Telefon na abonament

Zakup pierwszego telefonu w życiu jeszcze zaledwie dwadzieścia lat temu było sporym wydarzeniem w życiu każdego człowieka, które często następowało dopiero w okolicy pełnoletności. Wynikało tak z wielu czynników, ale jednym z najważniejszych z nich były oczywiście bardzo duże ceny ówczesnych telefonów. Obecnie zakup nowego telefonu z niższej półki specyfikacyjnej to koszt około 400-500 złotych. W 2000 roku zakup takiego telefonu również oscylował w okolicach 500 złotych, ale zarobki były wówczas trzy razy niższe. Oznacza to, że najtańsze telefony w tamtych czasach kosztowały tyle ile obecnie kosztowałyby telefony z średniej półki, a więc około 1500 złotych. Tak wysokie ceny za ten drobny sprzęt elektroniczny bardzo skutecznie odstraszały rodziców przed kupnem dla swojego dziecka pierwszego telefonu. Z tego właśnie powodu wielu młodych Polaków swój pierwszy telefon dostawało dopiero w wieku 16, a czasem nawet 17 lat.

W 2021 roku ta granica wieku została drastycznie przesunięta w dół i obecnie da się spotkać nawet pięcioletnie dzieci, które posiadają już swoje własne smartfony z których mogą komunikować się ze swoimi rodzicami. Wielu ekspertów związanych z kształceniem dzieci podkreśla jednak wielkie ryzyko jakie wiąże się z dostępem tak młodego człowieka do smartfonu. Smartfon z dostępem do internetu może być ogromnym zagrożeniem dla pięciolatka, który może przez przypadek lub celowo wyszukać treści, które nie są dla niego przeznaczone. Czasami można oczywiście zablokować dostęp do takich treści poprzez chociażby wyłączenie dostępu do wi-fi, ale dzieci bardzo szybko się uczą i ominięcie takiej blokady może być dla nich kwestią godziny i kilku kliknięć. Większość ekspertów i pedagogów jest zgodnych co do tego, że najlepszym wiekiem w którym dziecko powinno uzyskać dostęp do swojego pierwszego smartfona, jest wiek około siedmiu lat. Oczywiście nadal dostęp ten powinien być w odpowiedni sposób zabezpieczony i ograniczony, na przykład poprzez różnego rodzaju aplikacje umożliwiające kontrolę rodzicielską.

Jaki telefon dla siedmioletniego dziecka będzie najlepszy? Nie powinien to być smartfon zbyt drogi, ponieważ nasz podopieczny i tak nie będzie korzystał z pełni jego funkcji. Istnieje też duże ryzyko zniszczenia telefonu przez tak młode dziecko. Dlatego telefon na abonament może być niekoniecznie dobrym wyborem. W przypadku taniego smartfona do tysiąca złotych najlepszym wyborem wydaje się kupienie telefonu w całości za gotówkę, a następnie dobranie do niego najodpowiedniejszej oferty od jednego z polskich operatorów.

mobileman.pl

Redakcja regalnowosci.pl