Tutaj jesteś

Beton i architektura ogrodowa. Poznaj zastosowanie tego materiału

21 lipca 2020 Ogród

Przydomowy ogród to najlepsze miejsce na naładowanie baterii i regenerację organizmu. Szczególnie, jeśli nie mamy wystarczającej ilości wolnego czasu i nie możemy wyjechać za miasto na kilka dni. Odpowiednio urządzony jest także idealnym miejscem na wspólne, rodzinne spotkania. W tym artykule podpowiemy, jak zaprojektować ogród, aby przebywanie w nim było przyjemne.

Ścieżki w ogrodzie

Na początek najlepiej podzielić ogród na strefy. Jedną część przeznaczyć na aktywne, rodzinne zabawy, drugą na wypoczynek, a trzecią na gastronomię, gdzie dobrym pomysłem będzie grill i stół z krzesłami. Strefy te połącz ścieżkami, które będą nie tylko szlakami komunikacyjnymi, ale również zmniejszą do minimum zadeptywanie trawnika. Do wykonania ścieżek możesz użyć drewna, kostek brukowych, różnego rodzaju kruszywa i betonu. Z wymienionych propozycji największą popularnością cieszy się beton. Kraków jest jednym z przykładów, gdzie użycie go sprawdza się perfekcyjnie, głównie z uwagi na dużą trwałość i wytrzymałość tego materiału.

Ławki ogrodowe

W żadnej z wymienionych stref w ogrodzie nie powinno zabraknąć wygodnych ławek. Te wykonane z betonu są prawdziwym hitem, zaczerpniętym z miejskich parków. Głównie dlatego, że idealnie wpisują się w minimalizm i nowoczesność, a jednocześnie podkreślają prostotę i elegancję. Łatwo utrzymać je w czystości, a ich zniszczenie graniczy z cudem, ponieważ beton jest odporny na działania mechaniczne i atmosferyczne, dlatego też jest idealnym materiałem outdoorowym. 

Producenci ławek oferują kilka opcji. Jedną z nich jest wykonanie mebla w całości z betonu, co ma wiele plusów. Dla osób, które nie lubią czuć przeszywającego chłodu siedziska, lepszą alternatywą będzie połączenie betonu z drewnem. Warto zwrócić uwagę, że na rynku dostępne są także ławki betonowo-ceglane oraz betonowo-metalowe. 

Pozostałe betonowe elementy ogrodowe

Jeśli ścieżki i ławki masz już za sobą, pora przejść do kolejnego etapu, którym są ozdoby dekoracyjne do ogrodu. Postaraj się, aby były one spójne z pozostałymi elementami i aby nie przesadzić z ich ilością, ponieważ mogłoby to przyczynić się do uzyskania efektu przepychu i tandety. Zanim więc wybierzesz się na zakupy, usiądź na spokojnie i zastanów się, co uzupełni Twój ogród i nie spowoduje zagracenia. 

Dobrym pomysłem mogą być donice, które możesz umieścić nie tylko w ogrodzie, ale również na balkonie czy tarasie. Kupując kilka w tym samym stylu uzyskasz efekt spójności. Kolejną propozycją są palisady oraz murki, czyli mała architektura, nadająca wyjątkowego charakteru. Możesz zdecydować się również na betonowe ogrodzenie, które będzie współgrało z całością, szczególnie jeśli masz masywny dom lub większą działkę, i zapewni Ci satysfakcjonującą wytrzymałość na lata. Beton jest dobrym materiałem, który zdecydowanie warto wprowadzić do ogrodu, zwłaszcza jeśli chcesz cieszyć się nienagannym wystrojem na lata.

Redakcja regalnowosci.pl

Regalnowosci.pl to wirtualna przestrzeń poświęcona pasjonatom budownictwa i aranżacji wnętrz, gdzie inspiracja spotyka się z praktycznymi wskazówkami. Nasza redakcja eksploruje najnowsze trendy w projektowaniu mieszkań, ogrodów i przestrzeni komercyjnych, prezentując zarówno klasyczne rozwiązania, jak i nowatorskie pomysły.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?