Najciekawsze informacje z rynku:
Regał Nowości » Aktualności » Czy „Missoula” okaże się najważniejszą książką 2018 roku?

Czy „Missoula” okaże się najważniejszą książką 2018 roku?

Czy to możliwe, żeby już w styczniu pojawiła się najważniejsza książka roku? Ciężko z całą stanowczością to teraz powiedzieć, ale można być pewnym, że „Missoula” to mocny kandydat zasługujący na to miano. To książka niezwykle ważna i potrzebna! 

Reportaż „Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim” autorstwa Jona Krakauera to książką, która od pierwszych stron wbija czytelnika w fotel. Książka, którą po prostu każdy powinien przeczytać! Nie jest to łatwa i przyjemna lektura. Wręcz przeciwnie. Książka opisuje akty przemocy seksualnej, gwałtów w bardzo mocny, czasem drastyczny i obrazowy sposób.

„Missoula” to opowieść o tym, co dzieje się w stanie Montana. W miasteczku uniwersyteckim często dochodzi do ataków przemocy na tle seksualnym wobec młodych studentek. Autor ujawnia niepokojące fakty na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Missouli, która chroni sprawców zamiast ofiary. Oczywistym faktem jest, iż winny jest ten, kto gwałci i molestuje, a nie ten, kto boi się mówić na głos o swoich krzywdach.

Dzięki akcji #MeToo dużo i głośno mówi się o molestowaniu seksualnym. Dlatego książka „Missoula” jest tak ważna i aktualna a jednocześnie uświadamia nam skalę problemu!

Jak to wygląda w Polsce?

Szacuje się, że w Polsce może dochodzić nawet do 200 gwałtów dziennie. Większość z nich ma miejsce w małżeństwie. Zgłaszanych jest jedyne 5 przypadków.

Trzy najczęstsze powody, dla których kobiety nie decydowały się na zgłoszenie, to: samodzielne poradzenie sobie ze sprawą, opinia, że sprawa jest zbyt błaha, by ją zgłaszać oraz przekonanie, że policja nic w tej sprawie nie zrobi.                                                                                                                        Kolejną istotną grupę przyczyn stanowią: poczucie wstydu i zażenowania, przekonanie, że „nikt by mi nie uwierzył” oraz strach przed sprawcą.

87% kobiet w Polsce odkąd skończyło 15 lat padło ofiarą molestowania seksualnego, w tym ok. 20% próby gwałtu czy sam gwałt.

Czy kara 100 lat więzienia, jaką maksymalnie przewiduje stan Montana w swoim kodeksie karnym jest wystarczającą karą za popełnienie takiego czynu? Z całą pewnością nie! Jednak zupełnym absurdem jest kara jaką polskie prawo przewiduje za gwałt. Do 12 lat pozbawienia wolności grozi sprawcy gwałtu w Polsce.

Żadna kara nie wynagrodzi ofierze wyrządzonych jej przez sprawcę krzywd, zaś jedynie pomoże uzyskać w minimalnym stopniu poczucie sprawiedliwości.

Missoula metoo

Wydawnictwo Czarne o książce „Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim”: 

Missoula w Montanie tylko z pozoru jest sielskim miasteczkiem uniwersyteckim, zamieszkanym przez zżytą społeczność dumną ze swojej drużyny futbolowej. Tak naprawdę ta przyjemna fasada skrywa poważny problem, jakim są liczne przypadki przemocy, której ofiarami padają studentki tutejszego uniwersytetu.

Według ustaleń Departamentu Sprawiedliwości, badającego sytuację w Missouli, w latach 2008–2012 tamtejsza policja skierowała do prokuratury sto czternaście zgłoszeń dotyczących przemocy seksualnej. Prokuratura zdecydowała się wystąpić z aktem oskarżenia jedynie w czternastu przypadkach. Według prawa Montany wyrok za gwałt to maksymalnie sto lat więzienia, minimalnie – dwa lata, jednak w hrabstwie Missoula osoby uznane za winne gwałtu często w ogóle nie były posyłane za kratki. Dopiero medialna burza spowodowała zmianę sytuacji, ale ujawniła też, że problem dotyczy nie tylko tego miasteczka.

Opisując to, co wydarzyło się w Missouli, Krakauer pokazuje, jak niewydolny jest system, który zamiast chronić ofiary, często umacnia niebezpieczne stereotypy. Opinia publiczna zaś zbyt często staje po stronie sprawców.

Fascynująca, rzetelna i głęboko niepokojąca książka. Krakauer z dziennikarską dociekliwością obala mity na temat gwałtów, a dzięki pisarskiej wrażliwości przedstawia coś więcej niż kompendium faktów. Niezwykle ważna, trudna lektura, odsłaniająca przerażającą i niestety bardzo aktualną historię. USA Today

Niezwykle rzetelna i bezkompromisowa książka. Krakauer zamiast szokować, dokonuje głębokiej analizy problemu, obala mity narosłe wokół problemu przemocy seksualnej i ukazuje, w jaki sposób społeczeństwo torturuje ofiary, odzierając je z godności i prawa do dochodzenia swoich racji. Outside

Krakauer opowiada historię, która wywołuje w czytelniku wściekłość. Obrazowo przedstawia cierpienie ofiar przemocy seksualnej oraz ich walkę o sprawiedliwość i powrót do psychicznej stabilizacji. Bezkompromisowa lektura ujawniająca kulisy śledztwa, a także mechanizmy działania osób zamieszanych w przestępstwo, próbujących na wszelkie sposoby zatuszować fakty. Publishers Weekly

Książkę znajdą Państwo na stronie: czarne.com.pl/katalog/ksiazki/missoula

Dodaj komentarz

Przewiń do góry strony