Najciekawsze informacje z rynku:
Regał Nowości » Aktualności

Aktualności

Czy Poczta Polska zostanie wiodącym dystrybutorem książek?

Sprzedaż książek w placówkach pocztowych w ubiegłym roku przyniosła firmie 115 milionów złotych przychodu. Zgodnie z nową strategią rozwoju, Poczta ma zamiar dołączyć do grona wiodących w kraju dystrybutorów wydawnictw książkowych.

Od początku marca, edycja specjalna książki Lecha Kowalskiego „Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego a Żołnierze Wyklęci” Wydawnictwa Zysk i S-ka jest dostępna w placówkach Poczty Polskiej i prezentowana w specjalnie przygotowanych ekspozytorach, rozmieszczonych łącznie w liczbie 5 tys. sztuk w 2,5 tys. lokalizacji. W kwietniu do sprzedaży trafi również nagrodzona w konkursie im. Janusza Kurtyki praca Tadeusza Wolszy „To, co widziałem przekracza swą grozą najśmielsze fantazje. Wojenne i powojenne losy Polaków wizytujących Katyń w 1943 roku.”

Poczta Polska rozwija sprzedaż książek w placówkach

Poczta Polska od marca 2017 roku współpracuje w ramach umowy komisowej na sprzedaż książek z firmą Garmond Press. Jerzy Szmid, prezes firmy Garmond Press poinformował wówczas o nagrodzie specjalnej, którą ustanowił Zarząd Poczty Polskiej przy współpracy z firmą Garmond Press i wydawnictwem Zysk i Sp-ka. Jest nią właśnie specjalna promocja sprzedaży nagrodzonych w konkursie tytułów w wybranych placówkach pocztowych z książek nominowanych do nagrody głównej Fundacji.

Nasi klienci przyzwyczajają się, że działalność Poczty Polskiej nie ogranicza się wyłącznie do obsługi przesyłek. Sprzedaż  wydawnictw książkowych ma duże znaczenie, szczególnie na wsiach i w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do różnorodnej literatury jest ograniczony. Dzięki sprzedaży książek w placówkach spełniamy naszą misję, polegającą na docieraniu z kulturą do każdego zakątka kraju  – mówi Grzegorz Kurdziel, członek zarządu Poczty Polskiej.

Według danych zebranych przez Bibliotekę Analiz, w 2017 r. rynek książki zmniejszył się o 2,1 %. Spadająca sprzedaż wpływa na strukturę dystrybucji i zamykanie tradycyjnych księgarni. Dlatego Poczta Polska, która posiada ponad 7 500 placówek, filii i agencji pocztowych, uzupełnia  luki w ofercie wydawniczej i księgarskiej w wielu miejscowościach. W ofercie Poczty znajdują się książki dotyczące historii Polski, a także biograficzne,  beletrystka, serie dla dzieci i poradniki.

Poczta Polska sukcesywnie porządkuje swoją ofertę handlową i stawia na rozwój sprzedaży książek i prasy. W 2017 roku sprzedaż książek stanowiła 30% przychodów z działalności handlowej. W placówkach pocztowych klienci mogą kupić także pełną paletę towarów pocztowych, takich jak  koperty, opakowania kartonowe, zestawy opakowaniowe, taśmy, kartki pocztowe, widokówki i karnety okolicznościowe. Ofertę handlową uzupełniają artykuły papiernicze, gry planszowe, zabawki oraz upominki i produkty sezonowe.

Matras reaktywacja! Spółka eComGroup wskrzesza markę na nowo!

Gdy zdawało się, że wskutek problemów Matrasa zasłużona marka na dobre zginie z polskiego rynku księgarskiego, znaleźli się chętni do przejęcia jego nazwy. Spółka eComGroup zadeklarowała, że podejmie się uruchomienia na nowo księgarni Matras.pl. I tak też się stało. 19 marca świat obiegła informacja o reaktywacji marki na nowo.

Kochamy książki, kochamy księgarnie, do których się przywiązaliśmy, w których nieraz nabyliśmy cudowne książki. Matras był jedną z nich. Nie chcemy, by ta marka tak łatwo odeszła, dlatego postanowiliśmy ją wskrzesić i rozwijać – pisze spółka.

Jednocześnie chcę poinformować, że nie planujemy uruchamiania księgarń stacjonarnych pod marką Matras.

Na początku roku cały rynek obwieścił, że próba sanacji Matrasa zakończyła się niepowodzeniem. Z drugiej co do wielkości księgarni w Polsce miało nie zostać nic poza długami. Okazuje się jednak, że nie do końca. Reanimacji księgarni internetowej podjęła się bowiem polska spółka.

Matras reaktywacja

Skąd możecie znać eComGroup?

Firma prowadzi kilka internetowych księgarni, m.in. znak.pl, Floow Books czy Woblink. Teraz zabiera się również za reaktywację marki Matras. Spółka zaznacza jednak, że tylko wydzierżawiła prawo do korzystania z nazwy i sklepu internetowego. Nie idzie za tym jednak przejęcie zobowiązań.

Przy okazji musimy poruszyć ważną kwestię. eComGroup nie reprezentuje i nie jest związane z firmą Matras S.A. Jesteśmy nowym operatorem (dzierżawimy prawo do korzystania z marki i sklepu internetowego) Matras.pl, ale nie przejęliśmy zobowiązań właściciela marki. Zrobimy co możemy by dać księgarni nowego ducha i jakość, nie odpowiadamy jednak za działania naszych poprzedników. W związku z tym wszelkie kwestie dotyczące przesyłek i kart podarunkowych (w tym reklamacje, zwroty, wszelkie roszczenia) zamówionych bądź nabytych przed 15 marca 2018 roku należy kierować bezpośrednio do Matras S.A. – czytamy w komunikacie operatora.

W podobny sposób został niedawno uratowany sklep Merlin.pl. Pod koniec 2016 roku witryna została przejęta przez spółkę TopMall, która rozpoczęła mozolny proces wyprowadzania sklepu na prostą. Tak samo jak w przypadku Matrasa, TopMall również wydzierżawił prawo do marki Merlin.

Karolina Żebrowska i jej „100 lat piękna” podbija internet!

Polska youtuberka – Karolina Żebrowska dokonała rzeczy wydawać by się mogło niemożliwej. Zaledwie w ciągu 2 minut i 45 sekund pokazała w prosty, piękny sposób opowieść o modzie, jak i o historii Polski.

100 lat piękna

Czekałam na polską wersję tak długo, że aż zrobiłam ją sama. W internecie pojawiły się już różne „edycje” – amerykańska, hinduska, rosyjska, ale ja miałam wrażenie, że polska byłaby zupełnie inna – głównie dlatego, że przez ostatnie stulecie nie mieliśmy zbyt wiele okazji, by wyglądać modnie. I co jest absolutnie godne podziwu, mimo wszystkich przemian politycznych i zawirowań historii kobiety robiły wiele, żeby i tak być stylowymi – napisała autorka w komentarzu zamieszczonym pod filmem.

Nagranie, w którym prezentuje ostatnie 10 dekad mody w Polsce ma już ponad 360 tysięcy wyświetleń w serwisie Youtube.

Zrobiłam nalot na krakowskie second-handy, przekopałam rodzinne szafy, grzebałam w archiwach. O polskiej modzie nie da się mówić odrębnie, bez odniesienia jej do tego, co działo się w kraju – mówi Karolina Żebrowska, młoda krakowianka, której ostatni film „100 lat piękna” bije rekordy popularności w serwisie YouTube.

Filmik kończy się dwoma dekadami – latami 90 i początkiem XXI wieku. Pierwsza z nich tryska kolorem, młodością i fascynacją zachodnimi produktami, druga, ta bliższa naszych czasów wydaje się bardziej neutralna, bezpłciowa, mało konkretna. Przy niej Karolina stawia znak zapytania i pozostawia widza w refleksji nad modą, historią i kulturowym dziedzictwem.

Według niektórych Karolina w niecałe trzy minuty zrobiła dla historii Polski więcej niż większość rządowych instytucji.

Książka kucharska Lidla na Wielkanoc! „Jeść zdrowiej” książka jakiej jeszcze nie było!

Od 26 lutego w sklepach Lidl w całej Polsce będzie można zdobyć kolejną książkę z serii „Kuchnia Lidla”. „Jeść zdrowiej” to publikacja autorstwa Darii Ładocha, Karola Okrasy i dietetyk Hanny Stolińskiej-Fiedorowicz. Znajdziecie w niej informacje o zdrowej kuchni i trendach żywieniowych. Żeby dostać książkę kucharską trzeba zebrać sześć naklejek.

Daria Ładocha

„Jeść zdrowiej” ma 1,5 mln nakładu i wręczana będzie za dokonanie zakupów za 300 zł, co oznacza, że sieć nagrodzi klientów, którzy w kasach sklepu zostawią 450 mln zł.

Hanna Stolińska-Fiedorowicz dzieli się informacjami odnośnie trendów i aktualnych zaleceń żywieniowych. W książce zawarto 75 przepisów wegetariańskich, wegańskich, bezlaktozowych i bezglutenowych oraz fit.

Książka kucharska Lidla „Jeść zdrowiej” ma udowodnić, że zdrowe jedzenie również może być smaczne. Idealnie wpisuje się więc w panujący obecnie trend. Polacy naprawdę coraz bardziej interesują się zdrowym odżywianiem i zwracają coraz większą uwagę na to, co jedzą, co kupują, skąd pochodzą produkty w ich kuchni. Dyskonty, zgodnie z tym popytem, poszerzają ofertę „bio”. Książka oczywiście do przygotowania zawartych w niej przepisów będzie „zalecała” konkretne produkty z Lidla.

Ta książka jest dla każdego, kto czuje się zagubiony w natłoku informacji, które pojawiają się na bieżąco w temacie zdrowej kuchni i nowoczesnych diet. Przedstawiamy praktyczne porady, podsumowujemy trendy, wyjaśniamy wątpliwości i przede wszystkim dajemy ściągawkę jak zdrowo jeść i żyć bez względu na to jakie mamy preferencje kulinarne. – mówiła podczas premiery książki Hanna Stolińska-Fiedorowicz.

Aby dostać nową książkę Lidla trzeba będzie zebrać 6 naklejek, przyznawanych za wydanie 300 zł na zakupy w sieci (wydanie 50 zł to 1 naklejka). Akcja będzie trwała od 26 lutego do 25 marca lub wyczerpania zapasów.

Jeść zdrowiej

Lidl chwali się, że dotychczas książki wydane przez sieć osiągnęły nakład 8 mln egzemplarzy, co oznacza, że nagrodzono nimi lojalnych klientów, którzy zrobili w sieci zakupy za 2,4 mld zł.

Czy „Missoula” okaże się najważniejszą książką 2018 roku?

Czy to możliwe, żeby już w styczniu pojawiła się najważniejsza książka roku? Ciężko z całą stanowczością to teraz powiedzieć, ale można być pewnym, że „Missoula” to mocny kandydat zasługujący na to miano. To książka niezwykle ważna i potrzebna! 

Reportaż „Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim” autorstwa Jona Krakauera to książką, która od pierwszych stron wbija czytelnika w fotel. Książka, którą po prostu każdy powinien przeczytać! Nie jest to łatwa i przyjemna lektura. Wręcz przeciwnie. Książka opisuje akty przemocy seksualnej, gwałtów w bardzo mocny, czasem drastyczny i obrazowy sposób.

„Missoula” to opowieść o tym, co dzieje się w stanie Montana. W miasteczku uniwersyteckim często dochodzi do ataków przemocy na tle seksualnym wobec młodych studentek. Autor ujawnia niepokojące fakty na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Missouli, która chroni sprawców zamiast ofiary. Oczywistym faktem jest, iż winny jest ten, kto gwałci i molestuje, a nie ten, kto boi się mówić na głos o swoich krzywdach.

Dzięki akcji #MeToo dużo i głośno mówi się o molestowaniu seksualnym. Dlatego książka „Missoula” jest tak ważna i aktualna a jednocześnie uświadamia nam skalę problemu!

Jak to wygląda w Polsce?

Szacuje się, że w Polsce może dochodzić nawet do 200 gwałtów dziennie. Większość z nich ma miejsce w małżeństwie. Zgłaszanych jest jedyne 5 przypadków.

Trzy najczęstsze powody, dla których kobiety nie decydowały się na zgłoszenie, to: samodzielne poradzenie sobie ze sprawą, opinia, że sprawa jest zbyt błaha, by ją zgłaszać oraz przekonanie, że policja nic w tej sprawie nie zrobi.                                                                                                                        Kolejną istotną grupę przyczyn stanowią: poczucie wstydu i zażenowania, przekonanie, że „nikt by mi nie uwierzył” oraz strach przed sprawcą.

87% kobiet w Polsce odkąd skończyło 15 lat padło ofiarą molestowania seksualnego, w tym ok. 20% próby gwałtu czy sam gwałt.

Czy kara 100 lat więzienia, jaką maksymalnie przewiduje stan Montana w swoim kodeksie karnym jest wystarczającą karą za popełnienie takiego czynu? Z całą pewnością nie! Jednak zupełnym absurdem jest kara jaką polskie prawo przewiduje za gwałt. Do 12 lat pozbawienia wolności grozi sprawcy gwałtu w Polsce.

Żadna kara nie wynagrodzi ofierze wyrządzonych jej przez sprawcę krzywd, zaś jedynie pomoże uzyskać w minimalnym stopniu poczucie sprawiedliwości.

Missoula metoo

Wydawnictwo Czarne o książce „Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim”: 

Missoula w Montanie tylko z pozoru jest sielskim miasteczkiem uniwersyteckim, zamieszkanym przez zżytą społeczność dumną ze swojej drużyny futbolowej. Tak naprawdę ta przyjemna fasada skrywa poważny problem, jakim są liczne przypadki przemocy, której ofiarami padają studentki tutejszego uniwersytetu.

Według ustaleń Departamentu Sprawiedliwości, badającego sytuację w Missouli, w latach 2008–2012 tamtejsza policja skierowała do prokuratury sto czternaście zgłoszeń dotyczących przemocy seksualnej. Prokuratura zdecydowała się wystąpić z aktem oskarżenia jedynie w czternastu przypadkach. Według prawa Montany wyrok za gwałt to maksymalnie sto lat więzienia, minimalnie – dwa lata, jednak w hrabstwie Missoula osoby uznane za winne gwałtu często w ogóle nie były posyłane za kratki. Dopiero medialna burza spowodowała zmianę sytuacji, ale ujawniła też, że problem dotyczy nie tylko tego miasteczka.

Opisując to, co wydarzyło się w Missouli, Krakauer pokazuje, jak niewydolny jest system, który zamiast chronić ofiary, często umacnia niebezpieczne stereotypy. Opinia publiczna zaś zbyt często staje po stronie sprawców.

Fascynująca, rzetelna i głęboko niepokojąca książka. Krakauer z dziennikarską dociekliwością obala mity na temat gwałtów, a dzięki pisarskiej wrażliwości przedstawia coś więcej niż kompendium faktów. Niezwykle ważna, trudna lektura, odsłaniająca przerażającą i niestety bardzo aktualną historię. USA Today

Niezwykle rzetelna i bezkompromisowa książka. Krakauer zamiast szokować, dokonuje głębokiej analizy problemu, obala mity narosłe wokół problemu przemocy seksualnej i ukazuje, w jaki sposób społeczeństwo torturuje ofiary, odzierając je z godności i prawa do dochodzenia swoich racji. Outside

Krakauer opowiada historię, która wywołuje w czytelniku wściekłość. Obrazowo przedstawia cierpienie ofiar przemocy seksualnej oraz ich walkę o sprawiedliwość i powrót do psychicznej stabilizacji. Bezkompromisowa lektura ujawniająca kulisy śledztwa, a także mechanizmy działania osób zamieszanych w przestępstwo, próbujących na wszelkie sposoby zatuszować fakty. Publishers Weekly

Książkę znajdą Państwo na stronie: czarne.com.pl/katalog/ksiazki/missoula

6 cytatów z Kubusia Puchatka na Walentynki!

Zaczęło się od tego, że Alan Alexander Milne podarował swojemu synowi pluszowego misia. Był 1921 rok, młody świętował pierwsze urodziny, a jego ojciec pewnie nie przypuszczał, że za sprawą zwykłej zabawki zyska wkrótce tak wielką sławę. Tymczasem już 5 lat później w Londynie drukiem ukazał się jego „Kubuś Puchatek”, którego bohater uważany jest dzisiaj za najsłynniejszego misia świata.

A to właśnie Kubuś Puchatek nauczy Cię życiowej mądrości! 

jak opisać miłość

#1.

– A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?

– Nic wielkiego – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.

#2.

Nie widziałem Maleństwa już dosyć długi czas i jeśli go dzisiaj nie zobaczę, to ten czas będzie jeszcze dłuższy.

#3.

– Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?

– Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.

#4.

Przyjacielu, jeśli będzie ci dane żyć sto lat, to ja chciałby żyć sto lat minus jeden dzień, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez ciebie.

#5.

Wiesz, Prosiaczku… miłość jest wtedy… kiedy kogoś lubimy… za bardzo.

#6.

– Puchatku? – Tak prosiaczku? – Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

Bestsellery Empiku 2017 – znamy nominacje!

Mróz, Miłoszewski, Brown, Läckberg. Lagercrantz czy Wohlleben? Wszyscy ci autorzy odkryli, jak docierać do masowego odbiorcy, co oznacza, że swoim wydawcom gwarantują dobrą sprzedaż. Zwycięzców plebiscytu poznamy 6 lutego.

Do Bestsellerów Empiku 2017 nominowane były największe hity ubiegłego roku – po pięć w każdej kategorii. Nie sposób bagatelizować ten wybór, bo powstał on w oparciu o wybory dokonane przez ponad 30 milionów odbiorców – lista to wypadkowa kulturalnych wyborów dokonywanych przez klientów salonów Empik w całej Polsce oraz sklepu internetowego empik.com.

Nagrody zostaną przyznane w 11 kategoriach, m.in. literatura polska, literatura faktu, muzyka zagraniczna, film dla dzieci czy gra.

Prezentujemy pretendentów do tytułu Bestsellera Empiku 2017. Zwycięzców poznamy podczas 19. gali wręczenia nagród Bestsellera Empiku, która odbędzie się 6 lutego 2018 roku.

Literatura polska

„Gwiazdka z nieba” Katarzyny Michalak,

„Jak zawsze: Zygmunta Miłoszewskiego,

„Prokurator” Pauliny Świst,

„Wiedźmin. Szpony i kły” Andrzeja Sapkowskiego,

„Wotum nieufności” Remigiusza Mroza.

bestsellery-empiku-literatura-polska

Literatura zagraniczna

„Czarownica” Camilli Läckberg,

„Mężczyzna, który gonił swój cień” Davida Lagercrantza,

„Mleko i miód” Rupi Kaur,

„Początek” Dana Browna,

„Za zamkniętymi drzwiami” B.A. Paris.

bestsellery-empiku-literatura-zagraniczna

Literatura faktu

„Ania. Biografia Anny Przybylskiej” Grzegorza Kubickiego i Macieja Drzewickiego,

„Duchowe życie zwierząt” Petera Wohllebena,

„Macierewicz i jego tajemnice” Tomasza Piątka,

„Mali Bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy” Pawła Reszki,

„Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” Anny Kamińskiej.

bestsellery-empiku-2017-literatura-faktu

Literatura dla dzieci

W kategorii literatury dla dzieci nominacje zdobyły, aż trzy książki Neli Małej Reporterki i dwie części „Dziennika cwaniaczka” Jeffa Kinney’a.

Literatura dla młodzieży

„Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” J.K.Rowling,

„Mroczna przepowiednia” Rick Riordan,

„Naznaczeni śmiercią” Veronica Roth,

„Światło” Jay Asher,

„Żółwie aż do końca” John Green.

bestsellery-empiku-literatura-dla-mc582odziezy

Tegoroczna gala będzie transmitowana na żywo 6 lutego na antenie telewizji TVN.

Anita Musioł założycielką Wydawnictwa Pauza!

Na polskim rynku pojawiło się nowe wydawnictwo. 17 stycznia 2018 roku ukazała się pierwsza książka „Legenda o samobójstwie” sygnowana przez Wydawnictwo Pauza.

pauza-logo

Założycielką oficyny jest Anita Musioł. Absolwentka lingwistyki stosowanej oraz studiów amerykańskich na UW. W branży wydawniczej działa od 1998 roku. W jej portfolio znajdują się pozycje takie jak praca w Empiku, w Egmont Polska, w Świecie Książki oraz nad katalogiem Weltbild Polska. Pracowała także w Matrasie i Grupie Wydawniczej Foksal. W części z tych firm zajmowała stanowiska kierownicze.

Będzie to kameralne wydawnictwo specjalizujące się w zagranicznej prozie literackiej czyli tym, co najbardziej kocham czytać i wydawać. Garść dodatkowych informacji: tak, robię to sama. Nie, nie mam inwestora. Nie rekrutuję zespołu, działam samodzielnie, współpracując z freelancerami. Pierwsze książki wybrane, oferty przyjęte, rozmowy z tłumaczami i promotorami w toku.

Już 28 lutego pojawi się kolejna powieść Wydawnictwa Pauza pt. „Pierwszy bandzior” autorstwa Mirandy July!

Pierwszy bandzior Miranda July

Zachęcamy do śledzenia losów Wydawnictwa Pauza na Facebooku: www.facebook.com/WydawnictwoPauza oraz na stronie: wydawnictwopauza.pl

Już 14 marca Małgorzata Musierowicz powróci z nową powieścią „Ciotka Zgryzotka”!

„Ciotka Zgryzotka” to 22. tom bestsellerowej „Jeżycjady”, cyklu powieści dla młodzieży, którego akcja toczy się wokół losów rodziny Borejko. Niemal każda część rozgrywa się w Poznaniu i dotyczy innej postaci. Chociaż poszczególne tomy można traktować jako osobne historie, to w każdym z nich znajdują się aluzje i odniesienia do poprzednich wydań. Seria ukazuje się już od 40 lat, a losy jej bohaterów do dzisiaj cieszą się popularnością wśród czytelników.

Uwaga! Nie lada gratka dla wielbicieli autorki! W związku, iż Małgorzata Musierowicz nie mogła się zdecydować, którego z męskich bohaterów umieścić na ostatniej stronie okładki, postanowiła, że umieści obu. Czytelniczki będą mogły same dokonać wyboru, z którym bohaterem chcą mieć „Ciotkę Zgryzotkę”, gdyż nakład powieści zostanie podzielony równo po połowie.

Zgryzotka

Małgorzata Musierowicz to uznana autorka książek dla dzieci i młodzieży. Jej powieści były tłumaczone na wiele języków i otrzymała wiele znaczących nagród, m.in. Medal Polskiej Sekcji IBBY oraz Złote Koziołki, a także Order Uśmiechu przyznany przez dzieci w 1994 roku.

„Ciotka Zgryzotka” ukażę się już 14 marca nakładem Wydawnictwa Akapit Press.

„Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” już niebawem nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka!

Już wkrótce polskie wydanie książki, która wstrząsnęła Ameryką! 

Jeszcze przed swą przyspieszoną premierą książka Michaela Wolffa „Fire and Fury: Inside the Trump White House” zyskała ogromny rozgłos i wzbudziła wiele emocji i kontrowersji, a prezydent USA Donald Trump bezskutecznie próbował wstrzymać jej publikację. Prawa do niej zakupiły już wydawnictwa m.in. z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Francji, wciąż zgłaszają się kolejne. Bestsellerowy tytuł ukaże się również w Polsce nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Premierę zaplanowano na przełom lutego i marca br.

Fire and Fury

Książka to zbiór fragmentów rozmów z ponad 200 osobami – pracownikami Białego Domu i członkami amerykańskiej administracji – które Wolff przeprowadził po prezydenckich wyborach. Obraz Donalda Trumpa, jaki się z nich wyłania, jest delikatnie mówiąc niezbyt pochlebny i mocno niepokojący – nie tylko dla Amerykanów, ale i dla wszystkich, którzy postrzegają USA jako supermocarstwo oraz żandarma stojącego na straży międzynarodowego ładu.

Rozmówcy Wolffa niejednokrotnie podają w wątpliwość zdrowie psychiczne prezydenta, nazywają go idiotą, a Steve Bannon, szef kampanii wyborczej Trumpa i jego były doradca ds. strategicznych, określa jako „umysłowo niezdolnego” do kierowania Białym Domem. Najbliżsi współpracownicy opisują chaos panujący w kancelarii prezydenta, jego dziecinne zachowania, rażący brak kompetencji. Wielkie obawy wzbudza szczególnie kwestia relacji z Rosją. W wyemitowanym w sobotę przez BBC wywiadzie Wolff przyznał, że rewelacje zawarte w książce mogą doprowadzić do upadku Trumpa i zakończenia jego rządów.

Premiera tytułu – przyspieszona przez wydawcę w wyniku nacisków płynących z Białego Domu – okazała się spektakularnym sukcesem, w księgarniach ustawiły się długie kolejki. Donald Trump zareagował na publikację bardzo emocjonalnie, pisząc na swoim twitterowym koncie m.in.: „Michael Wolff jest kompletnym przegranym, który wymyśla historie, by sprzedać tę naprawdę nudną i nierzetelną książkę”. Czytelnicy, którzy mieli już możliwość zapoznać się z „Ogniem i furią…” są jednak odmiennego zdania – książka wylądowała na pierwszym miejscu na liście bestsellerów, a ponad 80% recenzentów na www.amazon.com przyznało jej najwyższą notę.

Polscy czytelnicy już wkrótce będą mogli sami ją ocenić – książka „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” trafi do księgarń na przełomie lutego i marca tego roku nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Ogień i furia

Przewiń do góry strony