Najciekawsze informacje z rynku:
Regał Nowości » Aktualności » Kolejne zmiany na Allegro! Podwyżka prowizji od sprzedaży książek już od 21 września!

Kolejne zmiany na Allegro! Podwyżka prowizji od sprzedaży książek już od 21 września!

Użytkowników Allegro czekają kolejne zmiany w cennikach. Zmiany wynikają z nowej polityki cenowej serwisu Allegro, który likwiduje opłaty za wystawienie, a na ich miejsce wprowadza jedną łączną prowizję. Likwidacja opłat za wystawienie to jednak niekoniecznie powód do radości dla sprzedawców. Allegro wprowadza na miejsce poprzedniej stawki prowizję od sprzedaży. W zależności od podkategorii stawka prowizji waha się od 6 do nawet 10 proc.

Kategoria Książki i Komiksy (zmiany od 21 września 2017 r.)

Wrześniowy harmonogram zmian kończy się jak na razie na 21 września. Wtedy zmiany w systemie naliczania opłat od sprzedaży zostaną wprowadzone w kategorii Książki i Komiksy. Zlikwidowana zostanie opłata za wystawienie i dodatkowe zdjęcia, a zamiast prowizji naliczanej według stawki progresywnej, pojawi się prowizja od całej wartości transakcji.

Kategoria Książki i Komiksy (zmiany od 21 września 2017 r.)

Stawki prowizji będą wynosiły 5 proc. dla podręczników szkolnych i 10 proc. dla pozostałych pozycji książkowych – w tym również map, przewodników oraz czasopism. Przypomnijmy, że do 21 września 2017 r. prowizja wynosiła zaledwie 5 proc., co oznacza wzrost prowizji pozycji książkowych o 100%.

Prowizja z korzyścią dla sprzedawców?

allegro ksiazki

Grupa Allegro wprowadzając powyższe zmiany, chce pobierać opłaty jedynie od sprzedanych towarów, a nie nawet tych, które zostaną jedynie wystawione.

To nasze ryzyko, że poniesiemy koszty obsługi towaru, który nie znajdzie nabywcy. Dopiero w momencie, jeśli dojdzie do sprzedaży, chcemy aby sprzedawca podzielił się z nami zyskiem. Tylko w niewielu małych kategoriach produktów prowizja od sprzedaży wynosi rzeczywiście 10 procent. Jest tak np. w kategorii „bieganie”, ale już w „rowerach” prowizja to tylko 5 procent – tłumaczył decyzję o zmianie cennika rzecznik Allegro, Paweł Klimiuk na łamach Dziennika Zachodniego przy okazji sierpniowych zmian w innych kategoriach.

Na forach internetowych nie brakuje jednak głosów sprzedawców, którzy sugerują, że zmiany w cennikach generują dla nich wyższe koszty niż wtedy, gdy płacili także samo wystawienie oferty.

Czy zatem Allegro nie chce odbić sobie spadającej ilości wystawionych ofert w kategorii „Książki” z roku, na rok kosztem zarówno sprzedających jak i kupujących?

srednia liczba ofert Allegro

Więcej szczegółów i regulamin zmian dostępny na stronie: pomoc.allegro.pl/article/134593

Dodaj komentarz

Przewiń do góry strony