Najciekawsze informacje z rynku:
Regał Nowości » Polecane nowości » Historia (strona 5)

Historia

„Wojska lądowe Stanów Zjednoczonych” Konrad Banach

wojska-ladowe-stanow-zjednoczonych-b-iext26641647

W polityce międzynarodowej współczesnego świata nadal ważną rolę odgrywa potencjał wojskowy państwa. Największym potencjałem dysponują obecnie Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Książka przedstawia struktury organizacyjne amerykańskich sił lądowych w końcu 2012 roku. Jest to armia w strukturze najbardziej rozbudowanej po „zimnej wojnie”. W kolejnych latach liczebność wojsk lądowych będzie się zmniejszała. Redukcji ulegnie liczba jednostek wojskowych.

Publikacja jest „zdjęciem” amerykańskich wojsk w przededniu przyszłych zmian organizacyjnych. W książce przedstawiono polityczną kontrolę nad siłami zbrojnymi, centralne instytucje sztabowe, dowództwa operacyjne, armie, korpusy i dywizje. Przedstawiono także najważniejsze elementy uderzeniowe sił lądowych – brygadowe zespoły bojowe oraz wspierające je wielozadaniowe brygady wsparcia w postaci brygad lotnictwa bojowego, brygad ogniowych, brygad obserwacji pola walki oraz wzmocnionych brygad manewrowych.

DATA PREMIERY: 15.01.2015r.
CENA DETALICZNA BRUTTO: 49,90 zł
WYDAWCA: Wydawnictwo Bellona
OKŁADKA: Miękka

„Pod pogańskim sztandarem” Artur Szrejter

pod-poganskim-sztandarem-dzieje-tysiaca-wojen-slowian-polabskich-od-vii-do-xii-wieku-b-iext26340211

Wojny na lądzie i morzu, pirackie najazdy, łupieżcze wyprawy – tak wyglądał dzień powszedni Słowian połabskich, najżarliwszych pogan Środkowej Europy. Walczyli ze wszystkimi sąsiadami: prącymi na wschód Niemcami, duńskimi i norweskimi wikingami, wojami polskiego księcia Mieszka I. Pod pogańskim sztandarem omawia dzieje ludów, o których mało kto dziś pamięta, choć przez całe wczesne średniowiecze odgrywały ważną rolę w naszym regionie kontynentu. O Słowianach zwanych połabskimi, gdyż mieszkali od Odry „po Łabę” na zachodzie. Zasiedlili te tereny w stuleciach VI–VII, a w wieku XII kres ich niezależności położyły z jednej strony Niemcy, z drugiej Dania, a z trzeciej Księstwo Zachodniopomorskie. Bronili się zaciekle, skupieni pod znakami pogańskich bogów, którzy mieli ich uchronić przed chrześcijańską nawałą. Artur Szrejter skupia się na historii politycznej Połabian, ale ukazuje też początki ich miast handlowych, rolę wieców i kapłanów pogańskich, związki z wikingami czy najdalszy zasięg osadnictwa Słowian Zachodnich w Niemczech i Skandynawii. Opracowanie ma formę jasno skonstruowanego i czytelnego „przewodnika” po dziejach poszczególnych ludów Połabia.

DATA PREMIERY: 29.10.2014r.
CENA DETALICZNA BRUTTO: 49,90 zł
WYDAWCA: Instytut Wydawniczy ERICA
OKŁADKA: Miękka

„Dublin. Miasto nieodkryte” Karl Whitney

dublin-miasto-nieodkryte

Opowieść o Dublinie, jego teraźniejszości i przeszłości żyjącej w dziełach wielkich pisarzy związanych z tym miastem. Autor, przemierzając główne ulice, zaułki i przedmieścia, opisuje tajemne miejsca, odwiedza domy, w których mieszkał James Joyce, opowiada historie, które rzadko może usłyszeć turysta. Pokazuje Dublin, którego sami nigdy byśmy nie zobaczyli.

Jest to kolejna książka w serii wydawnictwa Magnum „Miasta świata”, po „Jerozolimie” Simona S. Montefiorego, „Rzymie” Roberta Hughesa, „Amsterdamie” Russella Shorto i „Berlinie” Rory MacLeana.

DATA PREMIERY: 24.11.2014r.
CENA DETALICZNA BRUTTO:  zł
WYDAWCA: Wydawnictwo Magnum
OKŁADKA: Twarda

„U boku dowódcy AK” Irena Komorowska

u-boku-dowodcy-ak-wspomnienia-generalowej-komorowskiej

Wspomnienia Ireny Komorowskiej małżonki dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego przybliżają nieznane kadry z życia kadry oficerskiej Wojska Polskiego okresu przedwrześniowego. Szczególnie dramatyczne są opisy okresu okupacji w Polsce. wspomnienia obejmują czas od młodości poprzez działalność w podziemiu aż po lata powojenne, kiedy Irena Komorowska wraz z mężem znalazła się na emigracji.

DATA PREMIERY: 16.10.2014r.
CENA DETALICZNA BRUTTO: 29,90 zł
WYDAWCA: Wydawnictwo Bellona
OKŁADKA: Miękka

„Wielkie kłamstwa Ameryki” Diana West

wielkie-klamstwa-ameryki-tlumienie-niewygodnej-prawdy-historii-b-iext26697892

„Wielkie kłamstwa Ameryki” – częściowo dokumentalny thriller, częściowo narodowa tragedia – ukazuje potężną, kierowaną z Moskwy penetrację najbardziej szanowanych amerykańskich władz, rysując nie tylko znaną nam walkę między komunizmem a wolnym światem, ale także niejawną wojnę między tymi, którzy pragnęli ukryć prawdę i tymi, którzy próbowali ujawnić sieć coraz bardziej oficjalnie głoszonych kłamstw.

Książka o utraconej historii kraju, kronika, w której z jednej strony stoją Franklin Delano Roosevelt, Harry Truman, Dwight David Eisenhower i inne amerykańskie ikony, razem kryjąc komunistyczne spiski przed drugą stroną: śledczymi, politykami czy uciekinierami (w tym senatorem Josephem McCarthym), próbującymi powiedzieć prawdę amerykańskiemu narodowi. Wielkie kłamstwa Ameryki roztrzaskuje na kawałki dotychczas głoszoną historię okresu, który zaczyna się od pierwszej inauguracji FDR, gdy rzekomo miały powrócić „szczęśliwe dni”, a kończy z chwilą, gdy „wygrywamy” zimną wojnę.

To właśnie wśród ruin tej epoki Diana West skupia się na latach II wojny i zimnej wojny, gdy Ameryka zawarła pakt z diabłem, wyrzekając się swoich zasad w zamian za kilka Wielkich Kłamstw, utrzymanie których wkrótce stało się podstawą instynktu samozachowawczego przywódców. Sprawa ukrywania prawdy o Katyniu jest jednych z przykładów „Wielkich kłamstw” tej książki.

DATA PREMIERY: 08.10.2014r.
CENA DETALICZNA BRUTTO: 49,99 zł
WYDAWCA: AMF Plus Group
OKŁADKA: Twarda

„Szpieg Stalina” Emil Draitser

szpieg-stalina-b-iext26335672

Książka to historia życia szpiega Dmitrija Aleksandrowicza Bystrolotowa, jednego z najniezwyklejszych postaci w panteonie stalinowskich pracowników nielegalnego wywiadu („nielegałów”).

Na przemian zwyczajna, ekscytująca, konwencjonalna, niezwykła, niepokojąca, odrażająca, żałosna i inspirująca historia jego życia, wywołuje w czytelniku zarówno wstręt, jak i szacunek, i jednocześnie stanowi nowy i pouczających rozdział ponurego i przerażającego okresu w historii.

Bystrolotow to as seks-szpiegostwa, arystokrata z wychowania, nieślubny potomek rodu Tołstojów… Gwiazda radzieckiego wywiadu, człowiek, który przyćmił Richarda Sorge i Rudolfa Abela…Najodważniejszy z rosyjskich szpiegów, jaki kiedykolwiek działał na Zachodzie… Wykradał Brytyjczykom sekrety na długo przed Kimem Philbym… Doktor medycyny i doktor prawa, który uczył się od amerykańskich gangsterów, jak strzelać z broni ukrytej w kieszeni płaszcza…

Utalentowany malarz, powieściopisarz, scenarzysta i pamiętnikarz… Poliglota władający dwudziestoma językami, między innymi flamandzkim, tureckim, chińskim, japońskim i kilkoma dialektami afrykańskimi… Ofiara stalinowskich czystek: spędził szesnaście lat w obozach na Syberii i przeżył, by wziąć odwet na tych, którzy go torturowali.

DATA PREMIERY: 08.10.2014r.
CENA DETALICZNA BRUTTO: 49,99 zł
WYDAWCA: AMF Plus Group
OKŁADKA: Twarda

„Atomowy szpieg” Sławomir Cenckiewicz

-kuklinski-1-jpg-270-365

Atomowy szpieg. Ryszard Kukliński i wojna wywiadów nie jest kolejnym głosem w jałowej i trwającej bez końca dyskusji pod hasłem „bohater czy zdrajca”. Choć autor z sympatią spogląda na postać i działalność „Jacka Stronga”, to jego książka jest przede wszystkim próbą rzetelnego przybliżenia szpiegowskiego rzemiosła, jakim posługiwał się Kukliński. W oparciu o nieznane i niepublikowane dokumenty z archiwów tajnych służb PRL oraz bogatej literatury z Rosji i Stanów Zjednoczonych, Sławomir Cenckiewicz opisuje szpiegowską działalność Kuklińskiego w szerszej, nigdy nie opisanej perspektywie wojny wywiadów pomiędzy KGB i GRU a CIA. Czy „Jack Strong” był rzeczywiście wyjątkowym i cennych agentem CIA? Co wiedział? Dlaczego cieszył się tak wielkim zaufaniem Jaruzelskiego, Kiszczaka i „towarzyszy radzieckich”? W jaki sposób ograł stąpającą mu po piętach WSW? I jak zdołał uciec z Polski? O tej niesamowitej historii przeczytacie w tej książce.

DATA PREMIERY: 13.10.2014r.
CENA DETALICZNA BRUTTO: 39,90 zł
WYDAWCA: Wydawnictwo Zysk i S-ka
OKŁADKA: Miękka

„Królewska kochanka” Anne O’Brien

krolewska-kochanka

Anglia, XIV wiek

Alice Perrers – nieślubne dziecko prostytutki i wyrobnika, podrzucone do klasztoru. Z góry skazana na marny los. Dzięki uzyskanemu w klasztorze wykształceniu i szczęśliwemu splotowi okoliczności zostaje najpierw damą dworu królowej Philippy, a wkrótce potem kochanką króla Edwarda III. Inteligentna i ambitna Alice zręcznie pomnaża bogactwa i wywiera coraz większy wpływ na losy Korony. Tylko śmierć króla może zagrozić jej pozycji.

DATA PREMIERY: 17.10.2014r.
CENA DETALICZNA BRUTTO: 39,99 zł
WYDAWCA: Wydawnictwo Mira
OKŁADKA: Miękka

„Orły imperium 8. Centurion” Simon Scarrow

d952a4212578b2898cf3ab04f0ce4389

Rzym i imperium Partów od dawna rywalizują ze sobą o królestwo Palmiry, położone pomiędzy dwoma mocarstwami. Choć Palmira została wcielona do prowincji syryjskiej, zamieszki na wschodnich rubieżach imperium rzymskiego przybierają na sile. Partowie atakują graniczny fort nad Eufratem, zabijając wszystkich Rzymian.
Oficerowie rzymskiej armii, Macro i Katon, którzy mają za sobą niejedną niebezpieczną misję, werbują rekrutów w podbitej prowincji. Szkolą jednostki pomocnicze legionów, wiedząc, że Partowie są mistrzami wojny podjazdowej. Aby utrzymać dla Rzymu strategiczne królestwo, wyruszają do Palmiry na czele dwóch kohort. Oblężeni przez przeważające siły nieprzyjaciół w głębi obcego terytorium, stoczą walkę, jakiej nigdy wcześniej nie przeżyli.

DATA PREMIERY: 15.10.2014r.
CENA DETALICZNA BRUTTO: 39,90 zł
WYDAWCA: Wydawnictwo Książnica
OKŁADKA: Miękka

„Polki przeklęte?” Jarosław Molenda

Polki-przeklete-Wielkie-kobiety-dramatyczne-biografie_Jaroslaw-Molenda,images_big,15,978-83-11-13395-2

Opisywane w tej książce Polki dzielą dekady i różny status społeczny, ale oprócz narodowości łączy jedno – jakieś fatum, które ciążyło nad nimi, czego efektem była tragiczna śmierć, najczęściej w młodości. Wyjątkiem jest Wiera Gran, która dożyła sędziwego wieku, ale jej ciężkie przejścia przypominały polowanie na czarownice, doprowadzając ją pod koniec życia niemal do obłędu.

Wybrane przez autora bohaterki były ofiarami zdrady, prześladowań w czasie wojny i okupacji, a także ofiarami niespełnionej miłości i przestępczych porachunków. Należy ocalić pamięć autentycznego bohaterstwa i miłości widzianego nie tylko jako podstawowy a zarazem prosty obowiązek wierności Ojczyźnie. Te bohaterki nie zdradzały ani wiadomości wojskowych, ani swoich przekonań. Niejednokrotnie kobiety te wykazywały większą odporność i powściągliwość aniżeli mężczyźni.
Oto opowieść o Polkach, dla których los nie był łaskawy i nie pozwolił cieszyć się pełnią życia.

DATA PREMIERY: 18.09.2014r.
CENA DETALICZNA BRUTTO: 34,90 zł
WYDAWCA:  Wydawnictwo Bellona
OKŁADKA: Miękka

Przewiń do góry strony