radiowy, pisarz i fotograf Roman Czejarek zdradzi  sekrety pracy w radiu i tajemnice Szczecina. Znana aktorka Anna Seniuk opowie o miłości, teatrze i swoich pasjach. Nie zabraknie atrakcji dla fanów programów kulinarnych Tomka Jakubiaka. Wspólnie z Joanną Jakubiak, fachową nianią i właścicielką agencji opiekunek, podzielą się opisanymi w książce przepisami, z którymi doskonale poradzi siebie każdy tata, nawet jeśli dotąd sam nie zrobił choćby jajecznicy. Na czytelników czekają autorki powieści obyczajowych, Sylwia Trojanowska, trenerka biznesu i Dorota Schrammek. A Justyna Bednarek i Jagna Kaczanowska opowiedzą o swojej powieści, a także o sekretnym języku kwiatów. Młodzież szkolna będzie mogła spotkać się z uznanymi autorami: Marcinem Szczygielskim i Jerzym Zielonką.

W tym roku gościem specjalnym Pleneru będą Węgry, które zaprezentują rekordową ilość węgierskich nowości książkowych, wydanych podczas Roku Kultury Węgierskiej w Polsce 2016-2017, największego wydarzenia kulturalnego w historii stosunków polsko-węgierskich. Specjalnie dla uczestników Pleneru Ignác Romsics przedstawi „Historię Węgier” napisaną specjalnie dla polskiego czytelnika.

Program: http://www.muratorexpo.pl/targi/plener-literacki-w-szczecinie/program/

Na Jasnych Błoniach, pięknym i lubianym przez spacerowiczów placu, swoją ofertę przedstawią 34 oficyny wydawnicze w tym m.in.: Akapit Press, Agora, Media Rodzina, Wydawnictwo Debit, Sonia Draga, Wydawnictwo ZNAK, Nasza Księgarnia, Wydawnictwo „JEDNOŚĆ”, Książkowe Klimaty, Wydawnictwo KAMELEON, Księży Młyn, Kluboksiegarnia FiKa oraz Węgierski Instytut w Warszawie.

Lista wystawców: http://www.muratorexpo.pl/targi/plener-literacki-w-szczecinie/wystawcy/

Częścią Pleneru będzie ogłoszenie laureatki Gryfii – Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki, organizowanej przez „Kurier Szczeciński”. To jedyny taki laur literacki w Polsce – przyznawany wyłącznie pisarkom. Sobota, 16 czerwca, upłynie pod znakiem spotkań ze wszystkimi nominowanymi do tegorocznej nagrody autorkami: Martyną Bundą, Weroniką Gogolą, Patrycją Gryciuk, Moniką Piątkowską oraz Katarzyną Wężyk. A laureatkę siódmej już edycji nagrody poznamy tego samego dnia podczas wieczornej gali.

Inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia jest Szczecińska Agencja Artystyczna, a jego współorganizatorem Murator EXPO, przy merytorycznej współpracy spółki Targi Książki.

Piątek i sobota (15-16 czerwca) – 11.00-19.00, niedziela (17 czerwca ) – 11.00-17.00.

Uroczyste otwarcie Pleneru – piątek, 15 czerwca, godz. 12.00 (na scenie).

„Apetyt na czytanie” – kulinarna Noc Bibliotek! Akcja w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy!

9 czerwca w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy odbędzie się impreza pod hasłem „Apetyt na czytanie”. Będzie to wolska odsłona Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. W ramach wydarzenia odbędą się spotkania, warsztaty, zajęcia plastyczne, literackie i muzyczne oraz cały szereg atrakcji towarzyszących dla dorosłych i dla dzieci. 

Noc Bibliotek BP Wola - baner

Impreza „Apetyt na czytanie” ma na celu promowanie książek w kontekście popularnych obecnie trendów związanych z kulinariami i zdrowym odżywianiem oraz zachęcanie mieszkańców Woli i całej Warszawy do poszukiwania kulinarnych inspiracji. Pomogą w tym eksperci, którzy zachęcą uczestników do testowania nowych smaków, poszerzania swojej wiedzy na temat zdrowego odżywiania oraz zgłębiania tajników kulinarnej ekonomii. Monika Mrozowska opowie o swoich pomysłach na przygotowywanie zdrowych posiłków dla dzieci, dietetyk Agnieszka Piskała zdradzi, jak za pomocą diety zadbać o zdrowie i ładną sylwetkę, a szef kuchni Jan Kuroń opowie o mądrym przechowywaniu produktów i gotowaniu w zgodzie z zasadami gospodarności.

Kulinarna Noc Bibliotek pozwoli także odkryć smaki związane z dziedzictwem kulinarnym dzielnicy Wola. Odbędzie się to za sprawą prezentacji projektu „Kociołek Wolski” oraz interaktywnych warsztatów kulinarnych przygotowanych przez Spółdzielnię Socjalną Wola.

Noc Bibliotek BP Wola - program

Uczestnicy imprezy będą mogli miło spędzić czas w towarzystwie członków swoich rodzin, znajomych, sąsiadów i innych miłośników kulinariów. Gdy rodzice będą poznawali przepisy i zdobywali wiedzę z zakresu gotowania, dzieci będą mogły skorzystać z przygotowanych specjalnie dla nich zabaw i animacji. Dodatkowo jednym z elementów programu wydarzenia będzie rozstrzygnięcie konkursu „Czytelnik Roku”, który przez ostatnie miesiące rozbudzał apetyty na czytanie w wolskiej Bibliotece.

Kulinarna Noc Bibliotek odbędzie się w budynku Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wola m. st. Warszawy przy al. Solidarności 90. Wstęp wolny.

(Do)wolność czytania – ciekawa kampania społeczna pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu!

Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu przygotowali kampanię społeczno-edukacyjną „(Do)wolność czytania”, której celem jest zachęcanie do czytania, dzielenia się książkami oraz korzystania z innych form czytelnictwa.

Hasło tegorocznego 15. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2018 było impulsem do powstania kampanii o tym samym tytule.

Ideą kampanii jest zachęcanie do czytania, dzielenia się książkami oraz korzystania z innych form czytelnictwa. Opolskie środowisko ludzi kultury, sztuki, sportu, mieszkańcy Opola oraz bibliotekarze zachęcają społeczeństwo do częstszego sięgania po książkę w różnym formacie (książka tradycyjna, elektroniczna, audiobook), a co za tym idzie również do odwiedzania biblioteki. „(Do)wolność czytania” to także rozwój umysłowy, kulturalny, daje nieograniczone możliwości.

Głównym punktem kampanii jest spot filmowy, który zrealizowano we wnętrzach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Wsparcia udzilili: Igor Przebindowski, Krystyna Słodczyk, Dominika Gorgosz, Agnieszka Zientarska, Rafał Mościcki, Karolina Gorzkowska, Anna Dydzik, Piotr Jurkowski, Magdalena Warakomska, Sandra Murzicz, Gajana Galstjan, Kazimierz Mazur, Łukasz Szuba, Malwina Ratajczak, Sabina Sago

Bibliotekarze: Arkadiusz Ceglarski-Schulz, Magdalena Schatt-Skotak, Martyna Kawka, Magdalena Iwachów, Joanna Żółtowska, Ewa Sumlińska, Michał Urbanowicz, Michał Baranowski, Izabela Stachowicz-Okoń, Karolina Kowal.

Nie będzie literackiego Nobla 2018. Wszystko przez skandale seksualne w Akademii Szwedzkiej!

Akademia Szwedzka nie przyzna literackiego Nobla za 2018 r. Nagroda zostanie wręczona w 2019 r. Akademia chce w ten sposób odbudować zaufanie nadwyrężone po ujawnieniu molestowania seksualnego w bliskim jej środowisku.

W swym oświadczeniu przyznająca literackiego Nobla Akademia Szwedzka przekazała, że decyzja została podjęta m.in. z powodu „zmniejszonego zaufania publicznego do Akademii”. Instytucją tą wstrząsały ostatnio skandale związane z molestowaniem seksualnym oraz przeciekami dotyczącymi laureatów literackiego Nobla.

W tym roku literacka Nagroda Nobla nie będzie przyznana

Co do zasady nagroda powinna być przyznawana co roku, ale decyzje o odroczeniu przyznania nagrody w historii zdarzały się już kilkukrotnie. Jedną z okoliczności mogących wpłynąć na takie postępowanie jest sytuacja w której ciało przyznające nagrodę może być uznane za niewiarygodne – piszą członkowie Akademii w specjalnie opublikowanym oświadczeniu.

Od 1901 r. Akademia Szwedzka wręczyła wyróżnienie 110 razy. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury nie został ogłoszony w 1914, 1918 i 1935 r. oraz w latach 1940-1943.

Skandal wstrząsnął Akademią Szwedzką oraz całą Fundacja Nobla w listopadzie 2017 roku, gdy 18 kobiet oskarżyło Jean-Claude’a Arnaulta, męża członkini akademii Katariny Frostenson, o molestowanie seksualne.

Jean-Claude Arnault miał też być źródłem przecieków o laureatach Nagrody Nobla m.in. w 1996 r., kiedy Nobel trafił w ręce polskiej poetki Wisławy Szymborskiej, a także wtedy, gdy nagrodzono Elfriede Jelinek (2004 r.), Harolda Pintera (2005), Jeana-Marie Gustave’a Le Clézio (2008), Patricka Modiano (2014), Swietłany Aleksijewicz (2015) oraz Boba Dylana (2016). Sam Arnault twierdzi jednak, że jest niewinny.

Przewiń do góry strony