Najciekawsze informacje z rynku:
Regał Nowości » Polecane nowości » Historia (strona 5)

Historia

„Prezydenci USA w anegdocie. Od Roosvelta do Obamy” Longin Pastusiak

prezydenci-usa-w-anegdocie-od-roosvelta-do-obamy-b-iext28273451

Anegdoty o prezydentach Stanów Zjednoczonych w okresie od Roosevelta do Obamy. Od najdawniejszych czasów politycy posługiwali się żartem i satyrą jako bronią polityczną. Ośmieszanie przeciwnika często zapewnia zwycięstwo. Także prezydenci Stanów Zjednoczonych często uciekali się do humoru w walce o fotel prezydencki, w forsowaniu swych programów politycznych, a potem w bieżącej pracy. Bez wątpienia należeli do nich John Kennedy i Ronald Reagan. Potrafili też śmiać się z samych siebie. I my pośmiejemy się tam, gdzie można, choć wiele informacji zamieszczonych w niniejszej książce skłania także do głębszych historycznych refleksji.

DATA PREMIERY: 30.04.2015r.
CENA DETALICZNA BRUTTO: 34,90 zł
WYDAWCA: Wydawnictwo Bellona
OKŁADKA: Miękka

„Nałkowska i jej mężczyźni” Iwona Kienzler

nalkowska-i-jej-mezczyzni-b-iext28423713

Zofia Nałkowska to postać w naszej literaturze niezwykła, nie tylko dlatego, że jej twórczość objęła swym zasięgiem aż trzy epoki: modernizm, dwudziestolecie międzywojenne oraz czasy PRL-u. Jako pierwsza kobieta w Polsce miała odwagę domagać się równouprawnienia, nie tylko w kwestii prawa kobiet do pracy, głosowania i równości w świetle prawa, ale przede wszystkim – wyzwolenia kobiecego erotyzmu i seksualności.

Ta urodzona feministka zupełnie nic sobie nie robiła ze skandalu, jaki wywołała wypowiadając głośno to hasło na Zjeździe Kobiet w 1907 roku. Ona sama konsekwentnie realizowała swoje prawo do miłości, a przede wszystkim – prawo do przyjemności i rozkoszy seksualnej. Rozczarowana dwoma nieudanymi małżeństwami, rzuciła się w wir romansów, zmieniając mężczyzn jak rękawiczki i nie zmieniła się pod tym względem do końca życia. Kim była naprawdę? Tylko wielką pisarką spragnioną męskiej adoracji? Ile jest prawdy w twierdzeniu Miłosza, który pisał o „komicznej samiczości” Nałkowskiej, „oglądającej się bez ustanku na spojrzenia mężczyzn i ich komplementy, ze swoją listą byłych mężów i kochanków”? Czy rzeczywiście, pod koniec życia była jedynie obiektem drwin?

W swojej publikacji Iwona Kienzler pochyla się nad życiem osobistym pisarki, a przede wszystkim nad jej skomplikowanymi związkami z mężczyznami.

DATA PREMIERY: 22.04.2015r.
CENA DETALICZNA BRUTTO: 36,90 zł
WYDAWCA: Wydawnictwo Bellona
OKŁADKA: Miękka

„Warszawa architekta. Plany przyszłego marszałka” Marian Spychalski

warszawa-architekta-plany-przyszlego-marszalka-b-iext26604253

Marian Spychalski jest znany przede wszystkim z działalności politycznej. Mało kto kojarzy go z zawodem architekta, czynnego w latach trzydziestych. Tej właśnie działalności jest poświęcona pierwsza część jego pamiętnika zatytułowana Wspomnienia z okresu pracy na stanowisku kierownika Wydziału Ogólnego Planu Zabudowania m. st. Warszawy. Lata 1935-1939.

W 1945 roku Spychalski rozstał się z zawodem architekta i zajął wyłącznie działalnością polityczną. Części tej działalności poświęcona jest druga część pamiętnika zatytułowana Wspomnienia z okresu pracy na stanowisku Prezydenta m. st. Warszawy 15 IX 1944 – 5 III 1945. Z tekstu dowiadujemy się o licznych, nieraz bardzo trudnych, dramatycznych okolicznościach towarzyszących organizowaniu administracji na Pradze oraz o ludziach uczestniczących w tych wydarzeniach. Dowiadujemy się po prostu o życiu codziennym. Tekst jest niecenioną lekturą dla zainteresowanych historią tego okresu, ponieważ, podobnie jak całe dzieje PRL, podlega on dziś często zafałszowaniu przez tych, którzy poprawność polityczną przedkładają nad rzetelność badawczą.

DATA PREMIERY: 17.04.2015r.
CENA DETALICZNA BRUTTO: 36,90 zł
WYDAWCA: Wydawnictwo Bellona
OKŁADKA: Miękka

„Rok 1356″ Bernard Cornwell

Rok-1356_Bernard-Cornwell,images_big,23,978-83-11-13549-9

Thomas Hookton, znany czytelnikom bestsellerowej Trylogii świętego Graala, poszukuje legendarnego miecza obdarzonego niezwykłą mocą. Rok 1356 to wciągająca powieść historyczna, której kulminacyjnym punktem jest słynna bitwa pod Poitiers.

Trwa wojna stuletnia. Thomas Hookton, noszący przydomek Le Batard, przewodzi grupie łuczników pustoszącej wschodnie tereny Gaskonii. Tymczasem książę Walii, Edward, przygotowuje armię do kolejnego zbrojnego starcia z Francuzami. Każe Thomasowi odnaleźć zaginiony miecz świętego Piotra – broń, która zapewnia zwycięstwo każdemu, kto ją posiada. Według pogłosek miecz ten znajduje się w okolicach Poitiers. Liczni wrogowie – zarówno Francuzi, jak i Anglicy – knują intrygi przeciwko Thomasowi i wielu chciałoby dotrzeć do skarbu przed nim. Wszyscy zostaną wciągnięci w wielką bitwę, do której dojdzie 19 września 1356 roku…

DATA PREMIERY: 12.03.2015r.
CENA DETALICZNA BRUTTO: 39,90 zł
WYDAWCA: Wydawnictwo Bellona
OKŁADKA: Miękka

„Pod schodami” Alison Maloney

Pod_schodami

Życie codzienne służby domowej w początkach XX wieku w Anglii.

W XXI wieku służba domowa jest domeną kilku kamerdynerów, gospodyń czy nianiek, dzięki którym najbogatsze domy w kraju nadal zachowują dawny blask.
Za te usługi służba każe sobie jednak słono płacić. Tymczasem jeszcze przed stu laty praca
w charakterze pomocy domowej była najbardziej popularną formą zatrudnienia. Biorąc pod uwagę, że w edwardiańskiej Anglii większość społeczeństwa żyła w nędzy, praca w charakterze służącego była zajęciem pożądanym, bo pozwalała nie przymierać głodem. Nie była to jednak prosta ścieżka kariery. Niezależnie od sprawowanej funkcji pomywaczki, gospodyni czy kamerdynera służący musiał być na każde skinienie pana i pani domu przez 24 godziny na dobę. Musiał ciężko pracować od świtu do zmierzchu, otrzymując za to nędzną zapłatę i ciasny, niewygodny pokój, usytuowany zwykle na strychu lub w piwnicy. Podczas gdy pracodawca jadał posiłki składające się z dziewięciu dań, warte tyle, co sześcioletnie zarobki pokojówki, służba dojadała w piwnicy zimne resztki
z pańskiego stołu.

DATA PREMIERY: 05.02.2015r.
CENA DETALICZNA BRUTTO: 34,90 zł
WYDAWCA: Wydawnictwo Bellona
OKŁADKA: Miękka

„Wojska lądowe Stanów Zjednoczonych” Konrad Banach

wojska-ladowe-stanow-zjednoczonych-b-iext26641647

W polityce międzynarodowej współczesnego świata nadal ważną rolę odgrywa potencjał wojskowy państwa. Największym potencjałem dysponują obecnie Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Książka przedstawia struktury organizacyjne amerykańskich sił lądowych w końcu 2012 roku. Jest to armia w strukturze najbardziej rozbudowanej po „zimnej wojnie”. W kolejnych latach liczebność wojsk lądowych będzie się zmniejszała. Redukcji ulegnie liczba jednostek wojskowych.

Publikacja jest „zdjęciem” amerykańskich wojsk w przededniu przyszłych zmian organizacyjnych. W książce przedstawiono polityczną kontrolę nad siłami zbrojnymi, centralne instytucje sztabowe, dowództwa operacyjne, armie, korpusy i dywizje. Przedstawiono także najważniejsze elementy uderzeniowe sił lądowych – brygadowe zespoły bojowe oraz wspierające je wielozadaniowe brygady wsparcia w postaci brygad lotnictwa bojowego, brygad ogniowych, brygad obserwacji pola walki oraz wzmocnionych brygad manewrowych.

DATA PREMIERY: 15.01.2015r.
CENA DETALICZNA BRUTTO: 49,90 zł
WYDAWCA: Wydawnictwo Bellona
OKŁADKA: Miękka

„Pod pogańskim sztandarem” Artur Szrejter

pod-poganskim-sztandarem-dzieje-tysiaca-wojen-slowian-polabskich-od-vii-do-xii-wieku-b-iext26340211

Wojny na lądzie i morzu, pirackie najazdy, łupieżcze wyprawy – tak wyglądał dzień powszedni Słowian połabskich, najżarliwszych pogan Środkowej Europy. Walczyli ze wszystkimi sąsiadami: prącymi na wschód Niemcami, duńskimi i norweskimi wikingami, wojami polskiego księcia Mieszka I. Pod pogańskim sztandarem omawia dzieje ludów, o których mało kto dziś pamięta, choć przez całe wczesne średniowiecze odgrywały ważną rolę w naszym regionie kontynentu. O Słowianach zwanych połabskimi, gdyż mieszkali od Odry „po Łabę” na zachodzie. Zasiedlili te tereny w stuleciach VI–VII, a w wieku XII kres ich niezależności położyły z jednej strony Niemcy, z drugiej Dania, a z trzeciej Księstwo Zachodniopomorskie. Bronili się zaciekle, skupieni pod znakami pogańskich bogów, którzy mieli ich uchronić przed chrześcijańską nawałą. Artur Szrejter skupia się na historii politycznej Połabian, ale ukazuje też początki ich miast handlowych, rolę wieców i kapłanów pogańskich, związki z wikingami czy najdalszy zasięg osadnictwa Słowian Zachodnich w Niemczech i Skandynawii. Opracowanie ma formę jasno skonstruowanego i czytelnego „przewodnika” po dziejach poszczególnych ludów Połabia.

DATA PREMIERY: 29.10.2014r.
CENA DETALICZNA BRUTTO: 49,90 zł
WYDAWCA: Instytut Wydawniczy ERICA
OKŁADKA: Miękka

„Dublin. Miasto nieodkryte” Karl Whitney

dublin-miasto-nieodkryte

Opowieść o Dublinie, jego teraźniejszości i przeszłości żyjącej w dziełach wielkich pisarzy związanych z tym miastem. Autor, przemierzając główne ulice, zaułki i przedmieścia, opisuje tajemne miejsca, odwiedza domy, w których mieszkał James Joyce, opowiada historie, które rzadko może usłyszeć turysta. Pokazuje Dublin, którego sami nigdy byśmy nie zobaczyli.

Jest to kolejna książka w serii wydawnictwa Magnum „Miasta świata”, po „Jerozolimie” Simona S. Montefiorego, „Rzymie” Roberta Hughesa, „Amsterdamie” Russella Shorto i „Berlinie” Rory MacLeana.

DATA PREMIERY: 24.11.2014r.
CENA DETALICZNA BRUTTO:  zł
WYDAWCA: Wydawnictwo Magnum
OKŁADKA: Twarda

„U boku dowódcy AK” Irena Komorowska

u-boku-dowodcy-ak-wspomnienia-generalowej-komorowskiej

Wspomnienia Ireny Komorowskiej małżonki dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego przybliżają nieznane kadry z życia kadry oficerskiej Wojska Polskiego okresu przedwrześniowego. Szczególnie dramatyczne są opisy okresu okupacji w Polsce. wspomnienia obejmują czas od młodości poprzez działalność w podziemiu aż po lata powojenne, kiedy Irena Komorowska wraz z mężem znalazła się na emigracji.

DATA PREMIERY: 16.10.2014r.
CENA DETALICZNA BRUTTO: 29,90 zł
WYDAWCA: Wydawnictwo Bellona
OKŁADKA: Miękka

„Wielkie kłamstwa Ameryki” Diana West

wielkie-klamstwa-ameryki-tlumienie-niewygodnej-prawdy-historii-b-iext26697892

„Wielkie kłamstwa Ameryki” – częściowo dokumentalny thriller, częściowo narodowa tragedia – ukazuje potężną, kierowaną z Moskwy penetrację najbardziej szanowanych amerykańskich władz, rysując nie tylko znaną nam walkę między komunizmem a wolnym światem, ale także niejawną wojnę między tymi, którzy pragnęli ukryć prawdę i tymi, którzy próbowali ujawnić sieć coraz bardziej oficjalnie głoszonych kłamstw.

Książka o utraconej historii kraju, kronika, w której z jednej strony stoją Franklin Delano Roosevelt, Harry Truman, Dwight David Eisenhower i inne amerykańskie ikony, razem kryjąc komunistyczne spiski przed drugą stroną: śledczymi, politykami czy uciekinierami (w tym senatorem Josephem McCarthym), próbującymi powiedzieć prawdę amerykańskiemu narodowi. Wielkie kłamstwa Ameryki roztrzaskuje na kawałki dotychczas głoszoną historię okresu, który zaczyna się od pierwszej inauguracji FDR, gdy rzekomo miały powrócić „szczęśliwe dni”, a kończy z chwilą, gdy „wygrywamy” zimną wojnę.

To właśnie wśród ruin tej epoki Diana West skupia się na latach II wojny i zimnej wojny, gdy Ameryka zawarła pakt z diabłem, wyrzekając się swoich zasad w zamian za kilka Wielkich Kłamstw, utrzymanie których wkrótce stało się podstawą instynktu samozachowawczego przywódców. Sprawa ukrywania prawdy o Katyniu jest jednych z przykładów „Wielkich kłamstw” tej książki.

DATA PREMIERY: 08.10.2014r.
CENA DETALICZNA BRUTTO: 49,99 zł
WYDAWCA: AMF Plus Group
OKŁADKA: Twarda

Przewiń do góry strony