Dalia ogrodowa (Dahlia pinnata) to jedna z najładniejszych roślin. W ogrodzie uprawia się przede wszystkim odmiany silnie rosnące, dorastające nawet do 1,5 metra. Dalia naturalnie rośnie w Meksyku i Gwatemali, gdzie jest byliną. W Polsce uważana jest za bylinę niezimującą w gruncie, jej bulwy przechowuje się w chłodnej piwnicy przez okres zimowy.
Dalia ogrodowa – odmiany
Odmiany dalii zakwalifikowano do kilku grup ze względu na budowę kwiatostanu. Są odmiany niskie, dorastające do 40 centymetrów, które doskonale nadają się do uprawy na balkonach i tarasach. Kwiatostany mogą być pojedyncze, mające jeden okółek kwiatów języczkowatych, lub półpełne z dwoma lub trzema okółkami kwiatów. Wszystkie odmiany półpełne dzielą się na podwójne, kołnierzykowe i anemonowe. Są też dalie o pełnych kwiatach, które dzieli się na kaktusowe, półkaktusowe, dekoracyjne, kuliste i pomponowe.
Dalia na balkonie
Na balkonach najlepiej sprawdzają się wielobarwne mieszanki dalii dorastające do 30 centymetrów, silnie krzewiące się i kwitnące. Najlepiej rosną na miejscach słonecznych i osłoniętych od silnych wiatrów. Podłoże pod uprawę dalii w pojemnikach powinno być przepuszczalne, próchnicze, o lekko kwaśnym odczynie. Najlepsza będzie mieszanina torfu wysokiego z gliną, ziemią kompostową lub gnojową, jak również gotowe podłoże dla roślin balkonowych. Podłoże wzbogacamy nawozami o wolnym działaniu w dawce 2 – 3 g na litr. Raz w tygodniu podlewamy rośliny nawozem rozpuszczonym w wodzie o stężeniu 0,2%.
Podlewamy systematycznie, tak aby podłoże było stale równomiernie wilgotne. Dalie pod koniec lata tworzą bulwy w postaci karpy, w październiku można wykopać i przechować w chłodnej piwnicy przysypane piskiem i torfem. Sadzimy je na początku kwietnia do doniczek i wystawiamy do ogrodu lub na balkony po 15 maja.
Zobacz więcej na kaktusy-sukulenty.pl