Najciekawsze informacje z rynku:
Regał Nowości » Aktualności » Danuta Chlupová zwyciężczynią konkursu „Literacki Debiut Roku”!

Danuta Chlupová zwyciężczynią konkursu „Literacki Debiut Roku”!

Kapituła konkursu wyłoniła spośród ponad 200 nadesłanych zgłoszeń najlepszy polski debiut – jest nim „Blizna” Danuty Chlupovej.

Autorka w swojej książce przedstawiła tragiczne losy wioski leżącej po czeskiej stronie Śląska Cieszyńskiego. Natomiast w czasie wojny zginęło tam kilkudziesięciu Polaków. Na tle wydarzeń historycznych rozgrywają się osobiste dramaty fikcyjnych bohaterów. Poznajemy ich blizny fizyczne i psychiczne, które mają wpływ na ich miłosne i moralne wybory.

Podczas rozmowy z Tomaszem Olszewskim, prowadzącym galę, dowiedzieliśmy się, że ta historia jest autorce bardzo bliska. Niedaleko jej domu stoi pomnik, który upamiętnia tamto wojenne wydarzenie. Oprócz tego, Danuta Chlupová jako dziennikarka miała okazję rozmawiać z wieloma świadkami historii i wysłuchać wielu opowieści, które skłoniły ją do napisania książki.

Danuta Chlupová zwyciężczynią konkursu Literacki Debiut Roku

Drugie miejsce w konkursie na Literacki Debiut Roku zajęła Ewa Brol-Mecner. Jej „Krakowski kwintet” opowiada o piątce nieudaczników, którzy zakładają na krakowskim Kazimierzu firmę Non omnis moriar i odnoszą spektakularny sukces, organizując teatralne ceremonie pogrzebowe dla zamożnych staruszków.

Natomiast trzecie miejsce przypadło Piotrowi Biedrzyckiemu i jego powieści przygodowo-podróżniczej pt. „Siedemdziesiąt siedem słoni”. Jest to zapis podróżniczych i sensacyjnych przygód bohatera na tle współczesnych Indii, gdzie znajdziemy slumsy, bollywood, narkotykową intrygę oraz słonie.

Książka Danuty Chlupovej zostanie wydana jeszcze w tym roku. Premierę będzie miała podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

Dodaj komentarz

Przewiń do góry strony