Tutaj jesteś

Telekomunikacja w podziemiach

11 września 2019 Budownictwo

Czasami kable telekomunikacyjne idą piwnicznymi kanałami. W takich przypadkach bardzo przydają się wtedy studnie komunikacyjne. Takie studnie znacznie ułatwiają dostęp do wszelkiego rodzaju rur, którymi biegną kable telekomunikacyjne.
Studnie telekomunikacyjne spełniają różne funkcje, w zależności od ich zastosowania w danym miejscu, jednak zawsze umożliwiają one pracę okablowaniem.

Tego rodzaju studnie są takimi centralami, w których łączą się dane rury, doprowadzające pełne okablowanie do danego budynku. Takim okablowaniem nazywa się: światłowód, kable telekomunikacyjne czy teletechniczne.

Studnie kojarzone są jako ciężkie i betonowe budowle, ale dzisiaj alternatywą dla tego rodzaju studni, są studnie wykonane z tworzywa sztucznego. Najczęściej studnie telekomunikacyjne umieszcza się przy budynkach jako fundament szafy rozdzielczej. Mają one otwory, w których to właśnie mieszczą się wspomniane rury z kablami. W zależności ile rur przechodzi przez studnię, tyle jest dziur.

Studnie rozdzielamy według ich zastosowań i tak możemy wyróżnić następujące studnie:

  • przelotowe, stosowane przy prostych odcinkach zabudów,
  • rozdzielcze, dające możliwość tworzenia zakrętów i skrętów,
  • optymalne i uniwersalne,
  • magistralne, w których rozbudowuje się kanalizację kablową.

Takie studnie są albo bardziej specjalistyczne albo bardziej uniwersalne. Podstawową rolą takich studni jest umożliwienie pracy na danych kablach, możliwość dotarcia do nich w każdej chwili.

Decydując się na daną studnię telekomunikacyjną, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę ilość i wielkość kabli, które będą się mieściły w studni. Wtedy wystarczy tylko wybrać odpowiednią wielkość studni. Dobrze jest więc, pomyśleć o wielkości studni już na etapie projektowania danego zadania. Każda studnia powinna być dobrze zbudowana i zrobiona z dobrego i trwałego materiału. Studnie powinny być wodoszczelne, dostosowane do danego rodzaju kanalizacji kablowej oraz solidne i trwałe. Ponadto dobrze jest gdy każda taka studnia jest bardzo dobrze zabezpieczona przed dojściem do ich wnętrza osób postronnych, które chciałyby zniszczyć kable.

Trudno jest zobaczyć studnie telekomunikacyjne, ponieważ są one zawsze stawiane w sposób niewidoczny dla niewprawnego oka. Mimo to są one bardzo ważnym elementem, który w znacznej mierze ułatwia szybkie przesyłanie i odbieranie danych. Dzięki studniom telekomunikacyjnym jest możliwa szybka naprawa kabli, ponieważ dają one bardzo łatwy dostęp do wprowadzonych do studni kabli wszelkiego rodzaju.

Redakcja regalnowosci.pl

Regalnowosci.pl to wirtualna przestrzeń poświęcona pasjonatom budownictwa i aranżacji wnętrz, gdzie inspiracja spotyka się z praktycznymi wskazówkami. Nasza redakcja eksploruje najnowsze trendy w projektowaniu mieszkań, ogrodów i przestrzeni komercyjnych, prezentując zarówno klasyczne rozwiązania, jak i nowatorskie pomysły.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Izolacja pozioma