Najciekawsze informacje z rynku:
Regał Nowości » Aktualności » Przystanki Literackie w Krakowie!

Przystanki Literackie w Krakowie!

Joseph Conrad spogląda w bezkres afrykańskiej dżungli na krakowskim przystanku… To najnowsza akcja, która ma promować czytelnictwo. Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na ulicach Krakowa pojawiły się multimedialne Przystanki Literackie Miasta Literatury UNESCO.

Przystanki Literackie w Krakowie

Akcja to pomysł na przybliżenie podróżującym komunikacją miejską ważnych pisarzy związanych z Krakowem. Na jednym z nich Joseph Conrad spogląda w bezkres afrykańskiej dżungli, dwa inne zdobią tematy z prac Stanisława Wyspiańskiego.

Na kolejnym odnajdziemy nawiązania do twórczości Stanisława Lema, a na jeszcze innych – motywy inspirowane Awangardą Krakowską i jej pismem „Zwrotnica”.

Pobieraj i czytaj na przystanku

O wykonanie projektów przystanków poproszono wybitnych krakowskich artystów grafików, m.in. Przemka Dębowskiego, Mateusza Kołka i Tomasza Budzynia. Dzięki współpracy z Woblinkiem i wykorzystaniu modułu Czytaj PL w aplikacji Woblink, każdy może pobrać za darmo ebooki, audiobooki i materiały multimedialne dostępne na przystankach.

Akcję organizują: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Muzeum Narodowe w Krakowie i firma AMS – Mecenas Kultury Krakowa. Literackie przystanki będą w Krakowie do końca października. Zmieniać się też będą treści cyfrowe i literackie, które można na nich pobrać.

Spotkanie z literaturą

Do projektu wybrano sześć krakowskich przystanków komunikacji miejskiej (TAURON Arena Kraków Wieczysta, Centrum Kongresowe ICE przy Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Osiedle Jagiellońskie w stronę Ronda Hipokratesa, Rondo Matecznego, Filharmonia Krakowska i Plac Inwalidów), zlokalizowanych przy największych węzłach przesiadkowych.

literackie-przystanki-krakow2

Na pół roku zamieniono je w wyjątkową galerię, prezentującą motywy literackie, charakterystyczne dla wielkich twórców: Stanisława Wyspiańskiego, Josepha Conrada, Stanisława Lema i poetów spod znaku Awangardy Krakowskiej.

Mieszkańcy Krakowa zauważą je bez trudu. Każda z wiat jest małym dziełem sztuki, zaprojektowanym przez znanego artystę grafika – podkreśla Robert Piaskowski, zastępca dyrektora ds. programowych Krakowskiego Biura Festiwalowego, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Przystanki pojawiły się na ulicach Krakowa 23 kwietnia, przy okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Pozostaną do końca października i będą nieustannie uzupełniane o nowe treści cyfrowe i literackie.

Pretekstem do tej zakrojonej na szeroką skalę akcji są niezwykłe jubileusze: Rok Conrada, Rok Wyspiańskiego, Rok Awangardy Krakowskiej oraz zbliżające się obchody stulecia urodzin Stanisława Lema – wylicza Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta.

Dodaj komentarz

Przewiń do góry strony