Najciekawsze informacje z rynku:
Regał Nowości » Aktualności » UOKiK daje zielone światło! Empik może przejąć Platona!

UOKiK daje zielone światło! Empik może przejąć Platona!

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie przez Empik kontroli nad spółką Platon – poinformował UOKiK. Dodał, że transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Obie firmy prowadzą działalność w Polsce.

Jak poinformował w komunikacie UOKiK, spółka Empik prowadzi sprzedaż m.in. książek, prasy, nagrań muzycznych, filmów, multimediów, artykułów elektronicznych oraz biletów na imprezy kulturalne. Platon zaś zajmuje się handlem hurtowym oraz dystrybucją książek.

Przedstawione we wniosku informacje i dane dotyczące wielkości rynków właściwych, udziałów uczestników koncentracji i ich konkurentów, opierały się jedynie na szacunkach zgłaszającego. Prezes urzędu uznał za konieczne zweryfikowanie ich, ponieważ brak wiarygodnych i publicznie dostępnych informacji uniemożliwiał prawidłową ocenę koncentracji. W sprawie zostało przeprowadzone badanie rynku, a termin zakończenia postępowania antymonopolowego został wydłużony o cztery miesiące – podał UOKiK.

Jak podkreślono w komunikacie, analiza zgromadzonego materiału wykazała, że „w wyniku tej koncentracji nie dojdzie jednak do istotnego ograniczenia konkurencji”.

Łączne udziały uczestników koncentracji w rynkach, na które koncentracja wywiera wpływ, nie są na tyle wysokie, żeby zagroziły konkurencji. Empik nadal będzie musiał konkurować z innymi przedsiębiorcami. Dlatego UOKiK wydał zgodę na przeprowadzenie transakcji – czytamy.

Założyciele Platona – Paweł Filar i Jacek Darowski, pozostają w Zarządzie Spółki i wspólnie z Empikiem będą pracować nad dalszym rozwojem biznesu dystrybucyjnego. Do Zarządu Platona dołączyła, jako Dyrektor Finansowy, Iwona Rytel.

Dla Platona wejście do Grupy Empik oznacza jeszcze lepszą jakość obsługi klientów i szybki rozwój – mówi Paweł Filar, Prezes Spółki Platon. – Dzięki temu połączeniu wydawcy będą mogli współpracować z dużym, profesjonalnym, solidnymi i bezpiecznym Partnerem, który zapewni im najszerszą dystrybucję: od księgarń – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, przez sieci księgarskie – w tym Empik, po supermarkety i dyskonty. Z drugiej strony nasi partnerzy detaliczni będą mieli dostęp do najszerszej i najatrakcyjniejszej oferty wydawniczej w Polsce.

Dodaj komentarz

Przewiń do góry strony