Marzy Ci się dom na skarbie, który będzie wywoływał miłe skojarzenia nawiązujące do baśni i filmów? To marzenie jest w zasięgu możliwości. W tym artykule podpowiemy, na co trzeba zwrócić uwagę, chcąc wybudować własny dom na zboczu.
Czy budowa domu na skarpie jest w ogóle możliwa?
Choć niektórym osobom plan budowy domu na skarpie wydaje się nieprawdopodobny, to w rzeczywistości jest to jak najbardziej możliwe. Oczywiście taka inwestycja wiąże się z dodatkowymi wyzwaniami, ale jeśli naprawdę zależy Ci na imponującej konstrukcji, to spokojnie możesz czytać dalszą część tego artykułu.
Nie chcemy Cię przekonywać, że budowa domu na skarpie jest łatwym zadaniem. Z drugiej strony też nie chcemy Cię do tego zniechęcać, jeśli to Twoje marzenie. Przyjrzyjmy się więc głównym wyzwaniom związanym z tego typu inwestycją.
Posłużmy się w tym tekście wiedzą ekspercką, którą podzielili się pracownicy firmy LogisHouse od lat oferującej swoim klientom budowę domów w Katowicach.
Budowa domu na skarpie nie należy do najczęstszych inwestycji, których realizację zlecają nam klienci. Wynika to przede wszystkim z faktu, że nasze inwestycje realizujemy głównie na terenie województwa śląskiego. Dużym zaskoczeniem dla osób decydujących się na ten rodzaj domu, jest często konieczność odmiennego podejścia do stawiania fundamentów. Wiele osób nie wie, że dom na skarpie wymaga zastosowania fundamentów schodkowych. Zdarza się, że klienci zmieniają plany i zaczynają szukać działek na płaskim terenie — mówi managerka firmy LogisHouse,
Jak widać, część osób znając faktyczne potrzeby inwestycyjne, rezygnuje z budowy domu na skarpie. Mimo wszystko mamy nadzieję, że powyższe informacje Cię nie zniechęciły.
Wyzwania podczas budowy domu na skarpie
Decydując się na taki rodzaj inwestycji, warto sięgnąć po usługi biura architektonicznego, które ma w swoim portfolio realizacje na skarpie. Warto przyjrzeć się projektom, aby zorientować się, czy na pewno nam odpowiada mieszkanie w takim domu. Poniżej prezentujemy dodatkowe wyzwania związane z budową domu na skarpie.
Przemyślany projekt wnętrza
budując na skarpie, trzeba pamiętać, że ukształtowanie terenu wymaga indywidualnego spojrzenia na kwestię rozmieszczenia pomieszczeń. Doświadczony architekt powinien wyjaśnić, jak powinien wyglądać rozkład pomieszczeń w takim budynku, aby można się było cieszyć ze wszystkich zalet życia na skarpie.
Odpowiedni system drenażowy
Skarpowe tereny mają tendencję do zalewania się wodą, co prowadzi do erozji gruntu i osunięć. Konieczne jest zastosowanie skutecznego systemu drenażu, który odprowadzi nadmiar wody z powierzchni i zabezpieczy fundamenty. Specjalne rynny, kanalizacje drenażowe oraz tarasy chronią przed erozją.
Analiza geotechniczna
budowa domu na nierównym terenie powinna być poprzedzona szczegółową analizą geotechniczną. Jej przeprowadzenie pozwoli określić stabilność gruntu i pozwoli obliczyć obciążenia działające na fundamenty. Dzięki temu zostanie zaprojektowane odpowiednie wzmocnienie podstaw budynku. Często stosowanym rozwiązaniem na stromych terenach są kubełki lub pale, które zapewniają odpowiednie wsparcie.
Fundamenty schodkowe w domu na skarpie – omówienie
Gwoli ścisłości, skarpa nie jest jedyną sytuacją, gdy sięga się po fundamenty schodkowe. Również należy je zastosować, gdy projekt uwzględnia podpiwniczenie części domu. My skupimy się oczywiście tylko na ławach schodkowych w odniesieniu do domu na skarpie.
Materiałem budowlanym, z którego najczęściej wykonuje się fundamenty schodkowe jest beton. Czasem można spotkać się z zastosowaniem bloczków betonowych. Konieczność sięgnięcia po tę technologię w przypadku domów na wzniesieniach jest fakt, że pozwalają one zachować równomierne osiadanie domu, jak również są odporne na pęknięcia.
Dom na skarpie – jak go zbudować? (wnioski)
Już wiesz, że budowa domu na skarpie nie tylko jest możliwa, ale znajduje się w zasięgu możliwości większości osób, które marzą o własnej posiadłości. Zanim zdecydujesz się na tego typu inwestycję, zastanów się, czy mieszkanie na nierównym terenie nie będzie dla Ciebie uciążliwością — zdarza się, że dla niektórych osób z czasem marzenie o domu na skarpie zamienia się w codzienną udrękę.
Materiał zewnętrzny