Najciekawsze informacje z rynku:
Regał Nowości » Recenzje (strona 2)

Recenzje

„Siedem minut po północy” Patrick Ness

siedem minut

 

  • Diana Chmiel
Cieszę się, że niektóre historie do mnie wracają. Siedem minut po północy przeczytałam dawno temu, (choć wydane zostało w 2013 roku, więc to raptem trzy lata). Nie zapomnę momentu, kiedy wzięłam ją z półki w bibliotece, pamiętam swoje zdziwienie, że książka niby dla młodzieży, a tu takie straszne ilustracje; byłam mocno zaintrygowana. Przeczytałam ją od razu, jak tylko przyszłam do domu. Historia napisana przez Patricka Nessa, a wymyślona przez Siobhan Dowd okazała się fenomenalna pod każdym względem.

Trzynastoletni Connor mógłby być typowym nastolatkiem, ze wszystkimi plusami i minusami tego wieku, gdyby nie dwie rzeczy. Mama chora na raka i potwór w ogrodzie. Choroba matki określa życie chłopca i jego relacje z rówieśnikami. Potwór pojawia się siedem minut po północy, by żądać od chłopca czegoś, co naprawdę go przeraża – prawdy. Jak Connor poradzi sobie z potworem, jak potwór zmusi Connora do wyznania prawdy, co jest prawdą i jak te wszystkie rzeczy się łączą – musicie przeczytać, żeby się dowiedzieć. Trudno napisać coś więcej o fabule, bo jest skonstruowana tak, że opisując jeden element, zawsze zaczepi się o kilka innych. To spójny świat, w którym nic nie jest zbędne, każde zdanie autora ma cel, każdy przedmiot jest po coś, każda sytuacja ma sens.

Na samym początku napisałam, że książka jest fenomenalna. Na to składa się kilka rzeczy. Po pierwsze pomysł. Pojawia się tutaj w relacji dziecko-chory rodzic coś nowego i ten jeden element powoduje, że historia staje się wyjątkowa. Wszystkie wydarzenia prowadzą nas ku końcowi, który zaskakuje, zdumiewa, ale też nami wstrząsa i każe spojrzeć na znane rzeczy w nowy sposób. Opowieść jest o trzynastoletnim chłopcu, ale to historia mroczna i przejmująca, mówiąca o bólu, stracie i nieszczęściu. To trudna historia, a przez to jeszcze bardziej poruszająca. Dzięki perfekcyjnemu wykonaniu, pomysł przerodził się w prawdziwą opowieść. Patrick Ness stanął na wysokości zadania i doskonale przedstawił pomysł Siobhan Dowd. Od samego początku, od pierwszego zdania historia nas wciąga i nie puszcza, aż będzie koniec. Prosty, bezpośredni styl, bez żadnych ulepszaczy i upiększaczy, cały czas podtrzymuje w nas niepokój. Poznajemy kolejne wydarzenia, i niby wiemy już, o czym czytamy, niby możemy się już domyślać, co może się wydarzyć – ale w dalszym ciągu przewracamy kartki z niepokojem. Trzecim elementem, który buduje wyjątkowość tej książki są ilustracje. Ilustracje, które nie są tutaj jedynie dodatkiem – one tworzą tę historię na równi z tekstem. Jim Kay, ich twórca, wziął przebijający w tekście niepokój i jeszcze bardziej go podkręcił. Razem, tekst i grafiki, sprawiają wrażenie, jakby to był jakiś horror, albo bardzo przerażająca historia, a nie opowieść o chłopcu z chorą mamą. A jednak.

Siedem minut po północy to przepiękna, wzruszająca, ale przede wszystkim tak bardzo prawdziwa opowieść. Dowód na to, że o rzeczach trudnych, bolesnych i przerażających, można opowiadać bez zbędnej podniosłości, popadania w dramatyzm, moralizatorstwo czy dobrej rady. To wspaniała lekcja życia, odwagi, nadziei i oswajania smutku. Tak jak już pisałam – absolutnie fenomenalna. Wszystkie elementy – pomysł, wykonanie, grafika – tworzą historię, której długo nie zapomnicie. To taka książka, którą chcesz mieć i co jakiś czas do niej wracać. Która ukoi cię w twoim smutku, doda nadziei i siły. Piękna, piękna rzecz.

1 grudnia odbył się w Warszawie specjalny pokaz filmu Siedem minut po północy, a dzięki Regałowi Nowości miałam okazję na nim być. Tak jak napisałam na samym początku, cieszę się, kiedy pewne historie do mnie wracają. Cieszę się tym bardziej, że powstał film na podstawie książki, którą każdy powinien znać. A wiadomo – jest film, zrobi się szum, więc i po książkę sięgnie więcej osób. Dla mnie w każdym razie, po lekturze i seansie, Siedem minut po północy pozostanie historią, która zdecydowanie lepiej brzmi na papierze niż na ekranie.

Film i książka to dwa skrajnie odmienne media, które jednak mogą pokazać znakomitą opowieść w bardzo dobry sposób, sięgając jedynie po różne środki. W książce autor ma tę przewagę, że może napisać, co bohater czuje lub myśli. Reżyser musi to pokazać. I o ile Patrickowi Nessowi jako autorowi udało się znakomicie, jako scenarzyście już nie do końca. Scenarzyści powinni być bajarzami, w końcu chodzi o to, by dobrze opowiedzieć historię. W książce mamy zdania, które wbijają nas w fotel; momenty, które odkrywają przed nami jakieś fragmenty rzeczywistości, miejsca, w którym nagle rozumiemy więcej. Obserwujemy przemianę Connora, uczestniczymy w niej, dlatego jest dla nas tak bardzo emocjonalna. Bo odkrywamy prawdę razem z nim.

W filmie tego wszystkiego zabrakło. Patrick Ness doskonale napisał historię, ale nie wiem, na ile rozumie język filmowy. Mam wrażenie, że wydawało mu się, że wystarczy wziąć scenę z książki i ją nakręcić, zrobić tak kilka razy i powstanie doskonały film. Niestety tak to nie działa. Owszem, powstał film piękny wizualnie, z kilkoma dobrymi momentami, może nawet w jakiś sposób wzruszający, ale jednocześnie jest to film dosyć przewidywalny, niebudujący więzi emocjonalnej z bohaterem, niepokazujący jego przemiany. Wszystkie rzeczy, które widz powinien czuć, dostał odgórnie, film nie stawia odbiorcy żadnych pytań w trakcie oglądania. Tak jakby skupienie twórców poszło na to, by przedstawić chronologicznie wydarzenia z książki, ignorując to, co w niej najważniejsze, czyli emocje.

Poruszająca i głęboka opowieść, która zapada w pamięci czytelnika, została tutaj przedstawiona dosyć płytko i nieumiejętnie. Twórcy skupili się bardziej na formie, niż treści. W efekcie mamy bardzo ładny film, z ciekawymi efektami (opowieści ilustrowane akwarelami – bezbłędne!), ale na poziomie emocjonalnym film w ogóle nie dorównuje książce. Ostatecznie może ciężko mi to oceniać, bo znam książkę i przez jej pryzmat patrzę na film. Ale pamiętam swój zachwyt nad tekstem i chciałam tak samo zachwycona i wzruszona wyjść z kina. Niestety tak się nie stało. W książce wszystko jest jasne – kto jest bohaterem, z jakimi emocjami mamy do czynienia, czym tak naprawdę jest potwór i co symbolizuje, i dlaczego tak, a nie inaczej. Rozumiemy, jaki jest cel tej opowieści. Po filmie mam wrażenie, że jedynym celem twórców było wzruszenie mnie małym chłopcem i jego chorą mamą, na dodatek za pomocą dosyć oczywistych narzędzi filmowych. A kiedy ktoś mi mówi, że mam być wzruszona, zamiast sprawić, że będę, to ja raczej się go nie słucham.

Doceniam fakt przeniesienia tej opowieści na ekran. Niech leci w świat. Ale zanim wybierzecie się do kina, przeczytajcie książkę i zachwyćcie się nią. Diana Chmiel Bardziej lubię książki niż ludzi

„Za rok o tej porze” Monika Sawicka

Za rok o tej porze Monika Sawicka Replika

  • Marta Młodawska
„Za rok o tej porze” to kontynuacja książki „Dobrze, że jesteś”. Tym samym, autorka sprawiła prezent swoim wiernym czytelniczkom, nakreślając dalsze losy Kornelii.

Kornelia, młoda kobieta po przejściach, wciąż stara się iść przez życie z podniesioną głową. Jej sercem wciąż targa cała masa emocji. Nadal rozpaczliwie poszukuje oparcia, zrozumienia i troski.

„Za rok o tej porze” to porcja nowych przemyśleń z obszaru psychologii oraz filozofii. Wszystko to wymieszane z mającymi motywować cytatami, a także rozważaniami głównej bohaterki, która wciąż nie może zaznać spokoju.

Pojawiają się nowe wątki i cała masa refleksji. Kto czytał „Dobrze, że jesteś”, z pewnością chętnie po raz kolejny spotka się z Kornelią. Być może jej rozważania sprawią, że ktoś poczuje się lepiej. Książka sprawia wrażenie nieuporządkowanej, ale ten stan rzeczy dobrze współgra z chaosem dziejącym się w głowie i życiu głównej bohaterki.

Monika Sawicka znów porusza tematy dotyczące przemocy domowej, toksycznej miłości czy śmierć najbliższej osoby. Stara się przekonać swoje czytelniczki, że warto żyć i wierzyć w miłość oraz ludzi, pomimo nękających nas przeciwności losu. Marta Młodawska Domowa Księgarnia

„Stacja Jagodno. Serce z bibuły” Karolina Wilczyńska

Stacja Jagodno. Serce z bibuły Karolina Wilczyńska

  • Marta Młodawska
„Serce z bibuły” pióra Karoliny Wilczyńskiej to czwarta część sagi Stacja Jagodno, która właśnie trafiła do księgarń. Czterotomowa opowieść o kobietach, pełna radości i smutków dnia codziennego, od jakiegoś czasu pozwala rzeszom czytelniczek przenieść się do świata, w którym same chciałyby żyć.

Życie w Jagodnie płynie swoim rytmem. Wieś wciąż jest świadkiem różnych zakrętów losu. Tym razem główną bohaterką wydarzeń staje się Jadwiga.

Kobieta po nagłej śmierci męża musi zapewnić byt sobie i swoim dzieciom. Nieoczekiwana pomoc przyjdzie do niej ze strony kogoś, kogo nawet nie zna. Czy ta pomocna dłoń naprawdę będzie dla niej wsparciem?

Marzena stara się podnieść przyjaciółkę na duchu po stracie pracy. Robi wszystko, by Tamara zainteresowała się jej najnowszym projektem. Do pomocy wciąga wszystkie kobiety bliskie sercu Tamary. Małgorzata z kolei stara się umocnić w swojej samodzielności i wytrwać w swoich postanowieniach. Katarzyna zaś jest dopiero na początku swojej drogi do szczęścia. Czy wytrwa?

Czytając „Serce z bibuły” miałam wrażenie, że to najbardziej feministyczna odsłona tej historii. Każda ze znanych i nowych bohaterek cyklu bierze sprawy w swoje ręce. Mimo niepowodzeń, załamań i okrutnych niespodzianek od losu te, tak różne od siebie kobiety, nie poddają się, idą naprzód, początkowo niepewnie, w końcu z podniesionym czołem i uśmiechem na ustach.

Historia Jadwigi, losy Katarzyny czy perypetie Marzeny i Tamary są opowieściami o kobietach, które dzięki wsparciu życzliwych im osób prostują swoje ścieżki życia, mając jednocześnie w sercu nadzieję i chęć do działania.

Karolina Wilczyńska stworzyła sagę o ludziach zwyczajnych, prostych, targanych różnorakimi emocjami, którzy błądzą i nie zawsze postępują uczciwe. Właśnie to sprawia, że osoba oddająca się lekturze, tak bardzo identyfikuje się z wykreowanymi tu bohaterami. Marta Młodawska Domowa Księgarnia

„Karmelowa jesień” Aleksandra Tyl

Karmelowa jesień Aleksandra Tyl

  • Beata Wasilewska
Jesień niejedno ma oblicze. Od pięknego, słonecznego i obsypanego dywanem z różnokolorowych liści po szare, deszczowe i ponure z parą kaloszy u progu. A co byście powiedzieli na jesień spędzoną po trosze w hiszpańskiej scenerii? Brzmi dobrze? W takim razie czas na podróż z bohaterami najnowszej powieści Aleksandry Tyl „Karmelowa jesień”.

Jest to kontynuacja wydarzeń przedstawionych w powieści „Magiczne lato”. Jeśli znacie poprzednią opowieść z pewnością będzie Wam łatwiej zrozumieć wszystkie niuanse fabularne. Nie miałam okazji przeczytać wcześniejszej książki autorki, ale udało mi się płynnie wejść w wykreowany przez nią świat. Głównie za sprawą przyjemnej narracji, lekkości pióra pisarki i elementom humorystycznym, które pojawiały się, co jakiś czas, by zrównoważyć całkiem poważną tematykę.

W „Karmelowej jesieni” poznajemy losy Marianny, która niespodziewanie, i w tragicznych okolicznościach, traci bliskich. Młoda kobieta przeżywa chwile załamania, nie wie jak poradzić sobie ze śmiercią rodziców i ukochanej babci. Do tej pory żyła spokojnie, bez większych problemów, trochę „pod kloszem” rozpostartym nad nią przez rodzinę i przyjaciół. Marianna jeszcze nie wie, że los postanowił pokazać jej jak dorosnąć i zacząć żyć pełnią życia. Pierwszym krokiem okazuje się odkrycie, że ojciec bohaterki regularnie przesyłał pieniądze pewnej mieszkance Sewilli. Marianna postanawia wyjaśnić rodzinną tajemnicę, wyjeżdża do Hiszpanii, a tam trafia w sam środek perypetii kilku starszych pań prowadzących podupadłą kawiarnię. Zaangażowana w życie tancerek flamenco powoli zaczyna odkrywać zupełnie inny świat kobiet, które próbują poradzić sobie z samotnością i przemijaniem. W wyniku pewnej niepisanej umowy Marianna decyduje się pomóc w odbudowaniu świetności lokalu, wykorzystuje swoje umiejętności cukiernicze i poddaje się atmosferze urokliwej stolicy Andaluzji.

W książce nie brakuje hiszpańskiego klimatu, spacerów po uliczkach miasta, przejażdżek dorożką wśród turystycznych atrakcji, spotkań w kawiarniach i barach oferujących smakowite tapas. Trochę blichtru towarzyszącego śmietance towarzyskiej Sewilli, ale także prostego i mniej ładnego życia mieszkańców ponurego osiedla, którego raczej nie pokazuje się turystom. Jednak świat ten można upiększyć, wbrew wszystkim i wszystkiemu, szanując wspomnienia, spełniając najskrytsze marzenia nawet wtedy, jeśli wydaje nam się, że lepiej jest żyć z dnia na dzień.

„Karmelowa jesień” to pozytywna powieść obyczajowa, bardzo kobieca i delikatna. Opowieść o tym, że warto mieć marzenia i dążyć do ich spełnienia. O życiu, które zaskakuje nas samych i potrafi poruszyć nasze zmysły nawet, jeśli były skrzętnie ukryte za stertą porzuconych nadziei. Zgodnie z hiszpańską filozofią zamkniętą w słowie sobremesa.

Przeczytałam powieść Aleksandry Tyl z przyjemnością, w karmelowym jesiennym nastroju, w opozycji do szarej aury za moim oknem. Niejednokrotnie nabrałam ochotę na opisywane słodkości, na posłuchanie hiszpańskich rytmów, a nawet na spotkanie z pewnym…duchem.

Podobało mi się, że poza głównym wątkiem fabularnym, występowały w powieści także wątki poboczne, różne postaci i zmieniająca się sceneria. No i otwarte, niedopowiedziane zakończenie sugerujące kontynuację losów głównych bohaterów książki.

Było „Magiczne lato”, „Karmelowa jesień”, to może teraz czas na wiosenne porywy serc? Kto wie? Ostatnie słowo należy do autorki. W każdym razie ja nie mam nic przeciw temu.

Polecam „Karmelową jesień” z jej smakiem, który wyda Wam się kwintesencją pory roku aktualnie towarzyszącej nam za oknem. Ciepła i optymistyczna lektura w sam raz na spokojne wieczory. Beata Wasilewska Słowa jak marzenia

„Otulone ciemnością” Hanna Greń

Otulone ciemnością Hanna Greń

  • Marta Młodawska
„Otulone ciemnością” Hanny Greń to narracja pełna tajemnicy, niedomówień i zaskakujących zwrotów akcji.

Swoich stałych czytelników autorka przyzwyczaiła już do tego, że jej kryminalne historie to połączenie świata przestępczego z zazębiającą się z nią policyjną codziennością. Obie te płaszczyzny są pełne brutalności, rynsztokowego języka i twardych reguł gry, którym nie powinno się przeciwstawiać.

Tym razem, do zabójstwa dochodzi w Cieszynie. Ofiarą jest młoda kobieta, a okoliczności, w jakich ją znaleziono, w połączeniu z faktem, w jaki sposób sprawca pozostawił jej ciało, wprawiają w konsternację miejscowych policjantów.

Sprawę zabójstwa prowadzi intrygująca i bardzo profesjonalna komisarz policji Benita Herrera. Kobieta silna i wzbudzająca respekt wśród swoich podwładnych. Jej pierwsze przypuszczenia, co do osoby mordercy, okazują się bezpodstawne. Na dodatek wszystkie tropy, na jakie natrafia pani komisarz okazują się prowadzić donikąd. Czy Benicie uda się znaleźć mordercę? Czy fascynujący ją znany biznesmen o podejrzanej reputacji rzeczywiście nie jest zamieszany w morderstwo?

Najnowsza powieść Hanny Greń naprawdę was zaskoczy. Mam wrażenie, że autorka z każdą swoją kolejną książką coraz lepiej czuje się w swojej skórze. Mylenie tropów, gmatwanie i kluczenie wychodzą jej z nadzwyczajną łatwością. A to wszystko razem przekłada się na niebywale interesującą, a jednocześnie niezwykle spójną historię kryminalną. Marta Młodawska Domowa Księgarnia

„Jesień magii” Dorota Wieczorek

Jesien magii Dorota Wieczorek

 

  • Marta Młodawska
Dorota Wieczorek, autorka książek fantasy dla młodzieży powraca z oryginalną powieścią.

„Jesień magii” to historia nastoletniej Mallory, w której życiu dzieją się bardzo dziwne rzeczy. Ma wrażenie, że jej ojciec coś przed nią ukrywa a sny, które śni są tak naprawdę rzeczywistością, która się spełnia. Nie wie jeszcze, że te nocne wizje są przepustką do innego świata, którego jest integralną częścią.

Historia nastolatki to próba wniesienia czegoś nowego do literatury dziecięcej i młodzieżowej. Z jednoczesnym oddaniem hołdu pewnym postaciom, wątkom i zdarzeniom z najważniejszych dzieł literatury fantasy.

Dorota Wieczorek, czerpiąc z tego bogatego źródła, stworzyła dopracowaną fabułę, w której każdy szczegół i element układanki ma swoje wyznaczone miejsce. Poprzez wplecenie legendarnej bajki o śpiącej królewnie zyskała efekt tajemnicy. Sprawiła, że młody czytelnik będzie się głowił nad książką. Jej kolejne karty oraz zakończenie będą dla niego zagadką.

Cała opowieść ma też bardziej uniwersalne przesłanie. Nastolatka uświadamia sobie, czym jest odpowiedzialność za samą siebie oraz innych. Wzrasta także jej świadomość, co do czekających ją trudów życia w przyszłości. Autorka, w specyficzny sposób poruszyła kwestie kontaktów dzieci z rodzicami, nieporozumień, kłótni, chęci chronienia własnego dziecka przed okrutną rzeczywistością.

„Jesień magii” to klarowna i wciągająca konsolidacja fantastyki, baśni z dydaktycznym przesłaniem. To także dobrze napisana historia oraz ciekawie wykreowani bohaterowie, z którymi młody czytelnik z chęcią będzie się identyfikował. Marta Młodawska Domowa Księgarnia

„Wandzia Węszynos i cienie z doliny” Agnieszka Urbańska

Wandzia Węszynos i cienie z doliny Agnieszka Urbańska

  • Marta Młodawska
Wandzia Węszynos, bardzo dociekliwa mała detektyw, powraca w kolejnej odsłonie swoich perypetii. Autorka przygód tej rezolutnej kilkulatki również nie daje powodów do rozczarowania. Wykreowana przez nią postać emanuje energią, zaraża optymizmem i zachęca nasze dzieci do czytania.

Tym razem Wandzia, wraz z przyjaciółmi i swoją klasą, wyjeżdża na zieloną szkołę. Czas płynie im miło i przyjemnie z dala od murów szkoły aż do chwili, kiedy Wandzię zaczyna swędzieć nos. Dla niej, jej przyjaciół oraz małych czytelników to znak, że rozpoczyna się kolejna przygoda.

I rzeczywiście. W pensjonacie zaczynają się dziać zaskakujące rzeczy, ktoś znika, ktoś podejrzanie się zachowuje. Na dodatek z pobliskiej doliny dochodzą dziwne dźwięki, a Wandzia i jej przyjaciele widzą cienie. Trochę to wszystko jest straszne, ale instynkt Wandzi, jej odwaga i wrodzona ciekawość pozwalają paczce przyjaciół rozwiązać zagadkę.

Ujęło mnie w jaki sposób Agnieszka Urbańska oswaja z dziećmi zjawiska zachodzące w świecie. Poprzez losy Wandzi pokazuje, że dziecięca wyobraźnia to niezwykle ważna, ale i potężna zdolność. Dlaczego o tym mówię? Ponieważ wszystko, co doprowadza do śledztwa dzieciaków opisanego w książce, ma źródło w ich wyobraźni. Oczywiście, dużą rolę gra tutaj dziecięcy brak wiedzy, ale nie on jest tu najistotniejszy. Najważniejsze jest to, że autorka potrafi doskonale wcielić się w dziecko, utożsamić się z nim, a wszystko po to, by napisać taką historię, która przykuje nasze pociechy do papieru na długie godziny.

Agnieszka Urbańska napisała kolejną świetną książkę. W fabułę historii dla dzieci wplotła zabawną, a jednocześnie pouczającą opowieść. Jest ona nie tylko interesująca dla młodego czytelnika, ale też pełna humoru i zabawy. I co równie ważne jest dostosowana do potrzeb i świata współczesnych kilkulatków. Marta Młodawska Domowa Księgarnia

„Kuchnia miłości” Fritzi Paul

Kuchnia miłości Fritzi Paul

  • Beata Wasilewska
Nigdzie nie spieszyć się i chłonąć słodkie życie wszystkimi zmysłami. Choć przez jedną chwilę spróbować słynnego włoskiego la dolce vita, usiąść przy kawiarnianym stoliku z filiżanką espresso lub szklaneczką wina i podziwiać piękne widoki. Takie marzenia umościły sobie miejsce w moim umyśle po lekturze powieści „Kuchnia miłości” autorstwa Fritzi Paul, pisarki i dziennikarki mieszkającej na stałe w Berlinie. 

Włoskiemu stylowi życia poświęcono przez lata niezliczoną ilość książek i filmów. Dzięki temu Włochy kojarzą nam się niezmiennie z niesamowitymi krajobrazami, historią wyłaniającą się niemal z każdego zakątka i oryginalną kuchnią, którą zna cały świat. Fritzi Paul postanowiła oderwać swoich czytelników od codzienności i zabrać ich w piękną wakacyjną podróż na południe Włoch, do Kampanii. Za przewodnika dając bohaterkę swojej powieści, młodą kobietę, która musiała wyjechać z Berlina, żeby na nowo odnaleźć sens życia i uwierzyć w miłość.

Pewnego dnia na berlińskim pchlim targu Mia Kern zostaje obdarowana niecodziennym prezentem. Zaprzyjaźniony Włoch Francesco wręcza jej ręcznie napisaną książkę kucharską, która była kiedyś prezentem ślubnym. Mia pragnie dowiedzieć się o niej jak najwięcej, o ludziach których historie zostały wplecione pomiędzy kulinarne przepisy. W tym celu wyrusza do Włoch, a do wspólnej podróży namawia przyjaciółkę i jej synka.

W klimacie nadmorskiej miejscowości na Wybrzeżu Amalfi kobiety spędzą niezapomniane dni i noce, wypełnione po brzegi prostą radością, uśmiechem ludzi, nieskomplikowanymi czynnościami, muzyką i smakiem włoskiej kuchni. Pod opiekuńczymi skrzydłami niezwykłej Mammy Rosy, Mia obudzi w sobie głód miłości, pragnienie życia bez zbędnych ograniczeń oraz kulinarne powołanie docenione przez mieszkańców Positano. Proste życie, rozmowy, wspólne gotowanie i domowe posiłki stanowią tło dla rozterek duchowych bohaterek powieści.

Chociaż początkowo wydaje się, że „Kuchnia miłości” jest kolejną typową historią miłosną to okazuje się ona doskonałą mieszanką pięknej, wakacyjnej przygody, cudownych krajobrazów, dobrego nastroju płynącego z nieskrępowanej radości bycia razem z ludźmi, którzy cieszą się każdą chwilą. Jej lektura powoduje, że czytając czujemy się naprawdę dobrze. Poza tym powieść pozwala nam przeżywać w pełni kuchnię włoską. Nie tę spopularyzowaną w postaci nieśmiertelnej pizzy i makaronu, ale pełną aromatów, ziół i połączeń smaków, których nikt nie jest w stanie odmówić. Zresztą nie powinien, bo według prostej włoskiej filozofii życia „odmówienie jedzenia jest bardzo niegrzeczne”.

Wraz z bohaterką poznajemy kolejne przepisy na posiłki, które trafią w gust niejednego smakosza i znawcy kuchennego rzemiosła. Mia kroi cebulę, gotuje ziemniaki, obiera kraby i panieruje oliwki do antipasto. Prowadzi przy tym ciekawe rozmowy z różnymi ludźmi i powoli zaczyna rozumieć, że miłość jest jak książka czytana do ostatniego rozdziału.

„Kuchnia miłości” to powieść lekka jak posiłek spożywany w piękny wakacyjny dzień. To bilet wstępu do prawdziwych Włoch, które możemy zwiedzić siedząc w swoim fotelu. Kulinarnie, kulturowo i zwyczajnie – ludzko. Fritzi Paul barwnie opisuje krajobrazy, buduje klimat małej włoskiej społeczności, wprowadza postacie pełne energii i pozytywnego nastawienia do życia. Tego samego życia, które potrafi przynieść niespodzianki, nie zawsze przez nas oczekiwane.

Jeśli kiedykolwiek byliście na południu Włoch, cieszyliście się smakiem potraw tworzonych według starych rodzinnych przepisów „Kuchnia miłości” bez wątpienia jest dla Was. Ale jeśli jeszcze nie mieliście okazji zwiedzić Italii, po przeczytaniu książki z pewnością zapragniecie udać się w podróż taką jak Mia. Zanim to jednak nastąpi może odkryjecie w sobie talent kulinarny, albo zechcecie wypróbować klika włoskich przepisów? Fritzi Paul umieściła je na końcu książki, tym samym idealnie zamykając tę literacką podróż.

„Kuchnię miłości” czyta się molto bene. Lektura zachęca do włoskiego życia, które potrafi oczarować każdego i sprawić, że mamy apetyt na wszystko. Dzięki niej, podobnie jak bohaterka, odkryjemy na nowo radość życia, jedzenia i uroki codzienności. Beata Wasilewska Słowa jak marzenia

„Krwawy medalion” Danka Braun

Krwawy medalion Danka Braun

  • Beata Wasilewska
Współczesna powieść obyczajowa, nawiązująca do pewnej sagi rodzinnej, tajemnice sięgające okrutnych lat II wojny światowej, sekrety i wątki kryminalne. Napisanie książki, która łączy wymienione elementy, nie jest łatwym zadaniem. Polska pisarka, znana pod pseudonimem Danka Braun postanowiła podjąć się tej próby i oddała w ręce czytelników najnowszą powieść o rodzinie Orłowskich, czyli „Krwawy medalion”.

Nie miałam wcześniej styczności z prozą autorki, tym samym nie poznałam losów familii Orłowskich. W każdym razie nie wiedziałam, że „Krwawy medalion” to nawiązanie do perypetii bohaterów znanych z wcześniejszych powieści. Na szczęście nie utrudniło mi to orientacji w powiązaniach rodzinnych najważniejszych bohaterów, tym bardziej, że pisarka umieściła na wstępie tak zwaną ściągawkę dla czytelników, w której przedstawiła poszczególne osoby. Dodatkowo w odpowiednich momentach starała się również nawiązywać do istotnych wydarzeń z życia bohaterów.

Fabuła „Krwawego medalionu” zawiera kilka wątków, które zmierzają do wyjaśnienia tajemnicy pewnej żydowskiej rodziny, ich przeżyć z czasów wojny i wpływu na współczesnych członków dwóch rodzin: Orłowskich i Bieglerów. Wszystko rozpoczyna się wraz ze śmiercią jednej z pacjentek utalentowanego neurochirurga Roberta Orłowskiego, który przyjechał do Żurady w ziemi olkuskiej. Okoliczności wypadku niejakiej Florkowej zwanej Świętą Zośką są niejasne, ale jeszcze bardziej niezrozumiała jest decyzja zmarłej o przekazaniu lekarzowi domu i tytułowego medalionu. Ów cenny, choć nie mający większej wartości rynkowej, przedmiot zaczyna wzbudzać niezwykłe zainteresowanie ludzi, którzy mają z nim styczność. Nieślubna córka Orłowskiego, Marta Biegler szybko staje się ofiarą skomplikowanej zagadki medalionu. Jej mąż Mark, w połowie Austriak, dociera do rodzinnej relacji na temat nieszczęśliwego związku dwojga młodych ludzi, których los został wpisany w scenariusz wojenny. Jednym z nich był jego ojciec, młodzieńczo zakochany w żydowskiej dziewczynie.

W ten sposób czytelnik poznaje los bogatego przedsiębiorcy żydowskiego pochodzenia i jego rodziny w latach wojennej zawieruchy. A to dzięki opowieściom najstarszych członków rodziny jednego z głównych bohaterów oraz znalezionemu pamiętnikowi pięknej Żydówki. Powoli wyjaśnia się przyczyna, dla której współcześni, tak jak ich przodkowie, dokonują zbrodni i kradzieży. Morderstwa, ludzka chciwość, tajemnice i trudna rzeczywistość największego konfliktu zbrojnego w dziejach świata, kładą się cieniem na losach dwóch rodzin, które są połączone ze sobą. Bohaterowie powieści poddają się namiętnościom, nałogom i podszeptom niezdrowych emocji, mają swoje wzloty i upadki. Ich uczucia zostają wystawione na najcięższe próby. Nie wszyscy będą w stanie wyjść z nich cało i to dosłownie.

„Krwawy medalion” to współczesna powieść obyczajowa, która łączy miłosne zawirowania bohaterów z zagadką kryminalną i rodzinną tajemnicą sprzed ponad siedemdziesięciu lat. Fabuła bywa tutaj mocno zaskakująca. Atutem powieści są przedstawione ciekawostki historyczne związane z Żuradą w nawiązaniu do kampanii wrześniowej 1939 roku, jak również propagowanie wiedzy na temat II wojny światowej i przemian społeczno-ustrojowych po jej zakończeniu oraz kultury i religii żydowskiej.

Z pewnością jest to pozycja dla wielbicieli prozy autorki i oni odnajdą w niej wszystko, co lubią. Ludzkie namiętności, miłosne zmagania, erotyczne fantazje okraszone nutą pikanterii oraz oryginalnych bohaterów. Ja znalazłam w niej tę wielką historię, która pokrzyżowała ludzkie losy i zniszczyła marzenia o spokojnym życiu. Historia, jak wiadomo, nigdy nie pyta nas o zdanie i robi co chce. A może to my nie potrafimy zatrzymać się w naszym wyścigu do władzy i pieniędzy? Bohaterowie „Krwawego medalionu” wydają się potwierdzać tę myśl. Danka Braun postanowiła rozprawić się duchami przeszłości. Sprawdźcie sami jak to się jej udało. Beata Wasilewska Słowa jak marzenia

„Mniej złości, więcej miłości” Natalia Sońska

Mniej złości, więcej miłości Natalia Sońska

  • Beata Wasilewska
Lato to czas, kiedy wśród książek zabieranych na urlop dominują powieści obyczajowe, szczególnie chętnie wybierane przez kobiety. Nic w tym dziwnego, ponieważ to książki tego gatunku najczęściej uprzyjemniają nam chwile spędzane podczas wakacyjnych wojaży. Chętnie identyfikujemy się z bohaterami, których życie jest podobne do naszego, z codziennymi problemami i towarzyszącymi im emocjami. Dlatego latem na półki księgarń trafia sporo książek z pozytywnym przesłaniem, odprężających i oferujących rozrywkę. Do takich pozycji zaliczyć można najnowszą powieść młodej polskiej autorki – Natalii Sońskiej „Mniej złości, więcej miłości”. 

Nie miałam okazji przeczytać wcześniejszej książki studentki prawa, debiutującej w 2015 roku powieścią „Garść pierników, szczypta miłości”. Miałam więc obawy związane z tym, że nie znam poprzednich perypetii bohaterów oraz wydarzeń towarzyszących im w pierwszej części powieści. Postanowiłam jednak spróbować i sprawdzić, na ile możliwe będzie wejście do świata stworzonego przez autorkę bez bagażu wcześniejszych doświadczeń. Okazało się bowiem, że „Mniej złości, więcej miłości” stanowi opowieść, która skupia się na życiu innej niż poprzednio bohaterki. Wystarczy wiedzieć, że tym razem środek ciężkości przeniesiony został na sprawy Kingi, młodej dziennikarki, która w pierwszej powieści Natalii Sońskiej była ważną, ale drugoplanową postacią. Jej problemom towarzyszą losy bohaterów znanych wcześniej, autorka sprawnie nawiązuje do poprzednich wydarzeń i bardzo łatwo jest się we wszystkim zorientować.

„Mniej złości, więcej miłości” to, przede wszystkim, powieść obyczajowa, ale wzbogacona wątkami sensacyjnymi. Dzięki temu udało się uniknąć sztampy, która często towarzyszy tego rodzaju gatunkom. W powieści Natalii Sońskiej mamy do czynienia z historią, raczej wiarygodną, choć niektóre elementy fabuły mogą nieco zgrzytać. Szczególnie te związane z warstwą kryminalną oraz poczynaniami bohaterek w ramach samodzielnego śledztwa przeciwko mafii. Jednak nie wpływa to znacząco na odbiór powieści, ponieważ autorka posługuje się łatwym i zrozumiałym językiem, stara się wprowadzać elementy humorystyczne, które odrobinę przywodzą na myśl perypetie bohaterów kryminałów Joanny Chmielewskiej.

Główną bohaterką powieści jest Kinga, dziennikarka pracująca w redakcji pisma modowego „Pearl”. Wydaje się, że jej życie jest dobrze poukładane. Młoda kobieta ma pracę, w której się sprawdza, jest zakochana z wzajemnością w utalentowanym i popularnym fotografie Danielu, udaje jej się naprawić relacje z wieloletnią przyjaciółką Hanią. Wszystko mogłoby toczyć się spokojnym rytmem, gdyby nie zrządzenie losu, które jak zwykle postanowiło wystawić uczucie dwojga ludzi na ciężką próbę.

Schemat typowego romansu został przełamany dzięki intrydze, w którą zamieszani są nowi bohaterowie mający znaczący wpływ na życie Kingi. To dzięki nim kobieta zostaje wciągnięta w wir zupełnie nieprzewidywalnych zdarzeń. I chociaż zazwyczaj jesteśmy w stanie odgadnąć następstwa opisywanych sytuacji oraz kolejne kroki podejmowane przez bohaterów, to zakończenie tej powieści wymyka się oczekiwaniom. Uważam, że wyjątkowo podkreśla kruchość naszego przekonania o tym, że zawsze jesteśmy w stanie prawidłowo pokierować swoim życiem. Zanim wybrzmi ostatnie słowo zapisane przez autorkę mamy szansę porównać nasze wybory i sposoby postępowania w podobnych sytuacjach. To jest jedna z najważniejszych pobudek, dla których sięgamy po powieści obyczajowe. Lubimy poznawać losy innych ludzi, oceniać ich, poszukiwać podobnych emocji lub dziwić się wyborom, których dokonują.

W drodze do szczęścia i poszukiwaniu odpowiedniego wyjścia z trudnego położenia, w jakim znalazła się główna bohaterka powieści, niebagatelną rolę odegrała najbliższa rodzina. Dwie najważniejsze kobiety w życiu Kingi, czyli matka i babcia. Szczególnie ta ostatnia, przedstawiona jako zażywna staruszka, z ogromnym doświadczeniem i obalająca stereotypy na temat ludzi w jesieni życia. To ona jest opoką, ale także bardzo energiczną i słuchającą podszeptów intuicji seniorką.

Rodzina jest wsparciem, ale również źródłem pewnej tajemnicy, której rozwikłanie uświadamia wszystkim, jak nie należy kierować się w życiu pozorami. Bohaterka znalazła stary klucz i kilka pamiątek, tym samym otworzyła sobie drzwi do nowej przyszłości. Przyszłości, która choć przewrotna i gorzka, potrafi również ofiarować nadzieję. Z tym przekonaniem pozostawia czytelników autorka powieści „Mniej złości, więcej miłości”. W gruncie rzeczy, niezależnie od gorzkich słów, które wypowiadamy, smutnych myśli, które nas gnębią, złych emocji, które czasem nami targają, jedno jest niezmienne. Miłość, wiara w dobro i szczęście, które możemy sobie zbudować. Ktoś powie: banał. Ale większość z nas do tego banału dąży za wszelką cenę, próbując prześcignąć czas i godząc się na najmniej wiarygodne rozwiązania.

Powieść Natalii Sońskiej z pewnością skłania do kilku refleksji nad własnym życiem, może trochę przy okazji niepostrzeżenie, ale jednak zaszczepia w nas myśl o naszych przyjaźniach i relacjach z innymi ludźmi. Spodziewałam się typowej i przewidywalnej do bólu opowieści o miłości, jakich wiele. Okazało się, i to kolejny raz, że pozory mylą. W ten sposób mogę jedynie potwierdzić główną myśl towarzyszącą tej lekturze. To kierowanie się pozorami prowadzi nas do największych życiowych nieporozumień. Dlatego warto się zatrzymać, wsłuchać w głos własnej intuicji i opanować emocje. Historia opowiedziana w powieści, co było dla mnie zaskoczeniem, przywiodła mnie również do…Szczecina, a że mieszkam w nim niemal od urodzenia sprawiło mi to niemałą przyjemność. Kto wie, może i wy odnajdziecie w książce coś, co będzie dla was niespodzianką. Beata Wasilewska Słowa jak marzenia

Przewiń do góry strony