Uszczelki PCV to element okna. Dlatego można je spotkać nagminnie w naszych domach. I nie tylko w domach mieszkalnych. Wszędzie, gdzie znajdują się budynki z oknami pełniącymi istotną funkcję w strukturze zabudowy. Jakie rodzaje uszczelek można wydzielić w konstrukcji okien.
Pierwszy rodzaj to uszczelki przy szybowe. Jak nazwa wskazuje znajdują się tuż przy szybie. Uszczelniają styk panelu szyby z ramą. Tam też montuje się uszczelki oporowe. Dzięki nim zespolone panele szyb nie przesuwają się i zawsze znajdują się w gnieździe przeznaczonym do tego.
Oba rodzaje uszczelek montuje się, by nie dopuszczać do tego, aby woda i skropliny przenikały do wnętrza konstrukcji profilu. Zawilgocenie wnętrza konstrukcji profili mogłoby prowadzić do korozji stalowego uzbrojenia. Poza tym uszczelki zapobiegają przedmucham i ucieczce ciepła poprzez doskonałą konstrukcję okna. W Ten sposób właśnie powstają mostki cieplne.
Dobrze uszczelniona rama odcina wnętrze domu od hałasu. To niezwykle trudna sprawa. Hałas jest jednym z bardziej dokuczliwych czynników szkodzących mieszkańcom.
Materiał, z którego wykonane są uszczelki do okien muszą się charakteryzować wysoką jakością. Jest wiele czynników mogących wpłynąć na stan uszczelnienia okna. Warunki atmosferyczne pomiędzy najcieplejszą a najchłodniejszą porą roku, to amplituda nawet czterdziestu dziewięciu stopni Celsjusza. Temperatura i promieniowanie słoneczne jest faktorem przynoszącym największy uszczerbek. Promienie słoneczne składają się z wielu fal i spektrów promieniowania. Ultrafiolet działa każdego dnia doprowadzając nadwyrężenia struktury.
Uszczelki poddawane są też codziennie działaniu sił fizycznych. Ciągła presja statyczna na uszczelki nie może doprowadzić do trwałych odkształceń. Na szczęście tworzywo, z którego wykonuje się uszczelki jest sprężysty i nawet podczas długotrwałego ściskania uszczelki zachowują dawny kształt.
Do produkcji uszczelek używa się syntetycznych kauczuków. Są to związki do złudzenia organoleptycznie przypominające naturalny kauczuk. Innym materiałem jest elastomer. Termoplastyczny materiał na bazie poliestru. Uszczelki okienne z PCV wytrzymują oddziaływanie temperatur od minus czterdziestu do grubo ponad sto stopni Celsjusza.
Uszczelki mają także różne kształty. W zależności od miejsca zamontowania. Producenci i projektanci wymyślają wciąż nowe profile uszczelek.
Bez tych wynalazków konstrukcyjnych i opracowań nowoczesnych materiałów nie można by produkować tak funkcjonalnych okien w nowoczesnych technologiach.