Funkcjonalny dom a ścianki działowe

Decyzja podjęta-budujemy dom. Co dalej? Czeka nas sporo formalności, m.in. wybór i kupno działki, projekt domu, zdobycie pozwolenia na budowę. Zatrzymajmy się jednak przy projekcie. Jest to kluczowy element potrzebny do zapewniania komfortu mieszkańcom. Powinien być stworzony przez profesjonalistów, którzy mają wiedzę potrzebną do zaprojektowania funkcjonalnych wnętrz. Należy także wiedzieć, ile metrów kwadratowych powinny mieć poszczególne pomieszczenia dla danej liczby osób, aby nie wybudować domu zbyt małego. Kolejną kwestią jest ułożenie pomieszczeń.

Ścianki działowe powinny być postawione tak, aby znalazło się wystarczająco miejsca na salon, sypialnie dla każdego mieszkańca, przestronną kuchnię, łazienkę. Warto pamiętać też o częściach wspólnych takich jak przedpokoje i garderoby. Jeśli mamy możliwość i przynajmniej średniej wielkości dom warto zaplanować garderobę dla każdego mieszkańca przy jego pokoju. Jedna łazienka nie powinna przypadać na więcej niż 2-3 osoby, szczególnie jeśli jest to dom piętrowy bądź z poddaszem użytkowym.

Najlepiej jest zapewnić przynajmniej jedną łazienkę na każdej kondygnacji. Dla osób, które gotują w domu i lubią robić zapasy oraz przetwory warto pomyśleć o miejscu na spiżarnie w domu bądź piwnicy. Przyjmuje się, że wygodny salon z jadalnią powinien mieć przynajmniej 30m2 a kuchnia 10-20m2 co warto uwzględnić już w momencie tworzenia projektu budowli, aby uwzględnić ścianki działowe w miejscach, które chcemy.

Jeżeli decydujemy się na większość otwartych pomieszczeń przeanalizujmy ile ścianek działowych będzie nam potrzebnych-może się okazać, że nie będzie to duża ilość nawet w dużym domu. Zaplanowanie rozmieszczenia pomieszczeń mimo wszystko nie jest proste i warto zlecić to profesjonaliście, który doradzi nam gdzie umieścić pokoje i części wspólne, aby dom był wygodny i przestronny.

Jeśli, z różnych powodów, zdecydujemy się na mały dom, tym bardziej powinniśmy dobrze przyjrzeć się projektowi. Mniejszy metraż wymaga bardziej przemyślanej aranżacji, aby zgrabnie pomieścić potrzebne pomieszczenia, szafy oraz pokoje, a przy tym zapewnić komfort mieszkańcom. Współczesne rozwiązania, rozległe zabudowy kuchenne czy łazienkowe pozwalają wykorzystać wolną przestrzeń na ścianach do przechowywania rzeczy, zapewniając nam na swobodne poruszanie się i wygodę nawet w niewielkich domach. Bardzo dużo w procesie projektowania i aranżacji zależy od pomysłowości architekta, jak i naszej, ponieważ w całym procesie budowy domu-od projektu, po wbicie pierwszej łopaty aż do wnoszenia mebli powinniśmy mieć czynny udział jako inwestor.

Redakcja regalnowosci.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.