Najciekawsze informacje z rynku:
Regał Nowości » Aktualności » Ruszyła nowa kampania społeczna – Księgarnia Marzeń!

Ruszyła nowa kampania społeczna – Księgarnia Marzeń!

Księgarnia Marzeń to projekt Fundacji Legalna Kultura animujący lokalne społeczności czytelnicze w małych, niesieciowych księgarniach. Jego realizacja przebiega w czterech etapach: od wyboru tytułu przez czytelników i księgarza do wspólnej lektury podczas spotkań z artystą czytającym fragmenty książki – jej początek (na pierwszym spotkaniu) i zakończenie (podczas drugiego spotkania).

Księgarnia jest furtką do nowego pięknego świata, czyli świata książek. Niestety z każdym rokiem tych furtek ubywa – mówi Danuta Stenka, która czytaniem „Saszeńki” Simona Montefiorego inauguruje nowy projekt Legalnej Kultury Księgarnia Marzeń.

Sytuacja małych i niesieciowych księgarń jest dziś w Polsce dramatyczna. Według najnowszych danych Ogólnopolskiej Bazy Księgarń co roku z mapy kraju ginie nawet kilkadziesiąt takich miejsc – na 1836 księgarń dostępnych w OBK  tylko 12 działa w gminach wiejskich lub na wsiach.

Danuta_Stenka_ Ksiegarnia_Marzen

Księgarnia Marzeń w pierwszej, pilotażowej edycji odwiedzi m.in. Włocławek, Płock i Otwock. W każdej księgarni odbędą się dwa spotkania – na pierwszym aktorka lub aktor przeczyta fragmenty wybranej przez czytelników powieści. Przez kilka tygodni czytelnicy indywidualnie będą kontynuować lekturę, która kończy się na drugim spotkaniu z aktorem. Spotkania w księgarniach mają zachęcić czytelników do ich regularnego odwiedzania. Księgarnia Marzeń wspiera niewielkie księgarnie, które nie tylko zajmują się sprzedażą, ale są także miejscem spotkań ludzi, dla których książki są ważną częścią życia i inspiracją do rozwoju. Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

Pierwsze czytanie odbyło się 2 października we Włocławku. W księgarni „Gdańscy” Danuta Stenka przeczytała fragmenty powieści „Saszeńka” Simona Montefiorego – niezwykłej historii o krótkim romansie, który zmienił życie kilku pokoleń. Drugie czytanie odbędzie się 13 listopada i będzie zakończeniem czytania powieści.

Mobilna Księgarnia Marzeń dotrze do miejscowości, w których niesieciowe księgarnie wymagają wsparcia w trudnej konkurencji na rynku wielkich sieci księgarskich. Projekt promuje model księgarni jako instytucji kultury i wspiera księgarzy w organizowaniu wydarzeń dla lokalnych społeczności czytelniczych.

Projekt Księgarnia Marzeń jest realizowany przez Fundację Legalna Kultura w ramach programu Partnerstwo dla książki finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Informacje o projekcie znajdą Państwo na stronie: www.ksiegarniamarzen.pl

Dodaj komentarz

Przewiń do góry strony