Dom
Tutaj jesteś

Budowa wiaty garażowej – przepisy, materiał, koszty

29 kwietnia 2020 Dom

Tańszą i prostszą w budowie alternatywą tradycyjnego garażu jest wiata garażowa – konstrukcja chroniąca samochód przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Z jakimi formalnościami i kosztami wiąże się budowa wiaty garażowej?

Przepisy przy postawieniu wiaty garażowej

Obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę wiaty garażowej zależy od powierzchni danej konstrukcji. Jeśli ta powierzchnia nie przekracza 50 m2, wówczas pozwolenie na budowę nie jest wymagane. W takiej sytuacji wystarczy dokonanie zgłoszenia wybudowania wiaty do wybranej instytucji: urzędu miasta lub starostwa powiatowego. W tego typu zgłoszeniu niezbędne jest określenie rodzaju wiaty, a także sposobu jej montażu oraz daty rozpoczęcia prac. Do zgłoszenia należy dołączyć również oświadczenie o prawie do dysponowania terenem i mapkę, na której powinno być oznaczone usytuowanie wiaty. Takiego zgłoszenia dokonuje się minimum 30 dni przed rozpoczęciem prac. 

W sytuacji, gdy budowa wiaty garażowej obejmuje postawienie konstrukcji o powierzchni większej niż 50 m2, wówczas należy wystąpić do starostwa powiatowego z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Do takiego wniosku dołącza się komplet dokumentów, takich jak projekt wiaty garażowej, niezbędne opinie oraz zaświadczenia. 

Konstrukcja wiaty garażowej

Najpopularniejszym materiałem do budowy wiaty garażowej jest drewno konstrukcyjne. Niezwykle ważne w całym procesie jest stabilne podłoże, na którym będzie można bezpiecznie zaparkować samochód. Najlepiej, gdy miejsce parkowania jest nieco wyniesione ponad teren, dzięki czemu opady atmosferyczne będą mogły swobodnie spływać po powierzchni podłoża. Fundamentowania wymagają wyłącznie słupy konstrukcyjne wiaty. 

Wiata garażowa drewniana najczęściej wykonywana jest w formie wolnostojącej lub może być połączona z domem. Może powstać nawet na wąskiej działce, ponieważ jej minimalne wymiary oscylują między 2,3 x 5,0 m (niecałe 12 m2). Wiata garażowa przyścienna pomaga zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca. Może być przykryta nadbudówką poddasza lub takim samym dachem jak w pozostałej części budynku. Całość jest nie tylko funkcjonalna, ale również spójna pod względem wizualnym.

Koszt drewnianej wiaty garażowej

Cena budowy wiaty garażowej może wynieść od 1000 do 4000 zł. Koszty uzależnione są od zastosowanego materiału, ceny świadczonych usług przez firmę budowlaną oraz od rodzaju wykonanego podłoża. Wiata garażowa pozwoli jednak zaoszczędzić dostępną przestrzeń oraz koszty związane zarówno ze zbudowaniem, jak i eksploatacją zadaszenia. Można zaoszczędzić chociażby na budowie ścian czy montażu okien i bramy garażowej. To dobre rozwiązanie dla osób, które szukają tańszej alternatywy dla skutecznego zabezpieczenia samochodu przed różnego rodzaju czynnikami atmosferycznymi.

Redakcja regalnowosci.pl

Regalnowosci.pl to wirtualna przestrzeń poświęcona pasjonatom budownictwa i aranżacji wnętrz, gdzie inspiracja spotyka się z praktycznymi wskazówkami. Nasza redakcja eksploruje najnowsze trendy w projektowaniu mieszkań, ogrodów i przestrzeni komercyjnych, prezentując zarówno klasyczne rozwiązania, jak i nowatorskie pomysły.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?