Najciekawsze informacje z rynku:
Regał Nowości » Aktualności » Nagroda Bookera 2017! Oto 13 najlepszych powieści anglojęzycznych!

Nagroda Bookera 2017! Oto 13 najlepszych powieści anglojęzycznych!

W minioną środę 26 lipca ogłoszono tzw. szeroką listę nominacji do nagrody Man Booker Prize, wyróżnienia przyznawanego przez Anglików dla najlepszej książki anglojęzycznej. W tym roku jury wybierało najlepsze powieści spośród 144 tytułów. 

Na liście nominowanych jest m.in. Arundhati Roy, która powróciła z powieścią po 20 latach – w 1997 r. ukazał się jej „Bóg rzeczy małych”. Roy tłumaczyła, że pisanie fikcji jest podobne do skały osadowej, zbiera się kolejne warstwy i nie można tego ani przyspieszyć, ani opóźnić. Zauważone zostały także Zadie Smith (powieść „Swing time” ukaże się po polsku jesienią) oraz Ali Smith (jej najnowsza książka to literacka odpowiedź na brexit), które mają już na koncie wcześniejsze nominacje.

nominowany Booker 2017

Przewodnicząca jury Lola Young tak komentowała tegoroczne nominacje: „Ukazują szerokie spektrum – nie tylko głosów i stylów literackich, ale także bohaterów, kultur, wieku i płci”. Dodała też, że mimo różnorodności książki łączy wspólny mianownik: „Chociaż podejmowane przez nie tematy mogą być ciężkie, siłą tych książek jest afirmacja życia”.

nominowani Booker 2017

Lista jest faktycznie różnorodna. Obok literackiego establishmentu (np. Paul Auster) – podkreślają organizatorzy – na liście znalazła się trójka debiutantów. To 29-letnia Fiona Mozley i 38-letnia Emily Fridlund. Trzeci debiutant jest specyficzny. Chodzi o słynnego autora opowiadań George’a Saundersa, który napisał swoją pierwszą powieść. „Wyborcza” pisała o nim: „W ojczyźnie uchodzi za kogoś więcej niż najlepszego żyjącego autora opowiadań”, a jego zbiór „10 grudnia” można przeczytać po polsku.

Tzw. krótką listę, czyli 6 nominowanych, poznamy 13 września. Zwycięzca - wyniki 17 października – otrzyma 50 tys. funtów.

Pełna lista nominowanych:

1) „4 3 2 1”, Paul Auster (Stany Zjednoczone)
2) „Days Without End”, Sebastian Barry (Irlandia)
3) „History of Wolves”, Emily Fridlund (Stany Zjednoczone)
4) „Exit West”, Mohsin Hamid (Pakistan-Wielka Brytania)
5) „Solar Bones”, Mike McCormack (Irlandia)
6) „Reservoir 13”, Jon McGregor (Wielka Brytania)
7) „Elmet”, Fiona Mozley (Wielka Brytania)
8) „The Ministry Of Utmost Happiness”, Arundhati Roy (Indie)
9) „Lincoln in the Bardo”, George Saunders (Stany Zjednoczone)
10) „Home Fire”, Kamila Shamsie (Wielka Brytania-Pakistan)
11) „Autumn”, Ali Smith (Wielka Brytania)
12) „Swing Time”, Zadie Smith (Wielka Brytania)
13) „The Underground Railroad”, Colson Whitehead (Stany Zjednoczone)

Dodaj komentarz

Przewiń do góry strony