Rosnący koszt budowy domu jednorodzinnego

Każdy z nas o czymś marzy. Czasami są to dość łatwe do zrealizowania cele, a czasami zostawienie po sobie jakiegoś śladu dla przyszłych pokoleń. Takim namacalnym śladem może być postawienie własnego domu. Oczywiście wiąże się to ze sporymi kosztami, a przez to konieczne są także poświęcenia. Głównie jeżeli chodzi o finanse i czas. Niestety ostatnio postawienie domu jednorodzinnego kosztuje więcej niż 10 lat temu.

Dlaczego koszt budowy rośnie? Paradoksalnie winna jest temu coraz lepsza sytuacja finansowa Polaków. Skoro mamy coraz więcej to możemy i wydawać coraz więcej, co skwapliwie wykorzystali dystrybutorzy materiałów budowlanych. Coraz wyższa marża nie sprzyja utrzymaniu niskich cen. Kolejnym powodem, dla którego rosną ceny, jest coraz większa inflacja. Odczuwamy ją na produktach pierwszej potrzeby, ale tak zawsze na cegłach, cementach, tynkach… Na przestrzeni ostatnich lat wzrosła również cena za robociznę, ponieważ robotnicy chcą zarabiać lepiej niż kilka lat temu.

Osoby zatrudniające członków ekip budowlanych i remontowych mają coraz większą trudności w znalezieniu odpowiednich pracowników, ponieważ na rynku budowlanym brakuje rąk do pracy. Nowych pracowników trzeba kusić wyższymi pensjami, za co płacą klienci tych ekip. Jest jeszcze jeden powód, dla którego rosną ceny. Ostatnio wprowadzono nowe prawo odnośnie podziału pieniędzy przeznaczonych na VAT i dla spółki.

Objaśniając je w skrócie można powiedzieć, że część pieniędzy zostanie nietykalna dla ich właścicieli. Pieniądze przeznaczone na VAT należy oddać państwu, jednak jest na to odpowiedni termin. do tej pory bo właściciele firm mogli rozpocząć z tymi pieniędzmi przed upływem czasu zapłaty VAT-u. Dzięki temu mogła zostać zachowana płynność finansowa. Aktualnie wielu przedsiębiorców martwi się o to, że zabezpieczenie pieniędzy może okazać się katastrofalne w krótkoterminowym czasie. Z tego też powodu niektóre ekipy budowlane podwyższają ceny za swoje usługi.

Wszystkie wyżej wymienione powody sprawiają, że ogólny koszt budowy domu z roku na rok rośnie. Mimo to wciąż wiele osób decyduje się kupno działki i zbudowanie własnego jednorodzinnego domu od samych fundamentów. Oczywiście alternatywą jest kupno nieruchomości u deweloperów. Niestety tutaj również musimy liczyć się z podwyżkami cen, które są warunkowane podobnymi czynnikami. Na pewno jest to o wiele prostsze rozwiązanie, które nie będzie pochłaniać aż tyle wolnego czasu. Trzeba jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z marżą dewelopera.

Redakcja regalnowosci.pl