By ogród wyglądał cały rok elegancko

Wiosna, lato i jesień to te pory roku, w których ogród zawsze wygląda barwnie. Kwitnące kwiaty, barwne krzewy, a także zielona trawa ożywiają go. Ale gdy jesień chyli się ku końcowi, krajobraz zaczyna szarzeć. Także zima nie sprzyja temu, aby ogród wyglądał magicznie. Są jednak sposoby, aby w naturalny sposób uczynić go miejscem eleganckim przez cały rok. A kluczową rolę odgrywają rośliny całoroczne do ogrodu.

Pierwszym elementem, o którym należy pomyśleć są kwiaty kwitnące w konkretnych miesiącach. I tak na przykład październik to miesiąc idealny dla astrów oraz żurawek. W listopadzie swój urok kwitnąc pokazują na przykład kapusty ozdobne. W grudniu działkę ożywią ciemierniki, a w styczniu oczary. W lutym natomiast królować mogą przebiśniegi. A to oznacza, że na działce zawsze może coś kwitnąć. A jeśli do tego dodać całoroczne zielone rośliny – ogród może stać się niemal baśniową krainą.

Do takich typowych roślin zielonych zaliczyć można bukszpan, sosnę karłowatą, czy drzewka tui. Do tego dochodzą też wrzosy, macierzanki, czy płomyki, czy juki. To, co je łączy to intensywny odcień zieleni, który nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach atmosferycznych się nie zmienia.

Pozostając w obrębie roślin zielonych, warto powiedzieć też o możliwościach wykorzystania ich jako miejsca idealnego na lampy, czy lampiony. Wpleciona w rosnącą tuję czy sosnę lampka tworzy klimat niczym z Opowieści z Narni. Podobnie sprawdzi się tutaj cis, który nie tylko cały rok jest zielony, ale też ozdobiony owocami w kształcie czerwonych kulek.

Ale czy tylko na zieleń jesteśmy w kresie jesienno-zimowym skazani? Czy tyko pojedyncze odmiany kwiatów mogą ją poprzeplatać? Absolutnie, nie. Istnieją bowiem takie odmiany roślin, które przez cały rok mają kolorowe liście. I tu w pierwszej kolejności wymienić należy żurawki, które charakteryzują się niezwykle barwnymi liśćmi w kształcie serca. W sklepach ogrodniczych można kupić je między innymi w odcieniach żółci, różu, fioletu, cz niebieskiego koloru. I co najważniejsze, wybierając po jednej bylinie z każdego koloru, można stworzyć niezwykle piękny, kwiatowy wzór.

Decydując się na rośliny całoroczne do ogrodu należy pamiętać, że i one wymagają specyficznych warunków. Jedne wolą światło, inne doskonale czują się w półcieniu. Dlatego ich kompozycja powinna być zawsze dobrze przemyślana. Tylko wtedy ogród rzeczywiście przez cały rok będzie zachwycał swoimi barwami. I nigdy nie będzie nudny. A czas w nim spędzony zawsze będzie koił zmysły, przynosząc wytchnienie.

Redakcja regalnowosci.pl