Najciekawsze informacje z rynku:
Regał Nowości » Aktualności » Nie będzie literackiego Nobla 2018. Wszystko przez skandale seksualne w Akademii Szwedzkiej!

Nie będzie literackiego Nobla 2018. Wszystko przez skandale seksualne w Akademii Szwedzkiej!

Akademia Szwedzka nie przyzna literackiego Nobla za 2018 r. Nagroda zostanie wręczona w 2019 r. Akademia chce w ten sposób odbudować zaufanie nadwyrężone po ujawnieniu molestowania seksualnego w bliskim jej środowisku.

W swym oświadczeniu przyznająca literackiego Nobla Akademia Szwedzka przekazała, że decyzja została podjęta m.in. z powodu „zmniejszonego zaufania publicznego do Akademii”. Instytucją tą wstrząsały ostatnio skandale związane z molestowaniem seksualnym oraz przeciekami dotyczącymi laureatów literackiego Nobla.

W tym roku literacka Nagroda Nobla nie będzie przyznana

Co do zasady nagroda powinna być przyznawana co roku, ale decyzje o odroczeniu przyznania nagrody w historii zdarzały się już kilkukrotnie. Jedną z okoliczności mogących wpłynąć na takie postępowanie jest sytuacja w której ciało przyznające nagrodę może być uznane za niewiarygodne – piszą członkowie Akademii w specjalnie opublikowanym oświadczeniu.

Od 1901 r. Akademia Szwedzka wręczyła wyróżnienie 110 razy. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury nie został ogłoszony w 1914, 1918 i 1935 r. oraz w latach 1940-1943.

Skandal wstrząsnął Akademią Szwedzką oraz całą Fundacja Nobla w listopadzie 2017 roku, gdy 18 kobiet oskarżyło Jean-Claude’a Arnaulta, męża członkini akademii Katariny Frostenson, o molestowanie seksualne.

Jean-Claude Arnault miał też być źródłem przecieków o laureatach Nagrody Nobla m.in. w 1996 r., kiedy Nobel trafił w ręce polskiej poetki Wisławy Szymborskiej, a także wtedy, gdy nagrodzono Elfriede Jelinek (2004 r.), Harolda Pintera (2005), Jeana-Marie Gustave’a Le Clézio (2008), Patricka Modiano (2014), Swietłany Aleksijewicz (2015) oraz Boba Dylana (2016). Sam Arnault twierdzi jednak, że jest niewinny.

Dodaj komentarz

Przewiń do góry strony