Najciekawsze informacje z rynku:
Regał Nowości » Aktualności » Księgarnia Literacka zniknie z mapy Radomia?

Księgarnia Literacka zniknie z mapy Radomia?

Bliska likwidacji jest księgarnia im. Witolda Gombrowicza przy ul. Żeromskiego 83 w Radomiu. Jak 11 października poinformowała „Gazeta Stołeczna” w części „Wyborcza Radom”, jej właścicielka wywiesiła na drzwiach ogłoszenie „Lokal na sprzedaż”.

Księgarnia Literacka radom

Ludzie kupują coraz mniej książek, od trzech lat mamy stratę i znikąd pomocy – mówi Róża Domańska, właścicielka jedynej w Radomiu Księgarni Literackiej. Wystawiła lokal na sprzedaż, ale ma nadzieję, że księgarnię uda się uratować.

To jedyna księgarnia w mieście, w której można kupić wydawnictwa Radomskiego Towarzystwa Naukowego. To tu promowano i sprzedawano twórczość Witolda Gombrowicza, na Żeromskiego 83 chodziło się po ambitne tytuły, których nie oferowały inne księgarnie. Tu też spotykali się miłośnicy literatury, aby podyskutować o wydawniczych nowościach i laureatach literackich nagród.

Istniejemy od 1989 roku. Wtedy jeszcze księgarnia należała do Domu Książki. Wprowadziliśmy się do nowo wybudowanego budynku przy Żeromskiego 83, jeszcze nawet przed lokatorami – wspomina Róża Domańska. Właścicielką księgarni została w 1998 roku, wykupiła lokal od spółdzielni mieszkaniowej i niewielką osiedlową księgarnię zaczęła przekształcać w Księgarnię Literacką, która wkrótce zyskała patrona – Witolda Gombrowicza.

Paradoksalnie w maju tego roku odbył się benefis Róży Domańskiej, podczas którego została odznaczona przez prezydenta miasta medalem Bene Merenti Civitas Radomiensis, a medal Pro Masovia wręczył Zbigniew Gołąbek, radny sejmiku Mazowsza, który powiedział „jest pani w Radomiu instytucją, w której mamy zawsze oparcie i do której się ludzie garną. Kulturalny Radom byłby uboższy bez pani”.

Róża Domańska – jak przekazała Małgorzacie Rusek, autorce artykułu w „Gazecie Stołecznej” – próbowała rozmawiać z władzami Radomia, ale usłyszała, że miasto nie ma pieniędzy, aby finansowo wesprzeć księgarnię. I twierdzi, że księgarnie mogłaby prowadzić dalej jej pracownica, ale potrzebuje „tylko wsparcia finansowego”.

Dodaj komentarz

Przewiń do góry strony