Najciekawsze informacje z rynku:
Regał Nowości » Recenzje (strona 2)

Recenzje

„Ciemniejsze niebo” Mari Jungstedt, Ruben Eliassen

Ciemniejsze niebo Mari Jungstedt, Ruben Eliassen

  • Beata Wasilewska
Często sięgam po książki skandynawskich autorów, szczególnie zaś po powieści kryminalne, w których, wychodząc poza samą zagadkę, staram się zrozumieć tak zwaną szwedzką duszę. Opisywane zbrodnie często są pretekstem do ukazania kontekstu społecznego, obyczajowego lub politycznego. Punkt widzenia pisarzy staram się porównać z własnymi refleksjami dotyczącymi mieszkańców Skandynawii, szczególnie Szwecji, do której mam przyjemność podróżować od wielu lat.

Na liście uznanych autorów rodem z Północy znajduje się Mari Jungstedt, kolejna dziennikarka, która na dobre zajęła się pisaniem powieści kryminalnych. Najbardziej znaną serią są jej powieści opowiadające o zbrodniach dokonywanych w pięknych plenerach Gotlandii. Niedawno pisarka nawiązała współpracę z norweskim pisarzem fantasy Rubenem Eliassenem – laureatem nagrody National Book Awards. W efekcie powstała wspólna powieść „Ciemniejsze niebo”, czyli pierwsza część nowej serii kryminalnej „The Canary Island”.

Jak już wspomniałam, bardzo ważne w szwedzkich czy norweskich kryminałach są miejsca i środowisko społeczne, w których dochodzi do opisywanych zbrodni. „Ciemniejsze niebo” umieszcza historię kryminalną w neutralnym dla Szwedów, ale znanym terenie wakacyjnym, w którym spędzają oni swoje urlopy, na Wyspach Kanaryjskich. To miejsce przyciąga spragnionych słońca turystów jak magnes. Cieszą się ciepłem, lokalnymi przysmakami hiszpańskiej kuchni, dobrymi trunkami i piękną przyrodą. W takiej scenerii niełatwo jest mierzyć się z serią okrutnych zbrodni.

Oto bowiem na plaży zostają znalezione zwłoki szwedzkiej turystki, ułożenie ciała i ogólny sztafaż przywołują słynny obraz włoskiego malarza z XV wieku. Zamordowana kobieta wygląda jak bohaterka renesansowego dzieła „Narodziny Wenus”. Do takich wniosków dochodzą osoby bezpośrednio zaangażowane w prowadzone na Gran Canarii śledztwo. Poza miejscową policją w sprawie uczestniczą dziennikarka szwedzkiej gazety, Sara Moberg oraz pracownik konsulatu skandynawskiego w Las Palmas, Kristian Wede. Duet bohaterów dość szybko odkrywa nić łączącą morderstwo z centrum jogi i jej charyzmatycznym właścicielem Samsarą. Zanim pojawią się nowe tropy, mieszkańcy wyspy jeszcze kilkakrotnie zetkną się z podobnymi, bo nawiązującymi do dzieł sztuki, scenami zbrodni. I chociaż pomysł nie wydaje się zbyt nowatorski, to odniesienia te stanowią ciekawą otoczkę przedstawianych wydarzeń. Podobnie jak historia pewnej hiszpańskiej rodziny rybaków, która opowiadana w tle, po pewnym czasie rzuca światło na prowadzone dochodzenie.

„Ciemniejsze niebo” to kryminał, który w środku zimy, zabiera nas do ciepłego kraju, pełnego słońca. Okraszony nutą lekkiego erotyzmu sprawia wrażenie napisanego dla tych, którzy spragnieni wakacyjnych wrażeń zostają skonfrontowani z całym smutnym bagażem ludzkiej egzystencji. Każdy ma swoje problemy, złe wspomnienia, niezrealizowane pragnienia i tajemnice. Ani piękno krajobrazów, ani poszukiwanie równowagi duchowej w renomowanym ośrodku jogi, ani nocne eskapady do popularnych tawern i barów, nie są w stanie osłodzić niektórym bohaterom goryczy ich życiowych porażek. Przywodzi to na myśl niektóre seriale obyczajowe, w których dużą rolę odgrywają zarówno perypetie uczuciowe jak i codzienne problemy, tak podobne do naszych.

„Ciemniejsze niebo” to współczesna opowieść o zbrodniach, nieczystej miłości i trudnych relacjach małżeńskich ze Szwedami w rolach głównych. Poznajemy ich punkt widzenia i mentalność w kontekście obcego dla nich środowiska. Nawet wieloletnie przebywanie wśród miejscowej ludności czy życie w luksusie nie pozwala im żyć pełnią życia. Autorzy powieści próbują w ten sposób budować klimat tajemnicy, wychodzić poza zagadki kryminalne, obalać mit sielskiej natury popularnych wakacyjnych kurortów.

Powieść napisana jest prostym językiem, czyta się ją szybko, choć w odbiorze przeszkadzać mogą stereotypowe stwierdzenia związane ze sztuką, a także, moim zdaniem, zbyt ugrzecznione dialogi, które dodają postaciom pewnej sztuczności. Może zawdzięczamy to tłumaczeniu, a może samym autorom. Tego nie wiem.

Jeśli chodzi o sprawę kryminalną, dość szybko możemy przewidzieć kto jest odpowiedzialny za zbrodnie, choć przyznam, że niektóre wątki sprytnie próbowały wodzić mnie za nos. ”Ciemniejsze niebo” to książka, która daje przyjemność czytania, ale chciałabym, żeby kolejne tomy w serii kryminalnej bardziej angażowały komórki nerwowe mojego mózgu.

Oddając się lekturze, ponownie przyjrzałam się obrazom, do których nawiązywały sceny opisywanych zbrodni. Ich analiza z pewnością daje dużo możliwości i dodatkowo urozmaica odbiór powieści.

Jeśli w przyszłości spotkam się z bohaterami literackimi stworzonymi przez skandynawski duet na pewno będę kibicować Kristianowi Wede, pogubionemu życiowo, ale próbującemu na nowo zbudować relacje rodzinne, byłemu policjantowi. Sarze Moberg mogę dać jeszcze szansę, mimo że denerwowała mnie swą zadufaną postawą. Skoro mnie irytowała to znaczy, że nie była tylko drewnianą marionetką, żyła na kartach książki, a to już spory sukces.

„Ciemniejsze niebo” zapowiada nową serię powieści kryminalnych, których akcja toczy się w gorącej, urlopowej atmosferze. Mam nadzieje, że kolejne książki napisane przez Mari Jungstedt i Rubena Eliassena postawią przed ich bohaterami nowe wyzwania, a nam, czytelnikom, pozwolą spędzić miło czas. Beata Wasilewska Słowa jak marzenia

„Cukierenka Panny Euforbii” Luigi Ballerini

Cukierenka Panny Euforbii Skrzat

  • Marta Młodawska
„Cukierenka Panny Euforbii” to kolejna historia dla młodych czytelników, która skradła moje serce. Pełna radości, zabawy i słodkości, które czynią świat piękniejszym.

Książka, nie dość, że jest ciekawa i wciągająca, to swoim stylem nawiązuje do najlepszych tytułów literatury dziecięcej, które ukazały się w przeszłości.

Z historii, napisanej przez Luigiego Balleriniego, bije radość. Radość tak zaraźliwa, że nawet ja – dorosła – nie przestawałam się uśmiechać w trakcie lektury. Myślę, że duża w tym zasługa autora, który przelał na papier, charakterystyczną dla Włochów, pogodę ducha i chęć do życia.

Główna bohaterka, Marta, jest ciekawą świata dziewczynką. Wychowuje się w domu babci. Kobiety dobrej, ale owładniętej obsesją na punkcie bezpieczeństwa wnuczki. Stara się małą chronić nawet wtedy, gdy nie jest to konieczne. Pewnego dnia dziewczynka trafia do cukierni panny Euforbii. Persony trochę zdziwaczałej i nieco szalonej.

Panna Euforbia jest mistrzynią w swoim fachu i posiada tajemną wiedzę, która sprawia, że jej ciasteczka mają magiczną moc. Niestety, jej cukiernia jest usytuowana w miejscu, gdzie mało kto zagląda i właścicielka, zamiast cieszyć się sławą mistrzyni cukiernictwa, musi myśleć o przetrwaniu.

Właścicielka cukierenki, by przetrwać, decyduje się na zorganizowanie kursu kulinarnego poświęconego wypiekom. Do kursu przystępuje dwoje kursantów – Marta oraz nieśmiały i cichy Matteo. Marta i jej kolega nie wiedzą jeszcze, że to początek wielkiej przygody i zmian.

Autor napisał historię pełną nadziei i optymizmu. „Cukierenka Panny Euforbii” kipi miłością do życia, świata i gotowania. To doskonała lektura dla dzieci wchodzących w wiek dojrzewania, dla których otaczający świat może być bardzo przytłaczający. Marta Młodawska Domowa Księgarnia

„Siedem minut po północy” Patrick Ness

siedem minut

 

  • Diana Chmiel
Cieszę się, że niektóre historie do mnie wracają. Siedem minut po północy przeczytałam dawno temu, (choć wydane zostało w 2013 roku, więc to raptem trzy lata). Nie zapomnę momentu, kiedy wzięłam ją z półki w bibliotece, pamiętam swoje zdziwienie, że książka niby dla młodzieży, a tu takie straszne ilustracje; byłam mocno zaintrygowana. Przeczytałam ją od razu, jak tylko przyszłam do domu. Historia napisana przez Patricka Nessa, a wymyślona przez Siobhan Dowd okazała się fenomenalna pod każdym względem.

Trzynastoletni Connor mógłby być typowym nastolatkiem, ze wszystkimi plusami i minusami tego wieku, gdyby nie dwie rzeczy. Mama chora na raka i potwór w ogrodzie. Choroba matki określa życie chłopca i jego relacje z rówieśnikami. Potwór pojawia się siedem minut po północy, by żądać od chłopca czegoś, co naprawdę go przeraża – prawdy. Jak Connor poradzi sobie z potworem, jak potwór zmusi Connora do wyznania prawdy, co jest prawdą i jak te wszystkie rzeczy się łączą – musicie przeczytać, żeby się dowiedzieć. Trudno napisać coś więcej o fabule, bo jest skonstruowana tak, że opisując jeden element, zawsze zaczepi się o kilka innych. To spójny świat, w którym nic nie jest zbędne, każde zdanie autora ma cel, każdy przedmiot jest po coś, każda sytuacja ma sens.

Na samym początku napisałam, że książka jest fenomenalna. Na to składa się kilka rzeczy. Po pierwsze pomysł. Pojawia się tutaj w relacji dziecko-chory rodzic coś nowego i ten jeden element powoduje, że historia staje się wyjątkowa. Wszystkie wydarzenia prowadzą nas ku końcowi, który zaskakuje, zdumiewa, ale też nami wstrząsa i każe spojrzeć na znane rzeczy w nowy sposób. Opowieść jest o trzynastoletnim chłopcu, ale to historia mroczna i przejmująca, mówiąca o bólu, stracie i nieszczęściu. To trudna historia, a przez to jeszcze bardziej poruszająca. Dzięki perfekcyjnemu wykonaniu, pomysł przerodził się w prawdziwą opowieść. Patrick Ness stanął na wysokości zadania i doskonale przedstawił pomysł Siobhan Dowd. Od samego początku, od pierwszego zdania historia nas wciąga i nie puszcza, aż będzie koniec. Prosty, bezpośredni styl, bez żadnych ulepszaczy i upiększaczy, cały czas podtrzymuje w nas niepokój. Poznajemy kolejne wydarzenia, i niby wiemy już, o czym czytamy, niby możemy się już domyślać, co może się wydarzyć – ale w dalszym ciągu przewracamy kartki z niepokojem. Trzecim elementem, który buduje wyjątkowość tej książki są ilustracje. Ilustracje, które nie są tutaj jedynie dodatkiem – one tworzą tę historię na równi z tekstem. Jim Kay, ich twórca, wziął przebijający w tekście niepokój i jeszcze bardziej go podkręcił. Razem, tekst i grafiki, sprawiają wrażenie, jakby to był jakiś horror, albo bardzo przerażająca historia, a nie opowieść o chłopcu z chorą mamą. A jednak.

Siedem minut po północy to przepiękna, wzruszająca, ale przede wszystkim tak bardzo prawdziwa opowieść. Dowód na to, że o rzeczach trudnych, bolesnych i przerażających, można opowiadać bez zbędnej podniosłości, popadania w dramatyzm, moralizatorstwo czy dobrej rady. To wspaniała lekcja życia, odwagi, nadziei i oswajania smutku. Tak jak już pisałam – absolutnie fenomenalna. Wszystkie elementy – pomysł, wykonanie, grafika – tworzą historię, której długo nie zapomnicie. To taka książka, którą chcesz mieć i co jakiś czas do niej wracać. Która ukoi cię w twoim smutku, doda nadziei i siły. Piękna, piękna rzecz.

1 grudnia odbył się w Warszawie specjalny pokaz filmu Siedem minut po północy, a dzięki Regałowi Nowości miałam okazję na nim być. Tak jak napisałam na samym początku, cieszę się, kiedy pewne historie do mnie wracają. Cieszę się tym bardziej, że powstał film na podstawie książki, którą każdy powinien znać. A wiadomo – jest film, zrobi się szum, więc i po książkę sięgnie więcej osób. Dla mnie w każdym razie, po lekturze i seansie, Siedem minut po północy pozostanie historią, która zdecydowanie lepiej brzmi na papierze niż na ekranie.

Film i książka to dwa skrajnie odmienne media, które jednak mogą pokazać znakomitą opowieść w bardzo dobry sposób, sięgając jedynie po różne środki. W książce autor ma tę przewagę, że może napisać, co bohater czuje lub myśli. Reżyser musi to pokazać. I o ile Patrickowi Nessowi jako autorowi udało się znakomicie, jako scenarzyście już nie do końca. Scenarzyści powinni być bajarzami, w końcu chodzi o to, by dobrze opowiedzieć historię. W książce mamy zdania, które wbijają nas w fotel; momenty, które odkrywają przed nami jakieś fragmenty rzeczywistości, miejsca, w którym nagle rozumiemy więcej. Obserwujemy przemianę Connora, uczestniczymy w niej, dlatego jest dla nas tak bardzo emocjonalna. Bo odkrywamy prawdę razem z nim.

W filmie tego wszystkiego zabrakło. Patrick Ness doskonale napisał historię, ale nie wiem, na ile rozumie język filmowy. Mam wrażenie, że wydawało mu się, że wystarczy wziąć scenę z książki i ją nakręcić, zrobić tak kilka razy i powstanie doskonały film. Niestety tak to nie działa. Owszem, powstał film piękny wizualnie, z kilkoma dobrymi momentami, może nawet w jakiś sposób wzruszający, ale jednocześnie jest to film dosyć przewidywalny, niebudujący więzi emocjonalnej z bohaterem, niepokazujący jego przemiany. Wszystkie rzeczy, które widz powinien czuć, dostał odgórnie, film nie stawia odbiorcy żadnych pytań w trakcie oglądania. Tak jakby skupienie twórców poszło na to, by przedstawić chronologicznie wydarzenia z książki, ignorując to, co w niej najważniejsze, czyli emocje.

Poruszająca i głęboka opowieść, która zapada w pamięci czytelnika, została tutaj przedstawiona dosyć płytko i nieumiejętnie. Twórcy skupili się bardziej na formie, niż treści. W efekcie mamy bardzo ładny film, z ciekawymi efektami (opowieści ilustrowane akwarelami – bezbłędne!), ale na poziomie emocjonalnym film w ogóle nie dorównuje książce. Ostatecznie może ciężko mi to oceniać, bo znam książkę i przez jej pryzmat patrzę na film. Ale pamiętam swój zachwyt nad tekstem i chciałam tak samo zachwycona i wzruszona wyjść z kina. Niestety tak się nie stało. W książce wszystko jest jasne – kto jest bohaterem, z jakimi emocjami mamy do czynienia, czym tak naprawdę jest potwór i co symbolizuje, i dlaczego tak, a nie inaczej. Rozumiemy, jaki jest cel tej opowieści. Po filmie mam wrażenie, że jedynym celem twórców było wzruszenie mnie małym chłopcem i jego chorą mamą, na dodatek za pomocą dosyć oczywistych narzędzi filmowych. A kiedy ktoś mi mówi, że mam być wzruszona, zamiast sprawić, że będę, to ja raczej się go nie słucham.

Doceniam fakt przeniesienia tej opowieści na ekran. Niech leci w świat. Ale zanim wybierzecie się do kina, przeczytajcie książkę i zachwyćcie się nią. Diana Chmiel Bardziej lubię książki niż ludzi

„Za rok o tej porze” Monika Sawicka

Za rok o tej porze Monika Sawicka Replika

  • Marta Młodawska
„Za rok o tej porze” to kontynuacja książki „Dobrze, że jesteś”. Tym samym, autorka sprawiła prezent swoim wiernym czytelniczkom, nakreślając dalsze losy Kornelii.

Kornelia, młoda kobieta po przejściach, wciąż stara się iść przez życie z podniesioną głową. Jej sercem wciąż targa cała masa emocji. Nadal rozpaczliwie poszukuje oparcia, zrozumienia i troski.

„Za rok o tej porze” to porcja nowych przemyśleń z obszaru psychologii oraz filozofii. Wszystko to wymieszane z mającymi motywować cytatami, a także rozważaniami głównej bohaterki, która wciąż nie może zaznać spokoju.

Pojawiają się nowe wątki i cała masa refleksji. Kto czytał „Dobrze, że jesteś”, z pewnością chętnie po raz kolejny spotka się z Kornelią. Być może jej rozważania sprawią, że ktoś poczuje się lepiej. Książka sprawia wrażenie nieuporządkowanej, ale ten stan rzeczy dobrze współgra z chaosem dziejącym się w głowie i życiu głównej bohaterki.

Monika Sawicka znów porusza tematy dotyczące przemocy domowej, toksycznej miłości czy śmierć najbliższej osoby. Stara się przekonać swoje czytelniczki, że warto żyć i wierzyć w miłość oraz ludzi, pomimo nękających nas przeciwności losu. Marta Młodawska Domowa Księgarnia

„Stacja Jagodno. Serce z bibuły” Karolina Wilczyńska

Stacja Jagodno. Serce z bibuły Karolina Wilczyńska

  • Marta Młodawska
„Serce z bibuły” pióra Karoliny Wilczyńskiej to czwarta część sagi Stacja Jagodno, która właśnie trafiła do księgarń. Czterotomowa opowieść o kobietach, pełna radości i smutków dnia codziennego, od jakiegoś czasu pozwala rzeszom czytelniczek przenieść się do świata, w którym same chciałyby żyć.

Życie w Jagodnie płynie swoim rytmem. Wieś wciąż jest świadkiem różnych zakrętów losu. Tym razem główną bohaterką wydarzeń staje się Jadwiga.

Kobieta po nagłej śmierci męża musi zapewnić byt sobie i swoim dzieciom. Nieoczekiwana pomoc przyjdzie do niej ze strony kogoś, kogo nawet nie zna. Czy ta pomocna dłoń naprawdę będzie dla niej wsparciem?

Marzena stara się podnieść przyjaciółkę na duchu po stracie pracy. Robi wszystko, by Tamara zainteresowała się jej najnowszym projektem. Do pomocy wciąga wszystkie kobiety bliskie sercu Tamary. Małgorzata z kolei stara się umocnić w swojej samodzielności i wytrwać w swoich postanowieniach. Katarzyna zaś jest dopiero na początku swojej drogi do szczęścia. Czy wytrwa?

Czytając „Serce z bibuły” miałam wrażenie, że to najbardziej feministyczna odsłona tej historii. Każda ze znanych i nowych bohaterek cyklu bierze sprawy w swoje ręce. Mimo niepowodzeń, załamań i okrutnych niespodzianek od losu te, tak różne od siebie kobiety, nie poddają się, idą naprzód, początkowo niepewnie, w końcu z podniesionym czołem i uśmiechem na ustach.

Historia Jadwigi, losy Katarzyny czy perypetie Marzeny i Tamary są opowieściami o kobietach, które dzięki wsparciu życzliwych im osób prostują swoje ścieżki życia, mając jednocześnie w sercu nadzieję i chęć do działania.

Karolina Wilczyńska stworzyła sagę o ludziach zwyczajnych, prostych, targanych różnorakimi emocjami, którzy błądzą i nie zawsze postępują uczciwe. Właśnie to sprawia, że osoba oddająca się lekturze, tak bardzo identyfikuje się z wykreowanymi tu bohaterami. Marta Młodawska Domowa Księgarnia

„Karmelowa jesień” Aleksandra Tyl

Karmelowa jesień Aleksandra Tyl

  • Beata Wasilewska
Jesień niejedno ma oblicze. Od pięknego, słonecznego i obsypanego dywanem z różnokolorowych liści po szare, deszczowe i ponure z parą kaloszy u progu. A co byście powiedzieli na jesień spędzoną po trosze w hiszpańskiej scenerii? Brzmi dobrze? W takim razie czas na podróż z bohaterami najnowszej powieści Aleksandry Tyl „Karmelowa jesień”.

Jest to kontynuacja wydarzeń przedstawionych w powieści „Magiczne lato”. Jeśli znacie poprzednią opowieść z pewnością będzie Wam łatwiej zrozumieć wszystkie niuanse fabularne. Nie miałam okazji przeczytać wcześniejszej książki autorki, ale udało mi się płynnie wejść w wykreowany przez nią świat. Głównie za sprawą przyjemnej narracji, lekkości pióra pisarki i elementom humorystycznym, które pojawiały się, co jakiś czas, by zrównoważyć całkiem poważną tematykę.

W „Karmelowej jesieni” poznajemy losy Marianny, która niespodziewanie, i w tragicznych okolicznościach, traci bliskich. Młoda kobieta przeżywa chwile załamania, nie wie jak poradzić sobie ze śmiercią rodziców i ukochanej babci. Do tej pory żyła spokojnie, bez większych problemów, trochę „pod kloszem” rozpostartym nad nią przez rodzinę i przyjaciół. Marianna jeszcze nie wie, że los postanowił pokazać jej jak dorosnąć i zacząć żyć pełnią życia. Pierwszym krokiem okazuje się odkrycie, że ojciec bohaterki regularnie przesyłał pieniądze pewnej mieszkance Sewilli. Marianna postanawia wyjaśnić rodzinną tajemnicę, wyjeżdża do Hiszpanii, a tam trafia w sam środek perypetii kilku starszych pań prowadzących podupadłą kawiarnię. Zaangażowana w życie tancerek flamenco powoli zaczyna odkrywać zupełnie inny świat kobiet, które próbują poradzić sobie z samotnością i przemijaniem. W wyniku pewnej niepisanej umowy Marianna decyduje się pomóc w odbudowaniu świetności lokalu, wykorzystuje swoje umiejętności cukiernicze i poddaje się atmosferze urokliwej stolicy Andaluzji.

W książce nie brakuje hiszpańskiego klimatu, spacerów po uliczkach miasta, przejażdżek dorożką wśród turystycznych atrakcji, spotkań w kawiarniach i barach oferujących smakowite tapas. Trochę blichtru towarzyszącego śmietance towarzyskiej Sewilli, ale także prostego i mniej ładnego życia mieszkańców ponurego osiedla, którego raczej nie pokazuje się turystom. Jednak świat ten można upiększyć, wbrew wszystkim i wszystkiemu, szanując wspomnienia, spełniając najskrytsze marzenia nawet wtedy, jeśli wydaje nam się, że lepiej jest żyć z dnia na dzień.

„Karmelowa jesień” to pozytywna powieść obyczajowa, bardzo kobieca i delikatna. Opowieść o tym, że warto mieć marzenia i dążyć do ich spełnienia. O życiu, które zaskakuje nas samych i potrafi poruszyć nasze zmysły nawet, jeśli były skrzętnie ukryte za stertą porzuconych nadziei. Zgodnie z hiszpańską filozofią zamkniętą w słowie sobremesa.

Przeczytałam powieść Aleksandry Tyl z przyjemnością, w karmelowym jesiennym nastroju, w opozycji do szarej aury za moim oknem. Niejednokrotnie nabrałam ochotę na opisywane słodkości, na posłuchanie hiszpańskich rytmów, a nawet na spotkanie z pewnym…duchem.

Podobało mi się, że poza głównym wątkiem fabularnym, występowały w powieści także wątki poboczne, różne postaci i zmieniająca się sceneria. No i otwarte, niedopowiedziane zakończenie sugerujące kontynuację losów głównych bohaterów książki.

Było „Magiczne lato”, „Karmelowa jesień”, to może teraz czas na wiosenne porywy serc? Kto wie? Ostatnie słowo należy do autorki. W każdym razie ja nie mam nic przeciw temu.

Polecam „Karmelową jesień” z jej smakiem, który wyda Wam się kwintesencją pory roku aktualnie towarzyszącej nam za oknem. Ciepła i optymistyczna lektura w sam raz na spokojne wieczory. Beata Wasilewska Słowa jak marzenia

„Otulone ciemnością” Hanna Greń

Otulone ciemnością Hanna Greń

  • Marta Młodawska
„Otulone ciemnością” Hanny Greń to narracja pełna tajemnicy, niedomówień i zaskakujących zwrotów akcji.

Swoich stałych czytelników autorka przyzwyczaiła już do tego, że jej kryminalne historie to połączenie świata przestępczego z zazębiającą się z nią policyjną codziennością. Obie te płaszczyzny są pełne brutalności, rynsztokowego języka i twardych reguł gry, którym nie powinno się przeciwstawiać.

Tym razem, do zabójstwa dochodzi w Cieszynie. Ofiarą jest młoda kobieta, a okoliczności, w jakich ją znaleziono, w połączeniu z faktem, w jaki sposób sprawca pozostawił jej ciało, wprawiają w konsternację miejscowych policjantów.

Sprawę zabójstwa prowadzi intrygująca i bardzo profesjonalna komisarz policji Benita Herrera. Kobieta silna i wzbudzająca respekt wśród swoich podwładnych. Jej pierwsze przypuszczenia, co do osoby mordercy, okazują się bezpodstawne. Na dodatek wszystkie tropy, na jakie natrafia pani komisarz okazują się prowadzić donikąd. Czy Benicie uda się znaleźć mordercę? Czy fascynujący ją znany biznesmen o podejrzanej reputacji rzeczywiście nie jest zamieszany w morderstwo?

Najnowsza powieść Hanny Greń naprawdę was zaskoczy. Mam wrażenie, że autorka z każdą swoją kolejną książką coraz lepiej czuje się w swojej skórze. Mylenie tropów, gmatwanie i kluczenie wychodzą jej z nadzwyczajną łatwością. A to wszystko razem przekłada się na niebywale interesującą, a jednocześnie niezwykle spójną historię kryminalną. Marta Młodawska Domowa Księgarnia

„Jesień magii” Dorota Wieczorek

Jesien magii Dorota Wieczorek

 

  • Marta Młodawska
Dorota Wieczorek, autorka książek fantasy dla młodzieży powraca z oryginalną powieścią.

„Jesień magii” to historia nastoletniej Mallory, w której życiu dzieją się bardzo dziwne rzeczy. Ma wrażenie, że jej ojciec coś przed nią ukrywa a sny, które śni są tak naprawdę rzeczywistością, która się spełnia. Nie wie jeszcze, że te nocne wizje są przepustką do innego świata, którego jest integralną częścią.

Historia nastolatki to próba wniesienia czegoś nowego do literatury dziecięcej i młodzieżowej. Z jednoczesnym oddaniem hołdu pewnym postaciom, wątkom i zdarzeniom z najważniejszych dzieł literatury fantasy.

Dorota Wieczorek, czerpiąc z tego bogatego źródła, stworzyła dopracowaną fabułę, w której każdy szczegół i element układanki ma swoje wyznaczone miejsce. Poprzez wplecenie legendarnej bajki o śpiącej królewnie zyskała efekt tajemnicy. Sprawiła, że młody czytelnik będzie się głowił nad książką. Jej kolejne karty oraz zakończenie będą dla niego zagadką.

Cała opowieść ma też bardziej uniwersalne przesłanie. Nastolatka uświadamia sobie, czym jest odpowiedzialność za samą siebie oraz innych. Wzrasta także jej świadomość, co do czekających ją trudów życia w przyszłości. Autorka, w specyficzny sposób poruszyła kwestie kontaktów dzieci z rodzicami, nieporozumień, kłótni, chęci chronienia własnego dziecka przed okrutną rzeczywistością.

„Jesień magii” to klarowna i wciągająca konsolidacja fantastyki, baśni z dydaktycznym przesłaniem. To także dobrze napisana historia oraz ciekawie wykreowani bohaterowie, z którymi młody czytelnik z chęcią będzie się identyfikował. Marta Młodawska Domowa Księgarnia

„Wandzia Węszynos i cienie z doliny” Agnieszka Urbańska

Wandzia Węszynos i cienie z doliny Agnieszka Urbańska

  • Marta Młodawska
Wandzia Węszynos, bardzo dociekliwa mała detektyw, powraca w kolejnej odsłonie swoich perypetii. Autorka przygód tej rezolutnej kilkulatki również nie daje powodów do rozczarowania. Wykreowana przez nią postać emanuje energią, zaraża optymizmem i zachęca nasze dzieci do czytania.

Tym razem Wandzia, wraz z przyjaciółmi i swoją klasą, wyjeżdża na zieloną szkołę. Czas płynie im miło i przyjemnie z dala od murów szkoły aż do chwili, kiedy Wandzię zaczyna swędzieć nos. Dla niej, jej przyjaciół oraz małych czytelników to znak, że rozpoczyna się kolejna przygoda.

I rzeczywiście. W pensjonacie zaczynają się dziać zaskakujące rzeczy, ktoś znika, ktoś podejrzanie się zachowuje. Na dodatek z pobliskiej doliny dochodzą dziwne dźwięki, a Wandzia i jej przyjaciele widzą cienie. Trochę to wszystko jest straszne, ale instynkt Wandzi, jej odwaga i wrodzona ciekawość pozwalają paczce przyjaciół rozwiązać zagadkę.

Ujęło mnie w jaki sposób Agnieszka Urbańska oswaja z dziećmi zjawiska zachodzące w świecie. Poprzez losy Wandzi pokazuje, że dziecięca wyobraźnia to niezwykle ważna, ale i potężna zdolność. Dlaczego o tym mówię? Ponieważ wszystko, co doprowadza do śledztwa dzieciaków opisanego w książce, ma źródło w ich wyobraźni. Oczywiście, dużą rolę gra tutaj dziecięcy brak wiedzy, ale nie on jest tu najistotniejszy. Najważniejsze jest to, że autorka potrafi doskonale wcielić się w dziecko, utożsamić się z nim, a wszystko po to, by napisać taką historię, która przykuje nasze pociechy do papieru na długie godziny.

Agnieszka Urbańska napisała kolejną świetną książkę. W fabułę historii dla dzieci wplotła zabawną, a jednocześnie pouczającą opowieść. Jest ona nie tylko interesująca dla młodego czytelnika, ale też pełna humoru i zabawy. I co równie ważne jest dostosowana do potrzeb i świata współczesnych kilkulatków. Marta Młodawska Domowa Księgarnia

„Kuchnia miłości” Fritzi Paul

Kuchnia miłości Fritzi Paul

  • Beata Wasilewska
Nigdzie nie spieszyć się i chłonąć słodkie życie wszystkimi zmysłami. Choć przez jedną chwilę spróbować słynnego włoskiego la dolce vita, usiąść przy kawiarnianym stoliku z filiżanką espresso lub szklaneczką wina i podziwiać piękne widoki. Takie marzenia umościły sobie miejsce w moim umyśle po lekturze powieści „Kuchnia miłości” autorstwa Fritzi Paul, pisarki i dziennikarki mieszkającej na stałe w Berlinie. 

Włoskiemu stylowi życia poświęcono przez lata niezliczoną ilość książek i filmów. Dzięki temu Włochy kojarzą nam się niezmiennie z niesamowitymi krajobrazami, historią wyłaniającą się niemal z każdego zakątka i oryginalną kuchnią, którą zna cały świat. Fritzi Paul postanowiła oderwać swoich czytelników od codzienności i zabrać ich w piękną wakacyjną podróż na południe Włoch, do Kampanii. Za przewodnika dając bohaterkę swojej powieści, młodą kobietę, która musiała wyjechać z Berlina, żeby na nowo odnaleźć sens życia i uwierzyć w miłość.

Pewnego dnia na berlińskim pchlim targu Mia Kern zostaje obdarowana niecodziennym prezentem. Zaprzyjaźniony Włoch Francesco wręcza jej ręcznie napisaną książkę kucharską, która była kiedyś prezentem ślubnym. Mia pragnie dowiedzieć się o niej jak najwięcej, o ludziach których historie zostały wplecione pomiędzy kulinarne przepisy. W tym celu wyrusza do Włoch, a do wspólnej podróży namawia przyjaciółkę i jej synka.

W klimacie nadmorskiej miejscowości na Wybrzeżu Amalfi kobiety spędzą niezapomniane dni i noce, wypełnione po brzegi prostą radością, uśmiechem ludzi, nieskomplikowanymi czynnościami, muzyką i smakiem włoskiej kuchni. Pod opiekuńczymi skrzydłami niezwykłej Mammy Rosy, Mia obudzi w sobie głód miłości, pragnienie życia bez zbędnych ograniczeń oraz kulinarne powołanie docenione przez mieszkańców Positano. Proste życie, rozmowy, wspólne gotowanie i domowe posiłki stanowią tło dla rozterek duchowych bohaterek powieści.

Chociaż początkowo wydaje się, że „Kuchnia miłości” jest kolejną typową historią miłosną to okazuje się ona doskonałą mieszanką pięknej, wakacyjnej przygody, cudownych krajobrazów, dobrego nastroju płynącego z nieskrępowanej radości bycia razem z ludźmi, którzy cieszą się każdą chwilą. Jej lektura powoduje, że czytając czujemy się naprawdę dobrze. Poza tym powieść pozwala nam przeżywać w pełni kuchnię włoską. Nie tę spopularyzowaną w postaci nieśmiertelnej pizzy i makaronu, ale pełną aromatów, ziół i połączeń smaków, których nikt nie jest w stanie odmówić. Zresztą nie powinien, bo według prostej włoskiej filozofii życia „odmówienie jedzenia jest bardzo niegrzeczne”.

Wraz z bohaterką poznajemy kolejne przepisy na posiłki, które trafią w gust niejednego smakosza i znawcy kuchennego rzemiosła. Mia kroi cebulę, gotuje ziemniaki, obiera kraby i panieruje oliwki do antipasto. Prowadzi przy tym ciekawe rozmowy z różnymi ludźmi i powoli zaczyna rozumieć, że miłość jest jak książka czytana do ostatniego rozdziału.

„Kuchnia miłości” to powieść lekka jak posiłek spożywany w piękny wakacyjny dzień. To bilet wstępu do prawdziwych Włoch, które możemy zwiedzić siedząc w swoim fotelu. Kulinarnie, kulturowo i zwyczajnie – ludzko. Fritzi Paul barwnie opisuje krajobrazy, buduje klimat małej włoskiej społeczności, wprowadza postacie pełne energii i pozytywnego nastawienia do życia. Tego samego życia, które potrafi przynieść niespodzianki, nie zawsze przez nas oczekiwane.

Jeśli kiedykolwiek byliście na południu Włoch, cieszyliście się smakiem potraw tworzonych według starych rodzinnych przepisów „Kuchnia miłości” bez wątpienia jest dla Was. Ale jeśli jeszcze nie mieliście okazji zwiedzić Italii, po przeczytaniu książki z pewnością zapragniecie udać się w podróż taką jak Mia. Zanim to jednak nastąpi może odkryjecie w sobie talent kulinarny, albo zechcecie wypróbować klika włoskich przepisów? Fritzi Paul umieściła je na końcu książki, tym samym idealnie zamykając tę literacką podróż.

„Kuchnię miłości” czyta się molto bene. Lektura zachęca do włoskiego życia, które potrafi oczarować każdego i sprawić, że mamy apetyt na wszystko. Dzięki niej, podobnie jak bohaterka, odkryjemy na nowo radość życia, jedzenia i uroki codzienności. Beata Wasilewska Słowa jak marzenia

Przewiń do góry strony