Najciekawsze informacje z rynku:
Regał Nowości » Aktualności

Aktualności

„Zawieszona książka” – pomysł włoskiego księgarza okazał się wielkim sukcesem!

Segregacja odpadów i czytanie książek mają ze sobą o tyle wspólnego, że są zachowaniami ocenianymi pozytywnie, ale jednocześnie wymagają nieco wysiłku i zaangażowania. Michela Gentile, włoskiego księgarza z miejscowości Polla w okolicach Salerno nie zniechęciło to jednak do próby połączenia obu tych czynności: dzieciom, które przyniosą do niego posegregowane puszki i plastik rozdaje książki.

zawieszona ksiazka

Do tego pomysłu natchnęła go inicjatywa jaką wcześniej podjął z miejscową szkołą. Wraz z uczniami zorganizował zbiórkę puszek porozrzucanych na dworze, ze sprzedaży których kupił książki dla całej klasy. Łączenie zebrali 200 kg złomu wartego 500 euro.

Do obecnej akcji wciągnął też mieszkańców Polli. To oni kupują książki dla dzieci, które trafiają do Ex Libris Caffe, księgarni Michele Gentile. W tym względzie sięgnął do zwyczaju jaki na południu Włoch przyjął się w czasie II Wojny Światowej. Wówczas osoba przychodząca do kawiarni kupowała dwie kawy: jedną dla siebie, a drugą dla osoby, którą na nią nie stać, a chciałby się napić. Podobnie jest tu, każdy klient księgarni może kupić dwa egzemplarze książki – jedną dla siebie, a drugą dla dziecka, które przyniesie posegregowane odpady.

Szybko okazało się, że jego ambitny pomysł ma spore wzięcie: w rozmowie z reporterem CNN Michele Gentile poinformował, że tylko poprzedniego dnia zdążył rozdać 60 książek. Akcja szybko się zresztą rozprzestrzenia. Odpady nie tylko dostarczają miejscowe dzieci, do księgarni nadchodzą nawet przesyłki z położonej daleko na północ Ligurii. Michele Gentile bardzo chciałby, aby jego inicjatywę podjęli księgarze z innych miast.

UWAGA „Muminki” wracają do telewizji!

„Mumunki” doczekały się nowej ekranizacji. Na wiosnę 2019 r. bajka pojawi się w Finlandii i w Wielkiej Brytanii. To najdroższa produkcja w historii fińskiej telewizji – ma budżet 20 milionów euro.

Muminki--wracja-do-telewizji

„Muminki” na podstawie uwielbianej na całym świecie powieści Tove Jansson trafią do kolejnego pokolenia widzów. Brytyjska i fińska telewizja podjęły decyzję o współpracy i razem wyprodukowały nową ekranizację kultowej bajki, która ma trafić na antenę już wiosną.

„Muminki” wracają do telewizji!

Nowa animacja o ukochanych przez miliony widzów i czytelników Muminkach pojawi się wiosną na kanałach Sky Kids i Sky One w Wielkiej Brytanii oraz na Yle w Finlandii. Udział w angielskiej wersji dubbingu wzięła Kate Winslet znana choćby z „Titanica”, a także Jennifer Saunders, Rosamund Pike i Matt Lucas.

Przy projekcie pracowała siostrzenica Tove Jansson, Sophia Jansson. Reżyserią zajął się z kolei Steve Box, który dostał Oscara za film „Wallace i Gromit: Klątwa Królika”.

Twórcy obiecują, że w bajce nie zabraknie ważnych tematów takich jak miłość, samotność, tolerancja czy trudności w związkach – donoszą Wirtualne Media.

Mała Mi

Jeszcze nie wiadomo, ile odcinków ma mieć pierwszy sezon produkcji oraz kiedy (i czy w ogóle) trafi na zagraniczne rynki. Jedno jest pewne BUKA powraca….

Buka

Zrób zdjęcie z książką i pomóż psom ze schroniska!

Gucio, kundelek adoptowany ze schroniska przez detektywa Szymona Solańskiego, to jeden z najważniejszych bohaterów serii „Kryminał pod psem”. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pierwowzorem powieściowego czworonoga jest prawdziwy pies, przygarnięty ponad 11 lat temu przez autorkę, Martę Matyszczak, z chorzowskiego schroniska. Gucio znalazł zarówno pełen miłości dom, jak i swoje miejsce na kartach literatury kryminalnej, jednak nie wszystkie psy mają tyle szczęścia. Dlatego Wydawnictwo Dolnośląskie zaprasza wszystkich miłośników zwierząt i kryminałów do włączenia się w akcję na rzecz Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Korabiewicach!

morderstwo_w_hotelu

Zrób zdjęcie z dowolną książką Marty Matyszczak z serii „Kryminał pod psem”, oznacz je hasztagami #akcjapodpsem2 i #kryminałpodpsem (lub #kryminalpodpsem) i zamieść na Instagramie. Za każde odpowiednio oznaczone zdjęcie schronisko w Korabiewicach otrzyma 2 zł. Im więcej zdjęć, tym większe wsparcie dla najbardziej potrzebujących czworonogów!

Najnowsza książka Marty Matyszczak, „Morderstwo w hotelu Kattowitz”, jest w księgarniach już od 30 stycznia. Akcja piątego „Kryminału pod psem” rozgrywa się w Katowicach. Pewnej grudniowej nocy w hotelu Kattowitz zostaje zamordowana DJ Dzidzia – rodzima gwiazdka pop, która na skutek zaskakującego zbiegu okoliczności była zmuszona zakwaterować się w podrzędnym hotelu tuż przed swoim niedoszłym koncertem. Rusza dochodzenie, które zaprowadzi detektywa Szymona Solańskiego, dziennikarkę Różę Kwiatkowską oraz psa Gucia w świat szołbiznesu, celebrytów i internetowych hejterów. Przemierzając katowickie ulice, natrafią na ślad mordercy, ale po drodze będą musieli uporać się też z problemami w życiu osobistym.

Na zdjęciach mogą się jednak znaleźć także wcześniejsze części serii – „Tajemnicza śmierć Marianny Biel”, „Zbrodnia nad urwiskiem”, „Strzały nad jeziorem” lub „Zło czai się na szczycie”.

Akcja potrwa do 13 lutego 2019 roku.

Zapoznaj się z klauzulą informacyjną i regulaminem akcji: http://bit.ly/RegulaminAkcjaPodPsem2

Powstanie serial na podstawie powieści „Król” Szczepana Twardocha!

Powstanie serial na podstawie powieści jednego z najważniejszych współczesnych polskich pisarzy, „Król” Szczepana Twardocha. Będzie hit na miarę „Ślepnąc od świateł”?

Szczepan Twardoch (Fot. Zuza Krajewska)

Wiosną ruszą zdjęcia do serialu stacji Canal+ na podstawie powieści. Za kamerą stanie Jan P. Matuszyński, twórca „Ostatniej rodziny”.

Jan P. Matuszyński, który ostatnio pracował przy serialach „Wataha”, „Nielegalni”, czy „Druga szansa”, a jego pełnometrażowy debiut fabularny „Ostatnia rodzina” o Beksińskich został nagrodzony m.in. Orłem za odkrycie roku, na planie serialu spotka się z samym Szczepanem Twardochem. Ślązacy będą wspólnie pracować nad scenariuszem serialu. Zdjęcia mają potrwać pół roku – od kwietnia do września.

Podczas gdy HBO Polska w 2018 roku wypuściło przebojowe „Ślepnąc od świateł” na podstawie powieści Jakuba Żulczyka, a Netflix zadebiutował pierwszym wyprodukowanym przez siebie polskim serialem „1983”, największym hitem Canal+ był do tej pory „Belfer”.

„Król”, zwłaszcza z takim reżyserem za sterami, ma szansę zdyskontować sukces serialowych wydarzeń minionego roku.

Wydana w 2016 roku powieść Szczepana Twardocha (nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia, tytuł książki roku portalu Lubimy Czytać i ponad sto tysięcy sprzedanych egzemplarzy) mierzy się, jak to w literaturze Twardocha zazwyczaj bywa, z polskością.

Warszawa. Burzliwe lata trzydzieste XX wieku. Wielokulturowy, podzielony świat u progu drugiej wojny światowej, targany konfliktami narodowymi, politycznymi, społecznymi. W centrum akcji jest żydowski bokser Jakuba Szapira, zawodnik klubu Makabi Warszawa.

Swoistą kontynuacją „Króla” jest ubiegłoroczne „Królestwo”, w którym pojawiają się znajomi bohaterowie. Jeśli serial Canal+ okaże się sukcesem, materiał źródłowy na dalsze serie jest już gotowy.

Wydawnictwo Poznańskie zostało Wydawcą Roku 2018!

Już po raz siedemnasty redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” przyznała Nagrody za Książki Roku.

Nagrodzone tytuły to: „Wyspa Węży” Małgorzaty Szejnert (Znak), „Patria” Fernanda Aramburu w tłumaczeniu Karoliny Jaszeckiej (Wydawnictwo Sonia Draga), „Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej” Roberta Frosta w tłumaczeniu Tomasza Fiedorka (Rebis), „Hotel Bristol” Faustyny Toeplitz-Cieślak i Izabeli Żukowskiej (Arkady) oraz „Polska Wschodnia” Adama Bujaka (Biały Kruk).

Wydawcą Roku 2018 zostało Wydawnictwo Poznańskie, które uhonorowano „za wysokie standardy literackie i edytorskie oraz profesjonalne i odpowiedzialne łączenie funkcji kulturowej z komercyjną”.

Wydawnictwo Poznańskie Wydawcą Roku 2018

(na zdjęciu Monika Długa, szefowa redakcji Wydawnictwa Poznańskiego)

W poprzednich latach tytuł ten przyznano wydawnictwom: Dwie Siostry (2017), Świat Książki (2016), Bellona (2015), Prószyński Media (2014), Burda Książki (2013), Wydawnictwo Sonia Draga (2012), Arkady (2011), Wydawnictwo Zysk i S-ka (2010), Dom Wydawniczy Rebis (2009), Wydawnictwo Literackie (2008), Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne (2007), Wydawnictwo Naukowe PWN i Grupa Wydawnicza PWN (2006) oraz Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2005).

W tym roku postanowiono również przyznać tytuł Wydawca Stulecia, które otrzymało Wydawnictwo Nasza Księgarnia „w uznaniu artystycznej klasy i edytorskiego dorobku i za mistrzowskie wykorzystanie słowa i obrazu w służbie czytelnikowi”.

wydawca_stulecia-150x150

Uroczysta gala odbyła się 23 stycznia w Bibliotece Narodowej.

Serdecznie GRATULUJEMY wszystkim zwycięzcom!

Czytanie książek przedłuża życie nawet o 2 lata!

Czytanie książek nie tylko rozwija umysł, może również przedłużyć życie, nawet o dwa lata – wynika z badań opublikowanych przez „Social Science & Medicine”.

Czytanie książek przedłuża życie o 2 lata

Dłużej żyją również ci, którzy czytają głównie gazety i czasopisma, ale w tym przypadku efekt ten jest słabszy w porównaniu z tymi, którzy preferują książki – twierdzi prof. Becca R. Levy z uniwersytetu Yale (USA).

Amerykańska uczona kierowała badaniami, którymi objęto 3 635 osób, w wieku co najmniej 50 lat, które podzielono na trzy grupy: tych, którzy nie czytają książek, czytają je przez trzy i pół godziny tygodniowo oraz tych, którzy czytają jeszcze dłużej.

Pierwszy wniosek z tych badań jest taki, że częściej czytają kobiety, osoby legitymujące się co najmniej średnim wykształceniem oraz lepiej sytuowane finansowo. Nie jest to zaskoczeniem, bo wcześniej wskazywały na to inne badania i liczne sondaże.

Zaskakujące jest, że czytanie książek ewidentnie przedłuża życia. Ci, którzy czytają je przez trzy i pół godziny tygodniowo, są o 17 proc. mniej zagrożeni zgonem w ciągu najbliższych 12 lat w porównaniu do tych, którzy nie sięgają po książki w ogóle. W przypadku tych, którzy czytają jeszcze więcej, ryzyko zgonu jest o 23 proc. mniejsze.

W sumie badacze wyliczyli, że ci, którzy czytają książki żyją średnio o prawie dwa lata dłużej niż ci, którzy po nie nigdy nie sięgają.

Prof. Levy podkreśla, że efekt dłuższego życia czytelników książek nie wynika z tego, że są oni lepiej wykształceni i bogatsi. Z wielu badań wiadomo, że takie osoby żyją dłużej, bo bardziej dbają o zdrowie, częściej się badają i leczą.

Autorzy badań twierdzą, że uwzględnili ten pozytywny czynnik zdrowotny, podobnie jak i to, czy ktoś jest samotny lub w jakimś związku. Bo np. żonaci mężczyźni żyją zwykle dłużej niż kawalerowie. Po wyłączeniu tego rodzaju uwarunkowań okazało się, że samo czytanie książek przekłada się na dłuższe życie.

Czytanie książek to również życie wielokrotne, ponieważ czytelnik wczuwa się w historię opisywanych bohaterów.

Drenda, Rejmer i Zawada nominowani do Paszportów „Polityki” 2018 w kategorii literatura!

Opublikowano listę młodych twórców nominowanych do tegorocznych Paszportów „Polityki”, jednej z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce. W kategorii „literatura” szansę na zwycięski laur mają Olga Drenda, Małgorzata Rejmer i Łukasz Zawada. 8 stycznia 2019 r. podczas uroczystej gali zostaną wręczone Paszporty „Polityki”.

paszporty-polityki-2018-nominacje

Gala wręczenia Paszportów „Polityki” odbędzie się w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Uroczystość będzie transmitowana w TVN, a poprowadzą ją Grażyna Torbickai Jerzy Baczyński, redaktor naczelny „Polityki”.

Nagrody przyznawane są młodym twórcom, którzy w szczególny i niestandardowy sposób przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie. Wręczane są od 1993 r. w kategoriach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz – od 2016 r. – kultura cyfrowa.

paszporty-polityki-2018-nominacje-ksiazki

Olga Drenda została nominowana do Paszportu za swoją drugą książkę, „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” (Wydawnictwo Karakter). Autorka zadebiutowała w 2016 roku głośną „Duchologią polską”, która była fascynującym zapisem polskiej codzienności. Termin „duchologia” ma swoje źródło w koncepcji Jacques’a Derridy i jego „hauntology”, co oznacza „teraźniejszość nawiedzaną przez historię”. Drenda zbierała artefakty czasu polskich przemian: fotografie, kolorowe magazyny i czasopisma ezoteryczne, kalendarze, reklamy, kasety wideo. Wszystko, w czym widać było aspiracje Polaków, którzy chcieli dogonić Zachód. Ślady przeszłości współistniały z tym, co nowe, jak bary mleczne z fast foodami. „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” to w dużej mierze kontynuacja „Duchologii”. Pisarka przygląda się polskiej rzeczywistości od czasów powojennych aż do dzisiaj. Zajmuje się „wyrobami”, czyli tym, czym Polacy zapełniali przestrzeń wokół siebie: rękodziełem wszelkiej maści, oleodrukami, monidłami, własnoręcznie skonstruowanymi „domkami polskimi”, odpustowymi dewocjonaliami, bibelotami i durnostojkami, ogrodowymi krasnalami, metaloplastyką, czyli – jak to nazwał Władysław Hasior – amatorską „sztuką powiatową”. Opisując te wzgardzone przedmioty, Drenda tworzy fascynujący traktat socjologiczny. „Wyroby” opowiadają o polskiej pomysłowości i tęsknocie za lepszym światem. Te zjawiska zresztą znikają pod naporem jednorazowej tandety. Michał Nogaś zobaczył w tej książce opowieść o miłości Polaków – często zawstydzającej ich samych – do „samoróbek, amatorki, bibelotów i badziewia”. To „książka – lustro, w którym mogą się przeglądać gusta nas wszystkich”.

Zofia Król nominowała „Wyroby” za najwyższej jakości eseistykę, która przygląda się towarzyszącym epoce dziwacznym przedmiotom z czułością i uwagą. To nowoczesna antropologia, która przed założeniami analitycznymi stawia możliwość zbliżenia się do codzienności za pomocą słów.

Małgorzata Rejmer już po raz drugi znalazła się w gronie nominowanych do Paszportów „Polityki”. Pierwszą nominację otrzymała w 2013 roku za książkę „Bukareszt. Kurz i krew”, będącą fascynującym portretem tytułowego miasta i całej Rumunii. Tym razem doceniono „Błoto słodsze niż miód” (Wydawnictwo Czarne) poświęconą Albanii. Autorka przeprowadziła się do tego kraju w 2015 roku. Początkowo myślała, że wystarczy kilka miesięcy, żeby opisać tamtą rzeczywistość, ale z czasem zrozumiała, że musi poznać język i wtopić się w ten kraj. Praca nad książką zajęła jej kilka lat. „Bukareszt odsłonił przede mną bezsilność jednostki wobec systemu i władzy, ale książka o Albanii była wejściem w kompletnie inny wymiar cierpienia, niemożności, bezsilności, osaczenia” – mówiła w jednym z wywiadów. „Błoto słodsze niż miód”, inaczej niż poprzednia publikacja, nie kreśli szerokiej panoramy historycznej, składa się po prostu z głosów ludzi. Rejmer opowiada o działaniu systemu terroru i od tego włosy stają na głowie. System komunistyczny Envera Hodży rozwinął choćby instytucję winy zbiorowej – za błąd wuja, brata czy ciotki płaciła rodzina. Niemal każda albańska historia przypomina „Proces” Kafki. Piotr Kofta docenił „wielką empatię, umiejętność słuchania ludzi niewysłuchanych i wytrwałość w poszukiwaniu języka do wyrażenia emocji w zasadzie niewyrażalnych”.

Z kolei Paulina Małochleb uważa, że Rejmer to autorka niezwykle wyczulona na krzywdę, a równocześnie daleka od moralizowania i dydaktyzmu, pokazująca, że dla młodszego pokolenia twórców ważna jest wspólnota, osadzenie w świecie politycznym i historia, dlatego należała jej się nominacja.

Z kolei Łukasz Zawada to autor jednego z najbardziej intrygujących debiutów tego roku, „Fragmentów dziennika SI” (Wydawnictwo Nisza). W twórczości prozatorskiej lubi on łączyć artystyczną fikcję z doświadczeniami nauk ścisłych i popkultury. Wojciech Szot i Olga Wróbel z bloga Kurzojady piszą o „Fragmentach dziennika SI” w następujący sposób: „To jedna z najdziwniejszych polskich powieści ostatnich lat, fragmentaryczna, eksperymentalna a jednocześnie wciągająca i przynosząca wiele czytelniczych przyjemności. Zawada przeniósł teorie nowej humanistyki i pytania o przyszłość literatury w czasach sztucznej inteligencji do powieści i zrobił to brawurowo. Gdyby Zawada mieszkał w Stanach byłby już dziś porównywany do George’a Saundersa i innych literackich rebeliantów”. Autorem tytułowego dziennika jest, jak czytamy, SI – sztuczna inteligencja. To chwyt znany zwłaszcza w literaturze postmodernistycznej. Tutaj chodzi przede wszystkim o ćwiczenie wyobraźni – co by było, gdybyśmy przegapili ten moment, kiedy SI się pojawiła? Nie za 50 lat, ale 12.12.2012 narodziła się z błędnie wpisanego słowa w wyszukiwarkę. Powieść Zawady daje możliwość popatrzenia na nas samych z zewnątrz, ale przede wszystkim jest prowokacją intelektualną i literacką. Okazuje się bowiem, że SI bardzo zgrabnie tworzy fabuły i najważniejsze – ma poczucie humoru.

Zdaniem Zofii Król książce należała się nominacja za: wybitnie obmyślany wgląd we współczesny świat, precyzyjną formułę opowieści o szaleństwach i codziennościach ludzi widzianych oczami wszystkowiedzącej, choć bezpiecznie zdystansowanej, posługującej się znakomitą polszczyzną Sztucznej Inteligencji.

„Mały Saj i wielka przygoda”, książka laureatów konkursu Piórko już w Biedronce!

„Mały Saj i wielka przygoda” – książka, której autorami są zwycięzcy konkursu Piórko 2018 – trafiła do sklepów sieci 26 listopada w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy, a kosztuje 9,99 zł.

Historia przenosi nas do niezwykle barwnego świata, w którym spotkamy maharadżę z magicznym szafirem, groźnego tygrysa, a między nimi Saja – małego chłopca z leżącej na skraju lasu indyjskiej wioski. W trakcie lektury wraz z Sajem uczymy się, że otaczająca nas rzeczywistość zawsze kryje w sobie odrobinę magii. Trzeba jedynie chcieć ją dostrzec. 

Autorką opowieści jest Magdalena Wiśniewska, która na co dzień uczy obcokrajowców języka polskiego i pracuje w postprodukcji filmowej, a po godzinach zajmuje się pisaniem. Do pierwszego etapu, w którym zwyciężyła, zgłoszono 3,3 tys. tekstów. Historię o małym Saju zilustrował Marcin Macięga, krakowski grafik, muzyk amator i wielbiciel starych gier komputerowych. Jego prace zostały wybrane przez jury spośród 600 zgłoszonych. Laureaci konkursu Biedronki Piórko 2018 za wygraną otrzymali po 100 tys. zł.

Mały Saj i wielka przygoda

Jesteśmy dumni, że konkurs „Piórko” zbudował swoją tradycję i regularnie przyciąga bardzo zdolnych debiutantów. Już po raz czwarty udało nam się wyłowić dwa wyjątkowe talenty literackie i graficzne. „Mały Saj…” to opowieść tak wciągająca, że z sympatycznym chłopcem z indyjskiej wsi z pewnością zidentyfikują się także mali polscy czytelnicy. To zasługa wyobraźni autorki, ale i towarzyszących historii wysmakowanych ilustracji – mówi Anetta Jaworska-Rutkowska, kierownik ds. społecznej odpowiedzialności biznesu w Jeronimo Martins Polska S.A. 

Biedronka organizuje Piórko od 2015 roku. Do tegorocznej edycji Piórka zgłosiło się ok. 4 tys. debiutujących pisarzy i ilustratorów. Od 2015 r. ukazały się trzy książki laureatów Piórka: „Szary Domek” Katarzyny Szestak i Natalii Jabłońskiej, „Córka bajarza” Moniki Radzikowskiej i Moniki Białej oraz „Nieustraszony Strach na Wróble” Grzegorza Majchrowskiego i Marii Giemzy. Łącznie sprzedano już 130 tys. egzemplarzy wszystkich zwycięskich tytułów. Patronat honorowy nad konkursem sprawuje Rzecznik Praw Dziecka.

Lidl wydaje kolejną książkę! Tym razem do zdobycia „Jeść zdrowiej. Warzywa i owoce”!

Ósma książka Lidla „Jeść zdrowiej. Warzywa i owoce” została wydana w liczbie 2 mln egzemplarzy. Będzie można ją dostać za wydanie w Lidlu 300 zł na zakupu. Sieć stworzyła ją we współpracy z Instytutem Żywności i Żywienia. W pracach nad książką uczestniczyli również Karol Okrasa, Daria Ładocha, Kinga Paruzel oraz Paweł Małecki. Wkład w książkę miała także Polska Federacja Banków Żywności.

jesc zdrowiej

Książka podzielona jest na dwie części – edukacyjną oraz część z przepisami. W pierwszej części znajdują się skondensowane informacje m.in. na temat Nowej Piramidy Żywienia, zaleceń dietetycznych, wartości odżywczych zawartych w owocach i warzywach czy niemarnowania żywności.

Druga część to zestaw przepisów, które pozwolą na przygotowanie warzywno-owocowych posiłków na śniadanie, lunch, kolację, a nawet deser.

Sytuacja zdrowotna Polaków pogarsza się. Od lat mamy do czynienia z epidemią otyłości, która jest przyczyną wielu chorób m.in. cukrzycy typu 2 czy nadciśnienia tętniczego. Głównym źródłem tych schorzeń jest nieprawidłowe żywienie. W sytuacji pogarszającego się zdrowia Polaków najmocniejszą bronią jest prewencja – poprawa sposobu odżywiania oraz wzrost aktywności fizycznej. Ważne, by wiedza na temat zdrowego odżywiania była powszechna. Dzięki współpracy Instytutu Żywności i Żywienia z firmą Lidl Polska wielu konsumentów uzyska dostęp do prostego opracowania na temat zdrowego odżywiania, które daje szansę na poprawę naszego zdrowia - mówi prof. dr hab. n. med. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.

Książka „Jeść zdrowiej. Warzywa i owoce” będzie dostępna w promocji w sklepach Lidl w całej Polsce od 13.11.2018 do 8.12.2018 lub do wyczerpania zapasów. Aby zdobyć jeden z egzemplarzy, należy zebrać sześć naklejek. Każda naklejka będzie przyznawana klientowi za zakupy o wartości minimum 50 zł.

zmien zycie na zdrowsze

Przypomnijmy, Lidl wydał do tej pory siedem książek kucharskich: „Jeść zdrowiej”, „Rodzinna kuchnia Lidla”, „Cukiernia Lidla”, „Kuchnia Polska według Pawła Małeckiego – słodka”, „Kuchnia Polska według Karola Okrasy – słona”, „Ryby są super ” oraz Okrasa kontra Pascal”.

Krakowianka ukradła ponad 140 książek podczas Targów Książki w Krakowie!

Nawet pięć lat więzienia grozi kobiecie, która okradła stoiska księgarskie na Targach Książki w Krakowie. 

Kobieta, podając się za przedstawiciela mediów, w ciągu dwóch dni z różnych stoisk zrabowała kilkadziesiąt maskotek oraz niemal 140 książek i audiobooków o wartości sięgającej 10 tys. zł – wyjaśnia rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.

„Amatorka literatury” – jak nazwali złodziejkę policjanci – została zatrzymana, gdy wraz z częścią ukrytych w walizce łupów próbowała opuścić teren Targów Książki.

Jak się okazało, w mieszkaniu zatrzymanej krakowianki policjanci ujawnili także kilkadziesiąt innych tytułów, które poprzedniego dnia zostały przez nią skradzione – informuje Sebastian Gleń z małopolskiej policji.

Targi Książki w Krakowie

Wśród skradzionych przedmiotów były książki, audiobooki i maskotki – ich wartość opiewa na łączną sumę 10 tys. zł. Wszystkie przedmioty zostały zwrócone właścicielom.

W komisariacie zatrzymana usłyszała zarzut kradzieży (art.278KK), do popełnienia którego się przyznała. Swój czyn tłumaczyła trudną sytuacją finansową. Jak wyjaśniła, zrabowane książki oraz maskotki zamierzała w najbliższym czasie spieniężyć. Podejrzanej grozi do 5 lat pozbawienia wolności. 

Przewiń do góry strony