Beton i architektura ogrodowa. Poznaj zastosowanie tego materiału

Przydomowy ogród to najlepsze miejsce na naładowanie baterii i regenerację organizmu. Szczególnie, jeśli nie mamy wystarczającej ilości wolnego czasu i nie możemy wyjechać za miasto na kilka dni. Odpowiednio urządzony jest także idealnym miejscem na wspólne, rodzinne spotkania. W tym artykule podpowiemy, jak zaprojektować ogród, aby przebywanie w nim było przyjemne.

Ścieżki w ogrodzie

Na początek najlepiej podzielić ogród na strefy. Jedną część przeznaczyć na aktywne, rodzinne zabawy, drugą na wypoczynek, a trzecią na gastronomię, gdzie dobrym pomysłem będzie grill i stół z krzesłami. Strefy te połącz ścieżkami, które będą nie tylko szlakami komunikacyjnymi, ale również zmniejszą do minimum zadeptywanie trawnika. Do wykonania ścieżek możesz użyć drewna, kostek brukowych, różnego rodzaju kruszywa i betonu. Z wymienionych propozycji największą popularnością cieszy się beton. Kraków jest jednym z przykładów, gdzie użycie go sprawdza się perfekcyjnie, głównie z uwagi na dużą trwałość i wytrzymałość tego materiału.

Ławki ogrodowe

W żadnej z wymienionych stref w ogrodzie nie powinno zabraknąć wygodnych ławek. Te wykonane z betonu są prawdziwym hitem, zaczerpniętym z miejskich parków. Głównie dlatego, że idealnie wpisują się w minimalizm i nowoczesność, a jednocześnie podkreślają prostotę i elegancję. Łatwo utrzymać je w czystości, a ich zniszczenie graniczy z cudem, ponieważ beton jest odporny na działania mechaniczne i atmosferyczne, dlatego też jest idealnym materiałem outdoorowym. 

Producenci ławek oferują kilka opcji. Jedną z nich jest wykonanie mebla w całości z betonu, co ma wiele plusów. Dla osób, które nie lubią czuć przeszywającego chłodu siedziska, lepszą alternatywą będzie połączenie betonu z drewnem. Warto zwrócić uwagę, że na rynku dostępne są także ławki betonowo-ceglane oraz betonowo-metalowe. 

Pozostałe betonowe elementy ogrodowe

Jeśli ścieżki i ławki masz już za sobą, pora przejść do kolejnego etapu, którym są ozdoby dekoracyjne do ogrodu. Postaraj się, aby były one spójne z pozostałymi elementami i aby nie przesadzić z ich ilością, ponieważ mogłoby to przyczynić się do uzyskania efektu przepychu i tandety. Zanim więc wybierzesz się na zakupy, usiądź na spokojnie i zastanów się, co uzupełni Twój ogród i nie spowoduje zagracenia. 

Dobrym pomysłem mogą być donice, które możesz umieścić nie tylko w ogrodzie, ale również na balkonie czy tarasie. Kupując kilka w tym samym stylu uzyskasz efekt spójności. Kolejną propozycją są palisady oraz murki, czyli mała architektura, nadająca wyjątkowego charakteru. Możesz zdecydować się również na betonowe ogrodzenie, które będzie współgrało z całością, szczególnie jeśli masz masywny dom lub większą działkę, i zapewni Ci satysfakcjonującą wytrzymałość na lata. Beton jest dobrym materiałem, który zdecydowanie warto wprowadzić do ogrodu, zwłaszcza jeśli chcesz cieszyć się nienagannym wystrojem na lata.

Redakcja regalnowosci.pl