Najciekawsze informacje z rynku:
Regał Nowości » Recenzje (strona 3)

Recenzje

„Krwawy medalion” Danka Braun

Krwawy medalion Danka Braun

  • Beata Wasilewska
Współczesna powieść obyczajowa, nawiązująca do pewnej sagi rodzinnej, tajemnice sięgające okrutnych lat II wojny światowej, sekrety i wątki kryminalne. Napisanie książki, która łączy wymienione elementy, nie jest łatwym zadaniem. Polska pisarka, znana pod pseudonimem Danka Braun postanowiła podjąć się tej próby i oddała w ręce czytelników najnowszą powieść o rodzinie Orłowskich, czyli „Krwawy medalion”.

Nie miałam wcześniej styczności z prozą autorki, tym samym nie poznałam losów familii Orłowskich. W każdym razie nie wiedziałam, że „Krwawy medalion” to nawiązanie do perypetii bohaterów znanych z wcześniejszych powieści. Na szczęście nie utrudniło mi to orientacji w powiązaniach rodzinnych najważniejszych bohaterów, tym bardziej, że pisarka umieściła na wstępie tak zwaną ściągawkę dla czytelników, w której przedstawiła poszczególne osoby. Dodatkowo w odpowiednich momentach starała się również nawiązywać do istotnych wydarzeń z życia bohaterów.

Fabuła „Krwawego medalionu” zawiera kilka wątków, które zmierzają do wyjaśnienia tajemnicy pewnej żydowskiej rodziny, ich przeżyć z czasów wojny i wpływu na współczesnych członków dwóch rodzin: Orłowskich i Bieglerów. Wszystko rozpoczyna się wraz ze śmiercią jednej z pacjentek utalentowanego neurochirurga Roberta Orłowskiego, który przyjechał do Żurady w ziemi olkuskiej. Okoliczności wypadku niejakiej Florkowej zwanej Świętą Zośką są niejasne, ale jeszcze bardziej niezrozumiała jest decyzja zmarłej o przekazaniu lekarzowi domu i tytułowego medalionu. Ów cenny, choć nie mający większej wartości rynkowej, przedmiot zaczyna wzbudzać niezwykłe zainteresowanie ludzi, którzy mają z nim styczność. Nieślubna córka Orłowskiego, Marta Biegler szybko staje się ofiarą skomplikowanej zagadki medalionu. Jej mąż Mark, w połowie Austriak, dociera do rodzinnej relacji na temat nieszczęśliwego związku dwojga młodych ludzi, których los został wpisany w scenariusz wojenny. Jednym z nich był jego ojciec, młodzieńczo zakochany w żydowskiej dziewczynie.

W ten sposób czytelnik poznaje los bogatego przedsiębiorcy żydowskiego pochodzenia i jego rodziny w latach wojennej zawieruchy. A to dzięki opowieściom najstarszych członków rodziny jednego z głównych bohaterów oraz znalezionemu pamiętnikowi pięknej Żydówki. Powoli wyjaśnia się przyczyna, dla której współcześni, tak jak ich przodkowie, dokonują zbrodni i kradzieży. Morderstwa, ludzka chciwość, tajemnice i trudna rzeczywistość największego konfliktu zbrojnego w dziejach świata, kładą się cieniem na losach dwóch rodzin, które są połączone ze sobą. Bohaterowie powieści poddają się namiętnościom, nałogom i podszeptom niezdrowych emocji, mają swoje wzloty i upadki. Ich uczucia zostają wystawione na najcięższe próby. Nie wszyscy będą w stanie wyjść z nich cało i to dosłownie.

„Krwawy medalion” to współczesna powieść obyczajowa, która łączy miłosne zawirowania bohaterów z zagadką kryminalną i rodzinną tajemnicą sprzed ponad siedemdziesięciu lat. Fabuła bywa tutaj mocno zaskakująca. Atutem powieści są przedstawione ciekawostki historyczne związane z Żuradą w nawiązaniu do kampanii wrześniowej 1939 roku, jak również propagowanie wiedzy na temat II wojny światowej i przemian społeczno-ustrojowych po jej zakończeniu oraz kultury i religii żydowskiej.

Z pewnością jest to pozycja dla wielbicieli prozy autorki i oni odnajdą w niej wszystko, co lubią. Ludzkie namiętności, miłosne zmagania, erotyczne fantazje okraszone nutą pikanterii oraz oryginalnych bohaterów. Ja znalazłam w niej tę wielką historię, która pokrzyżowała ludzkie losy i zniszczyła marzenia o spokojnym życiu. Historia, jak wiadomo, nigdy nie pyta nas o zdanie i robi co chce. A może to my nie potrafimy zatrzymać się w naszym wyścigu do władzy i pieniędzy? Bohaterowie „Krwawego medalionu” wydają się potwierdzać tę myśl. Danka Braun postanowiła rozprawić się duchami przeszłości. Sprawdźcie sami jak to się jej udało. Beata Wasilewska Słowa jak marzenia

„Mniej złości, więcej miłości” Natalia Sońska

Mniej złości, więcej miłości Natalia Sońska

  • Beata Wasilewska
Lato to czas, kiedy wśród książek zabieranych na urlop dominują powieści obyczajowe, szczególnie chętnie wybierane przez kobiety. Nic w tym dziwnego, ponieważ to książki tego gatunku najczęściej uprzyjemniają nam chwile spędzane podczas wakacyjnych wojaży. Chętnie identyfikujemy się z bohaterami, których życie jest podobne do naszego, z codziennymi problemami i towarzyszącymi im emocjami. Dlatego latem na półki księgarń trafia sporo książek z pozytywnym przesłaniem, odprężających i oferujących rozrywkę. Do takich pozycji zaliczyć można najnowszą powieść młodej polskiej autorki – Natalii Sońskiej „Mniej złości, więcej miłości”. 

Nie miałam okazji przeczytać wcześniejszej książki studentki prawa, debiutującej w 2015 roku powieścią „Garść pierników, szczypta miłości”. Miałam więc obawy związane z tym, że nie znam poprzednich perypetii bohaterów oraz wydarzeń towarzyszących im w pierwszej części powieści. Postanowiłam jednak spróbować i sprawdzić, na ile możliwe będzie wejście do świata stworzonego przez autorkę bez bagażu wcześniejszych doświadczeń. Okazało się bowiem, że „Mniej złości, więcej miłości” stanowi opowieść, która skupia się na życiu innej niż poprzednio bohaterki. Wystarczy wiedzieć, że tym razem środek ciężkości przeniesiony został na sprawy Kingi, młodej dziennikarki, która w pierwszej powieści Natalii Sońskiej była ważną, ale drugoplanową postacią. Jej problemom towarzyszą losy bohaterów znanych wcześniej, autorka sprawnie nawiązuje do poprzednich wydarzeń i bardzo łatwo jest się we wszystkim zorientować.

„Mniej złości, więcej miłości” to, przede wszystkim, powieść obyczajowa, ale wzbogacona wątkami sensacyjnymi. Dzięki temu udało się uniknąć sztampy, która często towarzyszy tego rodzaju gatunkom. W powieści Natalii Sońskiej mamy do czynienia z historią, raczej wiarygodną, choć niektóre elementy fabuły mogą nieco zgrzytać. Szczególnie te związane z warstwą kryminalną oraz poczynaniami bohaterek w ramach samodzielnego śledztwa przeciwko mafii. Jednak nie wpływa to znacząco na odbiór powieści, ponieważ autorka posługuje się łatwym i zrozumiałym językiem, stara się wprowadzać elementy humorystyczne, które odrobinę przywodzą na myśl perypetie bohaterów kryminałów Joanny Chmielewskiej.

Główną bohaterką powieści jest Kinga, dziennikarka pracująca w redakcji pisma modowego „Pearl”. Wydaje się, że jej życie jest dobrze poukładane. Młoda kobieta ma pracę, w której się sprawdza, jest zakochana z wzajemnością w utalentowanym i popularnym fotografie Danielu, udaje jej się naprawić relacje z wieloletnią przyjaciółką Hanią. Wszystko mogłoby toczyć się spokojnym rytmem, gdyby nie zrządzenie losu, które jak zwykle postanowiło wystawić uczucie dwojga ludzi na ciężką próbę.

Schemat typowego romansu został przełamany dzięki intrydze, w którą zamieszani są nowi bohaterowie mający znaczący wpływ na życie Kingi. To dzięki nim kobieta zostaje wciągnięta w wir zupełnie nieprzewidywalnych zdarzeń. I chociaż zazwyczaj jesteśmy w stanie odgadnąć następstwa opisywanych sytuacji oraz kolejne kroki podejmowane przez bohaterów, to zakończenie tej powieści wymyka się oczekiwaniom. Uważam, że wyjątkowo podkreśla kruchość naszego przekonania o tym, że zawsze jesteśmy w stanie prawidłowo pokierować swoim życiem. Zanim wybrzmi ostatnie słowo zapisane przez autorkę mamy szansę porównać nasze wybory i sposoby postępowania w podobnych sytuacjach. To jest jedna z najważniejszych pobudek, dla których sięgamy po powieści obyczajowe. Lubimy poznawać losy innych ludzi, oceniać ich, poszukiwać podobnych emocji lub dziwić się wyborom, których dokonują.

W drodze do szczęścia i poszukiwaniu odpowiedniego wyjścia z trudnego położenia, w jakim znalazła się główna bohaterka powieści, niebagatelną rolę odegrała najbliższa rodzina. Dwie najważniejsze kobiety w życiu Kingi, czyli matka i babcia. Szczególnie ta ostatnia, przedstawiona jako zażywna staruszka, z ogromnym doświadczeniem i obalająca stereotypy na temat ludzi w jesieni życia. To ona jest opoką, ale także bardzo energiczną i słuchającą podszeptów intuicji seniorką.

Rodzina jest wsparciem, ale również źródłem pewnej tajemnicy, której rozwikłanie uświadamia wszystkim, jak nie należy kierować się w życiu pozorami. Bohaterka znalazła stary klucz i kilka pamiątek, tym samym otworzyła sobie drzwi do nowej przyszłości. Przyszłości, która choć przewrotna i gorzka, potrafi również ofiarować nadzieję. Z tym przekonaniem pozostawia czytelników autorka powieści „Mniej złości, więcej miłości”. W gruncie rzeczy, niezależnie od gorzkich słów, które wypowiadamy, smutnych myśli, które nas gnębią, złych emocji, które czasem nami targają, jedno jest niezmienne. Miłość, wiara w dobro i szczęście, które możemy sobie zbudować. Ktoś powie: banał. Ale większość z nas do tego banału dąży za wszelką cenę, próbując prześcignąć czas i godząc się na najmniej wiarygodne rozwiązania.

Powieść Natalii Sońskiej z pewnością skłania do kilku refleksji nad własnym życiem, może trochę przy okazji niepostrzeżenie, ale jednak zaszczepia w nas myśl o naszych przyjaźniach i relacjach z innymi ludźmi. Spodziewałam się typowej i przewidywalnej do bólu opowieści o miłości, jakich wiele. Okazało się, i to kolejny raz, że pozory mylą. W ten sposób mogę jedynie potwierdzić główną myśl towarzyszącą tej lekturze. To kierowanie się pozorami prowadzi nas do największych życiowych nieporozumień. Dlatego warto się zatrzymać, wsłuchać w głos własnej intuicji i opanować emocje. Historia opowiedziana w powieści, co było dla mnie zaskoczeniem, przywiodła mnie również do…Szczecina, a że mieszkam w nim niemal od urodzenia sprawiło mi to niemałą przyjemność. Kto wie, może i wy odnajdziecie w książce coś, co będzie dla was niespodzianką. Beata Wasilewska Słowa jak marzenia

„Naprędce napisana historia” Ryszard Cichy

Naprędce napisana historia Ryszrad Cichy

  • Beata Wasilewska
Służby Bezpieczeństwa lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku konsekwentnie zaprzeczały istnieniu mafii w Polsce. W podobny sposób nie dopuszczano do świadomości ogółu, że socjalistycznemu państwu mógłby zagrozić alkoholizm jego obywateli. Pijaństwo traktowano jako dewiację nieprzystosowanych jednostek. Natomiast to, że spotkania na szczytach władzy były suto zakrapiane, to była już inna sprawa. Podobnie rzecz miała się z mafią, którą partyjni oficjele uparli się nazywać przestępczością zorganizowaną, a i to niechętnie. Obraz polskiej mafii, jej działalność, powiązania z polityką i światem biznesu oraz współpraca z organami ścigania to najważniejsze wątki powieści Ryszarda Cichego „Naprędce napisana historia”.

Autor pierwszego tomu powieści rozpoczynającego trzyczęściowy cykl o ludziach związanych ze służbami specjalnymi i mafią w Polsce, sam był uczestnikiem wielu wydarzeń. Zaraz po ukończeniu studiów, w latach siedemdziesiątych, zgłosił się do pracy w milicji. Podobnie jak bohater jego książki – świeżo upieczony magister psychologii, Ksawery Karski. Młody człowiek, z głową wypełnioną ideałami, który od zawsze marzył o pracy jako milicjant, bo… chciał naprawiać świat. Śledzimy więc jego drogę zawodową, od pracy w strukturach MO lat osiemdziesiątych, poprzez przemiany związane z transformacją ustrojową w Polsce, które zawiodły go na szczyt kariery w szeregach polskiej mafii. Bohater wspomina i barwnie opisuje swoje życie, czasami przypomina to relację z policyjnego raportu, ale zawsze jest to bardzo wiarygodne z uwagi na doskonale skrojone dialogi.

Historia opowiedziana przez Ksawerego wciąga od początku. Od jego pierwszych kroków w wydziale dochodzeniowym, poprzez zadania wykonywane w stanie wojennym, po późne lata osiemdziesiąte, kiedy za sprawą osobistego wyboru jego życie dokonało zwrotu o sto osiemdziesiąt stopni. Śledząc losy Ksawerego ma się nieodparte wrażenie, że autor był obecny przy wszystkich opisanych w powieści wydarzeniach. Ryszard Cichy bowiem doskonale opowiedział o sprawach i ludziach, których przyszło mu kiedyś spotkać. Stworzył fikcję, ale mocno osadzoną w rzeczywistości lat minionych.

I tak oto możemy przyjrzeć się i spróbować zrozumieć mechanizmy, które zmieniały nasz kraj niemal czterdzieści lat temu. Począwszy od przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, kiedy równolegle do przemian ustrojowych i gospodarczych zaczęły rodzić się w Polsce struktury przestępcze, z czasem przekształcone w mafię. Skończywszy na latach współczesnych.

Bardzo ciekawie ukazana została w powieści przemiana drobnych cinkciarzy, przemytników samochodów i narkotyków w gangsterów zawiadujących ogromnymi obszarami kraju, mających wielkie pieniądze i nieograniczone wpływy. Wśród nich znalazło się wielu funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, byłej Wojskowej Służby Informacyjnej, nawet żołnierzy Legii Cudzoziemskiej, ludzi którzy nie chcieli lub nie mogli kontynuować legalnej służby w policji. Niektórzy robili to zwyczajnie z nudów, zaś inni stawali się gangsterami dla pieniędzy.

Stąd też w powieści znalazło się poczesne miejsce dla opisania problemu korupcji na wszystkich szczeblach władzy i biznesu (ze służbą zdrowia włącznie). Bardzo ciekawie została również przedstawiona rzeczywistość więzienna, hierarchia wśród osadzonych, sposób porozumiewania się w więziennym slangu i „opieka” mafii względem skazanych. Dla mnie było to interesujące doświadczenie, porównywalne do telewizyjnej „Inicjacji” Przemka Kossakowskiego.

„Naprędce napisana historia” to opowieść, która przedstawia dość jasny mechanizm, niestety wciąż aktualny, i jednoznacznie wyrażony we fragmencie powieści:

„(…) we współczesnym państwie musi być policja i musi być mafia, ale musi być jednakowoż pewna równowaga między tymi instytucjami. Chodzi o to, żeby wszyscy byli zadowoleni (…)”

Czy zdajemy sobie sprawę, jakie naprawdę decyzje podejmowane są na szczytach władzy, za zamkniętymi drzwiami ważnych gabinetów, z dala od mediów wietrzących sensację? Czy myślimy o tym, skąd biorą się wpływy i środki potężnych figur biznesu? Dziennikarze wciąż podejmują próby demaskowania nieczystych interesów.

Ryszard Cichy napisał książkę inną od tych, które skupiają się na problematyce mafijnej działalności w Polsce. Solidnie przedstawił kulisy świata przestępczego, gangsterów o różnej proweniencji, których nie zawsze można jednoznacznie ocenić. Jak to w życiu bywa, nie wszystko jest albo czarne, albo białe. Główny bohater „Naprędce napisanej historii” wymyka się schematom. Znajduje niezwykłą i naznaczoną skomplikowaną przeszłością miłość. Czy będzie miała szansę przetrwać? Czy może przeznaczenie zadrwi z obojga? O tym czytelnik przekona się sam. Zachęcam do lektury książki, która przeciwstawia się stereotypom, a jednocześnie jest opowieścią o dokonywaniu wyborów i dylematach bliskich każdemu z nas. Beata Wasilewska Słowa jak marzenia

„Autodestrukcja” Monika Zajas

Autodestrukcja Monika Zajas Czarna Kawa

  • Beata Wasilewska
Istnieje dość znane powiedzenie: wszystko zaczyna się od marzeń. Każdy potrafi marzyć, ale nie każdy tego chce. Bohaterowie powieści Moniki Zajas chcieli. Mieli wielkie marzenia, oczekiwania i niespełnione nadzieje. Były one siłą napędową, która skierowała ich ku nowej rzeczywistości. Nie mogli jednak przewidzieć, czy może nie chcieli zauważyć, że za marzenia czasem trzeba zapłacić najwyższą cenę.

„Autodestrukcja” to niepokojąco prawdziwa powieść o ludziach, którzy mieli marzenia, ale tak naprawdę bali się żyć. Tytuł oraz opis książki zapowiadają, że należy spodziewać się jakiegoś mocnego uderzenia, bo czymże jest „Autodestrukcja”, jeśli nie agresywnym zachowaniem przeciwko sobie?

Autorka powieści serwuje nam na wstępie trzy przypadki osób szykujących się do popełnienia samobójstwa. To bohaterowie własnych marzeń i snów. Alan, mężczyzna w średnim wieku, który marzy o nieskrępowanej wolności i spełnieniu się w pracy reżysera filmowego. Anja, która czuje się wielką artystką, niedocenioną przez innych, bo nie potrafi się przed nimi otworzyć. Patryk, młody informatyk, który w końcu chce być bogaty. Trójka bohaterów i trzy historie o marzeniach, nadziejach oraz życiu na krawędzi. Po mrocznym wstępie, w którym zaglądamy w najciemniejsze zakamarki umysłów i duszy głównych postaci wiemy już, że nic nie jest w stanie odwieść ich od definitywnego zakończenia własnej egzystencji.

Pomysł na fabułę jest ciekawie poprowadzony. Otrzymujemy trzy odrębne opowieści, które autorka przedstawia nam na zmianę, w rodzaju sekwencji zdarzeń prowadzących bohaterów do określonego końca, który przecież poznaliśmy na początku powieści. Mimo znanego zakończenia (choć w epilogu czeka nas pewna niespodzianka) udało się zachować odpowiednią atmosferę tajemniczości, która każe nam odkrywać kolejne karty z życia ludzi zmierzających do „Autodestrukcji”. Za wszelką cenę chcemy zrozumieć motywy ich działania. Jak to się stało, że realizując swoje marzenia zapomnieli o ich nieuniknionych konsekwencjach?

Historie bohaterów są nieco zagmatwane, dzięki temu fabuła powieści nabiera również skomplikowanego wymiaru. Jest tajemnicza, z odrobiną erotyzmu, sensacji i kryminału. Wszak pojawia się w niej nawet trup. Zupełnie jak scenariusz filmu, który tworzy na naszych oczach Alan.

„Autodestrukcja” jest powieścią, która mówi o rzeczach ważnych. O związkach z innymi ludźmi, dążeniu do sukcesu, normach i wartościach, które wyznajemy w życiu. To historia ludzi, którzy mieli marzenia, próbowali je realizować, ale popełniali również błędy. Ignorowali ostrzeżenia i marnowali swoje wielkie szanse. Czy to powieść destrukcyjna? Myślę, że nie do końca. Mimo smutnych okoliczności i zdarzeń, które opisuje, zawiera również optymistyczne tony. Choćby takie, że marzenia są nam potrzebne, dają nam nadzieję, ale zawsze powinniśmy mierzyć siły na zamiary. Inaczej marzenia staną się naiwnym złudzeniem i to nie zawsze jedynie sennym. Beata Wasilewska Słowa jak marzenia

„Niepokorne. Judyta” Agnieszka Wojdowicz

Niepokorne. Judyta Agnieszka Wojdowicz

  • Marta Młodawska
Niepokorne. Judyta to ostatni tom sagi o trzech dziewczynach, które wkraczają w samodzielne i dorosłe życie w Krakowie dziewiętnastego wieku.

Przyjaźń dziewcząt trwa, mimo burz i zawirowań, jakie przetaczają się przez ich życie. Dwie z nich są już matkami. Zmieniają się, dojrzewają, ale jedno pozostaje niezmienne – ich charaktery i przekonania. Trwałość i upór przysporzą im zarówno wielu trosk, jak i radości.

Podróżujemy między Krakowem, Wiedniem i Warszawą. Smakujemy życia w każdym z tych miast, choć to Warszawa jest tutaj tym najbardziej nieprzyjaznym miejscem, w którym jednej z bohaterek grozi poważne niebezpieczeństwo.

Zadziwiające jest to, że po dekadzie od pierwszego spotkania i życia w oddaleniu, dziewczęta nadal troszczą się o siebie i wzajemnie wpierają, zaś chwile, które znów udaje im się spędzić razem są dla nich, jak powrót do krainy szczęśliwości.

Po raz kolejny Agnieszka Wojdowicz czaruje nas opisami pięknego Krakowa i odmalowuje przed czytelnikiem obrazy rodem z belle époque. Zanurzeni w tej rzeczywistości przeżywamy wszystkie troski bohaterek śmiejąc się i płacząc razem z nimi.

Niepokorne. Judyta to najbardziej refleksyjna i nostalgiczna ze wszystkich trzech tomów opowieść o zbuntowanych dziewczętach przełomu wieków. Rozwiązaniu ulegają wszystkie wątki. Dochodzi również do niespodziewanego i nagłego zakończenia. Radość miesza się ze smutkiem i żalem, a losy Elizy, Klary i Judyty będą, jak piękne i ulotne wspomnienie tego wszystkiego, co kojarzy nam się z życiem na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Marta Młodawska Domowa Księgarnia

„Tajemnica zaginionej kotki” Beata Sarnowska

Tajemnica zaginionej kotki Skrzat

  • Marta Młodawska
Tajemnica zaginionej kotki autorstwa Beaty Sarnowskiej, to najnowsza propozycja dla młodszych czytelników, którzy samodzielnie czytają i czują już głód nowych, ekscytujących opowieści.

Kamila ma jedenaście lat, razem ze swoją przyjaciółką Zuzą opiekuje się kotką swojej sąsiadki. Właśnie trwają wakacje i obowiązek opieki nad zwierzęciem jest dla dziewczynek wspaniałym sposobem na nudę. Przez nieuwagę Kamili i Zuzi kotka znika, a przerażone opiekunki wszczynają poszukiwania.

Poszukiwania Teosi, to początek przygody i emocjonującej zabawy, w którą zostają włączeni przyjaciele dziewcząt. Bowiem, ktoś podsuwa dzieciom tajemnicze listy ze wskazówkami, gdzie i jak mają szukać zaginionego pupila sąsiadki.

Beata Sarnowska napisała świetną książkę dla dzieci wchodzących w wiek dojrzewania. Nie tylko zapewnia im rozrywkę, ale dzięki dobrze skonstruowanej i pomysłowej fabule, pokazuje im, jak można ciekawie spędzać czas i zdobywać wiedzę. Wisienką na torcie jest zaskakujące dla młodego czytelnika zakończenie, które… pokazuje, że nie taki rodzic straszny, jak go malują.

Tajemnica zaginionej kotki jest pełna zagadek i łamigłówek, które bohaterowie muszą rozwikłać za pomocą wszelkich pomocy naukowych i książek. Dodatkowo, poznają topografię swojego miasta, jego historię oraz zabytki, jakie w tym mieście się znajdują.

Dla mnie, ta pozycja, to świetne i błyskotliwe połączenie przyjemności czytania, zabawy i nauki. Polecam wszystkim, którzy szukają mądrej i wartościowej lektury dla swoich dzieci. Marta Młodawska Domowa Księgarnia

„Stacja Jagodno. Po nitce do szczęścia” Karolina Wilczyńska

Stacja Jagodno. Po nitce do szczęścia Karolina Wilczyńska

  • Marta Młodawska
Po nitce do szczęścia autorstwa Karoliny Wilczyńskiej to już trzeci tom serii Stacja Jagodno, który właśnie ukazał się nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona.

Na księgarskim rynku dostępnych jest wiele powieści obyczajowych mówiących o wszelkich ludzkich bolączkach. Jednak, proza Karoliny Wilczyńskiej, dzięki właściwemu dopracowaniu, staje się dla czytelniczek ważną lekturą.

Uważam, że duża w tym zasługa zawodu autorki, która wykorzystując swoją wiedzę i odpowiednio kreując fabułę, serwuje czytelnikom prostą, ale niezwykle uniwersalną opowieść w odcinkach. Historię, z którą identyfikuje się każdy, kto chce mądrze i odpowiedzialnie kierować swoim życiem.

Historia Tamary i wszystkich osób, które stają na jej drodze, to opowieść o blaskach i cieniach naszej egzystencji z optymistycznym przesłaniem. Tamara i otaczający ją ludzie, dzięki swoim kolejom losu, pokazują czytelnikom, że nigdy nie ma sytuacji bez wyjścia, a życie zawsze jest ciekawe i zaskakujące. Co równie ważne, to życie nie jest jedynie pasmem klęsk lub samych sukcesów, jest splotem dobrych i złych wydarzeń, które kształtują nasz charakter i osobowość.

Po nitce do szczęścia to kontynuacja poprzednich historii i wątków, ale także zapowiedź zmian i kolejnych odsłon życiowych perypetii Waszych ulubionych bohaterów. Będzie, jak zawsze, wzruszająco, nostalgicznie, radośnie, smutno i rodzinnie.

Po raz kolejny z nowego tomu o Jagodnie bije spokój, nadzieja i wzajemne zrozumienie. Umiejętności, czy też cechy, których na co dzień bardzo ludziom brakuje. Ta książka jest jak przewodnik i drogowskaz po międzyludzkich relacjach. Marta Młodawska Domowa Księgarnia

„Ascendent” Drew Chapman

Ascendent Drew Chapman

  • Marta Młodawska
Ascendent Drew Chapmana to thriller polityczny o spisku na masową skalę, a pytania stawiane w trakcie lektury zaskoczą Was swoją brutalnością.

Bohaterem książki i sprawcą całego zamieszania jest Garrett Reilly, analityk finansowy i geniusz Wall Street. Garrett ma zdolność zapamiętywania ciągu liczb w mgnieniu oka. Pewnego dnia odkrywa, że ktoś sprzedaje obligacje amerykańskiego rządu. Nie wiadomo, kto, dlaczego i po co? Informuje o tym pracodawcę, a ten odpowiednie organy. Analitykiem zaczynają się interesować najważniejsze osoby w państwie, co wpędzi go w niemałe kłopoty.

Chcąc nie chcąc, Garrett zostaje wplątany w aferę na masową skalę, w którą zaangażowane są wszystkie możliwe służby, w tym armia amerykańska. Ku własnemu zdumieniu, główny bohater zostaje specjalistą pracującym dla wojska. Okazuje się jednak, że nikt nie mówi prawdy, a cała afera jest jeszcze bardziej skomplikowana i niebezpieczna, niż wydawało się na początku.

Ascendent to świetnie skonstruowana fabuła. Łamigłówka, która układa się, krok po kroku w interesujący i brutalny świat polityki oraz służb specjalnych. Autor stworzył realistyczny obraz pogmatwanej siatki powiązań oplatającej świat biznesu, polityki i wojska. W tej historii nic nie jest pewne, a przyjaciel staje się wrogiem. Wszystkie zasady zostają złamane, a wszystko, w co wierzył Garrett Reilly okazuje się fikcją. Marta Młodawska Domowa Księgarnia

„Kruchość skrzydeł” Karen Foxlee

Kruchość skrzydeł Karen Foxlee

  • Marta Młodawska
Kruchość skrzydeł to obsypana za granicą nagrodami powieść Karen Foxlee, która właśnie ukazała się w Polsce, nakładem Wydawnictwa Dobra Literatura.

Akcja powieści toczy się w małym, górniczym miasteczku, gdzie wszyscy się znają i wszystko o sobie wiedzą. Jennifer Day – główna bohaterka książki – właśnie straciła siostrę. Jej rodzina pogrążona w bólu i żałobie wydaje się kompletnie pozbawiona wrażliwości wobec zaskoczonej i oszołomionej wydarzeniami dziewczynki.

Dla Jennifer zachowanie dorosłych członków rodziny jest czymś nienaturalnym i podejrzanym. Dziewczynce wydaje się, że śmierć Beth jest otoczona wielkimi tajemnicami, które musi rozwikłać. Wędrując z młodszą panną Day, wśród rodzinnych tajemnic i po nieznanych szlakach świata dorosłych, odkrywamy dramatyczną historię jej rodziny.

Karen Foxlee stworzyła historię o głębokim rysie psychologicznym. Poprzez swoich bohaterów pokazała nam rodzinę, która rodziną jest jedynie z nazwy. Dziecięcymi słowami, pełnymi niewinności i prostoty, opowiedziała o tajemniczym i zagadkowym świecie dorosłych, który małej dziewczynce jawi się, jako niesamowity obszar niezrozumiałych czynów, słów i gestów.

Kruchość skrzydeł to wzruszająca historia o siostrzanej miłości, dziecięcych marzeniach i wkraczaniu w świat ludzi dojrzałych. To także opowieść o uporze i chęci dorastania na własnych warunkach oraz o konfrontacji świata dorosłych ze światem dzieci. Niestety, to także, smutny obraz tego, jak można żyć razem, a jednak osobno, bez wzajemnego zrozumienia, empatii i akceptacji. Marta Młodawska Domowa Księgarnia

„Tylko twoimi oczami” Valerie Bielen

Tylko twoimi oczami Valerie Bielen

  • Marta Młodawska
Tylko twoimi oczami Valerie Bielen to historia młodej Niemki, która niesiona impulsem porzuca stałą posadę i z dnia na dzień przenosi się do Wenecji.

Alice czuje, że pobyt we Włoszech, to idealny start w nowe życie, w którym nie będzie czasu na marazm i melancholię. Zostaje au pair u jednej z weneckich rodzin. Opiekuje się dwójką chłopców oraz wykonuje wszelkie konieczne prace domowe. A jest ich niemało, ponieważ jej chlebodawcy to pracodawcy z bardzo wygórowanymi wymaganiami. Dziewczyna staje się wielozadaniową maszyną, która jest rozliczana z każdego polecenia z niebywałą skrupulatnością.

Jednocześnie Alice poznaje Wenecję od innej, mniej znanej strony. Nie porusza się tylko i wyłącznie szlakami przeznaczonymi dla turystów. Wykonując swoje służbowe obowiązki poznaje Wenecję oczami jej mieszkańca. Weneckie zaułki nie mają już przed nią tajemnic. Dzięki obserwacji życia swoich pracodawców odkrywa kulisy życia towarzyskiego, styka się z karnawałem, a nawet zostaje zaproszona na prawdziwy bal. Zaproszenie otrzymuje od tajemniczego mężczyzny, który staje się jej przyjacielem i powiernikiem.

Piękno Wenecji kryje się przede wszystkim w jej mieszkańcach, zdajemy się czytać w książce Valerie Bielen. Autorce udało się połączyć piękne opisy weneckich zaułków z barwnymi opowieściami o weneckiej śmietance towarzyskiej, a wszystko to, otoczyć opowieścią o ludziach, którzy mają sobie i czytelnikowi coś ważnego do przekazania. Jej bohaterowie to sympatyczni młodzi ludzie, którzy są od siebie bardzo odmienni, ale łączy ich jedno – dobroć i ogromna chęć do życia. Marta Młodawska Domowa Księgarnia

Przewiń do góry strony