Dom
Tutaj jesteś

Lampa stojąca a styl wnętrza – jak dopasować?

13 lutego 2020 Dom

Odpowiednie oświetlenie pomieszczenia jest jednym z podstawowych filarów udanego projektu. Obok opraw wpuszczanych w sufit, reflektorów i kinkietów w kwestii aranżacji wnętrz dużo do powiedzenia mają lampy stojące, stanowiące taki element wystroju, który spełnia walory funkcjonalne, jak i dekoracyjne. Branża oświetleniowa oferuje szeroki wybór, dzięki czemu ich dopasowanie do najróżniejszej stylistyki mieszkania nie stanowi najmniejszego kłopotu. Na co zatem zwracać uwagę przy jej wyborze? Jakie modele znajdują się w ofercie producentów?

Stabilność przede wszystkim…

Lampy stojące są najczęściej dużych rozmiarów. Wsparte na oryginalnej podstawie same w sobie stanowią ozdobę wnętrza. Należy jednak pamiętać, że bezpieczeństwo odgrywa najważniejsze znaczenie, dlatego kluczowym czynnikiem jest sprawdzenie jej stabilności oraz jakości wykonania. Każda podstawa, nawet najbardziej finezyjna i nieoczywista w swej postaci, musi być przede wszystkim trudna do przewrócenia. Jej upadek może nie tylko spowodować uszkodzenia lampy, ale co gorsza – zagrozić bezpieczeństwu domowników, szczególnie dzieciom i osobom starszym.

Forma i design

W zależności od konkretnego modelu, lampa stojąca może dodawać wyrazistości lub przełamywać klasyczny wystrój. Nie bez znaczenia pozostaje jej dopasowanie z resztą wystroju, albowiem spójny i harmonijny projekt domowej przestrzeni warunkuje powodzenie całego konceptu. Designerskie, finezyjnie zdobione oprawy zarezerwowane są do przestronnych pomieszczeń, których wyjątkowość podkreślona dużą przestrzenią pozwoli cieszyć się wyjątkową kompozycją. Urok prostych, niezobowiązujących lamp stojących podkręci zmiana abażuru, najlepiej na taki o wyrazistej kolorystyce, który stanowić będzie kontrapunkt dla neutralnego koloru ścian. W ostatnim czasie sporym zainteresowaniem cieszą się ascetyczne oprawy, bazujące na metalowych konstrukcjach, które uzupełnione o szklane akcenty doskonale wpisują się w filozofię industrialnych aranżacji.

Styl lampy a wystrój pomieszczenia

Aby lampy stojące w należyty sposób prezentowały swój urok, muszą być w sposób odpowiedni dopasowane do całej aranżacji. We wnętrzach nowoczesnych, urbanistycznych prym wiodą szklane oprawy z finezyjnymi, dużymi abażurami oraz lampy z nietypową podstawą czy kolorowymi uchwytami. Najczęściej wzbogacone o opcję wielokierunkowego obracania strumienia światła – dla podkreślenia swojej praktyczności. W klasycznych wystrojach, w których dumne miejsce zajmują antyczne dodatki, doskonale sprawdzą się modele ze żłobieniami, w srebrnym lub złotym wykończeniu.

Redakcja regalnowosci.pl

Regalnowosci.pl to wirtualna przestrzeń poświęcona pasjonatom budownictwa i aranżacji wnętrz, gdzie inspiracja spotyka się z praktycznymi wskazówkami. Nasza redakcja eksploruje najnowsze trendy w projektowaniu mieszkań, ogrodów i przestrzeni komercyjnych, prezentując zarówno klasyczne rozwiązania, jak i nowatorskie pomysły.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

uprawnienia elektryczne