Wykończenie wnętrza z betonu

W dziedzinie aranżacji wnętrz najmodniejsze stały się rzeczy nieoczywiste i niebanalne. Materiały, które w teorii mają jasne przeznaczenie, dziś pojawiają się w zupełnie nietypowych dla nich miejscach. Warto zwrócić tutaj uwagę chociażby na beton. To popularny i standardowy materiał, od lat wykorzystywany w budownictwie, który jednak najczęściej stosowano do tworzenia zewnętrznych elementów, podczas gdy dziś pojawia się on we wnętrzach obiektów. Wykończenie wnętrza z betonu może być fantastycznym pomysłem. Ciężkie płyty umieszczone w zwykłych pokojach na pewno zaprezentują się efektownie.

Oczywiście do wykańczania wnętrz używa się specjalnej odmiany betonu. Materiał ten nazywany jest betonem dekoracyjnym, czasem betonem architektonicznym. Czym różni się on zatem od swojego towarowego odpowiednika? Przede wszystkim tym, że w większości przypadków występuje pod postacią praktycznych płyt. Są one odpowiednio przygotowane do tego, by niemalże od razu można było zamieścić je na ścianie. Stanowią wygodne i szybkie rozwiązanie. To gotowe dekoracje, które wystarczy kupić i zamontować, aby w ciągu krótkiej chwili osiągnąć znakomite i oryginalne efekty wizualne. Podobne rezultaty zapewni specjalistyczna powłoka wykończeniowa. Może ona doskonale imitować prawdziwy beton. Najczęściej wykonuje się ją z różnego rodzaju tworzyw sztucznych o dobrych parametrach technicznych.

A jak wykonać wykończenie wnętrza z betonu? Gdzie dokładnie warto zastosować ten materiał, aby nie wyglądał on zbyt ciężko, nie stłumił projektu, a zamiast tego doskonale się w niego wpasował i go upiększył? Zdecydowanie najczęściej beton pojawia się na ścianach. Wykorzystuje się go w tym miejscu od lat, jednak dawniej nie traktowano go jak elementu dekoracyjnego. Surowy, szary beton uchodził wręcz za symbol ubóstwa, dlatego zawsze pokrywano go dodatkową warstwą tynku lub farby, aby ukryć jego kiepski odcień i szorstką strukturę. Dziś natomiast stał się on odrębnym elementem służącym do wykańczania wnętrz. Dekoracyjny beton sam w sobie prezentuje się tak wspaniale, że wręcz trzeba zrobić wszystko, aby jak najlepiej go ukazać. Można połączyć go np. z jednobarwnymi ścianami. Stanie się wtedy ich urozmaiceniem i ciekawym dodatkiem całego pokoju.

Oczywiście wykończenie wnętrza z betonu nie jest dobrym rozwiązaniem dla każdego. Ciężkie masywne ściany raczej nie zaprezentują się właściwie w mniejszych pomieszczeniach, które wymagają raczej optycznego powiększenia. Beton warto więc stosować wyłącznie na dużych przestrzeniach.

Redakcja regalnowosci.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.