Piła taśmowa do metalu to narzędzie powszechnie wykorzystywane zarówno przez specjalistów, jak i hobbystów oraz amatorów. Dzięki swojej konstrukcji piły taśmowe pozwalają na efektywną i precyzyjną obróbkę niemal każdego metalowego elementu konstrukcyjnego – rur, profili, ceowników, kątowników i płaskowników. W jaki sposób dobrać piłę taśmową do metalu i na co zwrócić uwagę przed podjęciem zakupowej decyzji?
Piła taśmowa do metalu – na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Wybór pierwszej z brzegu piły taśmowej do metalu najpewniej skutkować będzie niedopasowaniem narzędzia do rodzaju wykonywanych prac oraz posiadanej pilarki. Przed podjęciem zakupowej decyzji warto więc sprecyzować własne potrzeby i rodzaj ciętych materiałów oraz zapoznać się z rynkową ofertą pił taśmowych.
Najczęściej piła taśmowa do metalu wykonywana jest z bimetalu – korpus piły wykonywany jest z elastycznej i odpornej na uszkodzenia mechaniczne stali sprężynowej, a zęby tnące wykonywane są zwykle ze stali szybkotnącej HSS. Dzięki bimetalowej konstrukcji piła taśmowa do metalu zachowuje możliwie najlepsze parametry techniczne, łącząc elastyczną konstrukcję, z żywotnością, ostrością i trwałością zębów tnących, pozwalając na skuteczną pracę nawet w wyjątkowo intensywnych warunkach eksploatacji.
Przed zakupem piły taśmowej do metalu, należy zwrócić uwagę na: twardość obrabianego metalu, rozmiar piły oraz jej podziałkę. Poza tym należy dopasować narzędzie do wymiarów i parametrów urządzenia tnącego.
Rodzaj i twardość ciętego metalu
Rodzaj metalu, który chcemy przecinać przy użyciu piły taśmowej, to jeden z najważniejszych aspektów, który determinuje dobór piły. Każda piła taśmowa do metalu różni się twardością, możliwą szybkością cięcia oraz maksymalnym posuwem. Wybierając piłę, należy zapoznać się z tymi parametrami i dopasować je do rodzaju ciętego materiału.
W przypadku cięcia twardszych metali – np. stali narzędziowej, należy dobrać piłę taśmową o krótszym posuwie i niższej szybkości cięcia. Istotne jest także większe zagęszczenie zębów oraz materiał, z którego zostały one wykonane. Twarde metale wymagają zastosowania pił taśmowych wyposażonych w zęby ze stali HSS. Warto pomyśleć o zakupie piły z zębami o nasypie diamentowym lub tytanowym, który dodatkowo wpłynie na trwałość elementów tnących i zwiększy efektywność pracy piłą.
Rozmiar piły taśmowej do metalu
Piła taśmowa do metalu musi być dopasowana pod względem rozmiaru do przecinarki ręcznej lub pilarki taśmowej. Poza tym długość piły determinuje także efektywność cięcia. Najczęściej piły taśmowe do metalu wykonane z materiału bimetalowego mierzą ok. 1,5 m długości. Piły do specjalistycznych pilarek taśmowych wykonywane są najczęściej pod wymiar i mogą mierzyć kilka metrów długości.
Poza długością piły taśmowej, należy zwrócić również uwagę na jej szerokość. Wpływa ona na to, jak skutecznie piła poradzi sobie z grubszymi oraz twardszymi metalami. Szersze piły są bardziej sztywne i trwalsze, niemniej są również bardziej narażone na odkształcenia mechaniczne i uszkodzenia. Z tego względu do cięcia promieni oraz cięć konturowych warto wyposażyć się w piłę o mniejszej szerokości, a do wykonywania prostych cięć w twardszych i grubszych materiałach należy zaopatrzyć się w szerszą piłę.
Liczba zębów tnących na cal
Zagęszczenie zębów tnących piły w jednym calu to parametr określany mianem podziałki piły. Piła taśmowa do metalu może mieć stałą lub zmienną podziałkę. Najczęściej piły taśmowe wyposażone są w podziałkę oscylującą w granicach 14-24 zębów na cal. Dobór podziałki należy opierać na tabelach określających stosunek cięcia do gęstości uzębienia piły taśmowej.